امروز چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳

نماز جمعه این هفته ۱۶ مهر ۱۴۰۰؛

کد خبر: 3803
زمان انتشار: ۱۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۳ بعد از ظهر -
44 بازدید

نماز جمعه این هفته ۱۶ مهر ۱۴۰۰؛

با ائمه جمعه استان سمنان

 

سمنان

حجت الاسلام و المسلمین مرتضی مطیعی نماینده ولی فقیه و امام جمعه سمنان در خطبه های نماز جمعه این هفته سمنان که در مصلی بزرگ این شهر برگزار شد، ضمن عرض تبریک به مناسبت حلول ماه ربیع الاول و با اشاره به واقعه لیله المبیت گفت: حضرت علی (ع) زمانیکه پیامبر از ایشان درخواست کرد در بستر او بخوابد،حضرت علی مشتاقانه این موضوع را پذیرفت و این نشان دهنده اوج ولایت مداری است.

 

وی  ضمن گرامیداشت هفته نیروی انتطامی دامنه فعالیت این نهاد را بسیار گسترده دانست و افزود:این نیروی مقتدرخوشبختانه توانسته است در تمام عرصه های فعالیت خود امنیت و آسایش مردم را فراهم کند و امیدوارهستیم این سازمان در برخود با بی عدالتی و شرارت همچنان پرتوان به راه خود ادامه دهد.

 

نماینده ولی فقیه در سمنان همچنین به ۱۵مهرماه روز ملی روستا و عشایر هم اشاره کرد و افزود: عشایر سرمایه های ملی در راستای اقتصاد مقاومتی و بازوی  پرتوان کشور در تولید هستند، که متاسفانه در دولت گذشته نا آرامی بازار نهاده های دامی خسارات فراوانی را به آنها وارد کرد که امیدوار هستیم مسئولین در این باره با تصمیم گیری مناسب در جهت رفع مشکلات آنها اقدام کنند.

امام جمعه سمنان درخصوص نامه رهبری به ریاست جمهوری در مورد منع ورود لوازم خانگی از کره جنوبی، این اقدام هوشمندانه رهبری را تحسین کرد و افزود: کره جنوبی در سال های گذشته و شرایط سخت تحریم امکان ورود مواد اولیه صنعتی را به کشور ما منع کرده بود که البته این موضوع  سبب رشد کارخانه های داخلی شد و از سوی دیگر پول های بلوکه شده کشور را به ناحق به ما نداد، که تاکید به جای مقام معظم رهبری موجب می شود که کمر تولید داخلی نشکند.

وی در نهایت ازمسئولین استانی درخواست کرد که نسبت به طرح ریزی ها و تصمیم گیری های مناسبات شهری اهتمام و مراقبت بیشتری داشته باشند تا با تصمیمات عجولانه و شتابزده و غیر کارشناسی موجب هدر رفت بیت المال نشوند.

شاهرود

حجت الاسلام حمید عبداللهیان در خطبه‌های نماز جمعه این هفته شاهرود به میزبانی مصلای پیامبر اعظم (ص) با اشاره به مسئله ایران و آذربایجان، تاکید کرد: طرحی توسط آذربایجان تهیه شده که بعضی از کشورها از آن حمایت می‌کنند و لازمه آن، این است که راه ترانزیت کالا و انرژی ایران به اروپا مسدود و یا با مشکل جدی روبرو شود و در دراز مدت صدور انرژی ایران وابسته به کشور ترکیه و آذربایجان باشد.

وی همچنین با بیان اینکه صحنه گردان این طرح آمریکا و رژیم صهیونیستی هستند زیرا در مقوله انرژی هسته‌ای شکست خورده و ایران اسلامی روز به روز در انرژی هسته‌ای و تولید علم پیشروی کرده است، تاکید داشت: دشمنان به دنبال آن هستند که مرزهای ما را تغییر دهند و تروریست‌ها را از این مرز به سمت ایران گسیل کنند تا آنچه در میز مذاکرات به دست نیاوردند، از این طریق به دست بیاورند.

امام جمعه موقت شاهرود با بیان اینکه کارگزاران کشور مسلمان آذربایجان خیال خامی دارند که طرح شأن تحقق پیدا خواهد کرد در حالی که هرگز این طرح محقق نمی‌شود، ابراز کرد: این طرحی که به آذربایجان داده، دارای مولودی است که مرده به دنیا می‌آید زیرا رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند که اگر کشوری می‌خواهد به امنیت برسد با ارتش بیگانه این امر را نمی‌تواند میسر کند.

عبداللهیان گفت: شاهد هستیم که امروز هیئت‌های اسرائیلی مدام به آذربایجان فرستاده می‌شوند تا به این کشور مشاوره بدهند چرا که فکر می‌کنند می‌توانند ایران اسلامی را تحت فشار قرار دهند حال آنکه آزمودن را دوباره آزمودن خطا است.

وی با بیان اینکه آذربایجان ۱۰ میلیون جمعیت دارد و از این میزان ۸۵ الی ۹۰ درصد شیعه محب اهل بیت (ع) و مقلدان مراجع عظام هستند و مبانی دینی شأن را تقلید می‌کنند لذا سکوت شأن، اعتراض شأن، جهادشان و … مبتنی بر فتوای مرجعیت است، بیان کرد: این کشور باید نگران داخل خودش باشد تا گسل‌ها از درون حرکت نکند.

امام جمعه موقت شاهرود با بیان اینکه کدام ارتشی به کشوری پای گذاشت و به راحتی توانست بیرون برود؟ گفت: عراق، افغانستان و … مثال‌هایی هستند که ابرقدرت هابعد از دو دهه تجهیزات نظام نتوانستند برایشان امنیت بسازند و جز کشتار و ظلم و تباهی چیزی برای مردم به ارمغان نیاوردند لیکن رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند هرکس به این توهمات دچار است سیلی آن را به زودی خواهد خورد.

عبداللهیان در دیگر بخش سخنان خود با اشاره به افتخار آفرینی ورزشکاران ایران اسلامی در رشته‌های مختلف ورزشی به خصوص کشتی، گفت: مسابقات قهرمانی در هر سطحی و ورزشی سبب شده تا دست‌های جوانان ایران اسلامی به عنوان قهرمان بالا برود و این امر، تقویت هویت ملی در سطح بین المللی است.

وی با بیان اینکه وقتی قهرمانی پیروز می‌شود، چکیده یک ملت و فرهنگ آن کشور پیروز می‌شود، افزود: در ورزش‌های قهرمانی اگر دست ورزشکار ایرانی به عنوان قهرمان بالا می‌رود، در واقع ویترینی برای نمایش آداب و رسوم و اخلاق مردم ایران اسلامی می‌شود تا مردم دنیا حُسن معاشرت، آداب و رسوم ریشه دار ایران را بشناسند.

امام جمعه موقت شاهرود گفت: این قهرمانی‌ها همچنین یک نوع دیپلماسی عمومی هستند یعنی کسی که قهرمان می‌شود نماد اراده و قدرت و همچنین حاکمیت و برتری ملت و این اعتقاد در سطح دنیا است لذا مشاهده می‌کنیم که رهبر معظم انقلاب اسلامی در چندین دیدار با ورزشکاران این نکته مهم به خصوص ارزش‌های مهم در ورزش را تاکید کردند.

عبدالهیان در سومین بخش سخنان خود با بیان اینکه در هفته پیش رو، با انتخابات مجلس عراق روبرو هستیم، گفت: ما نمی‌توانیم نسبت به تحولات کشورهای پیرامونی بی تفاوت باشیم و حتماً باید رصد و تحلیل داشت چرا که امنیت آنها امنیت ما است و حق ملت ما است که نسبت به تحولات منطقه‌ای اطلاع داشته باشد..

وی افزود: بعضاً مشاهده می‌شود که کسانی در عراق می‌گویند که کسی حق دخالت در عراق را ندارد اما باید گفت رصد کردن و تحلیل مسائل منطقه‌ای دخالت نیست اگر در امنیت کشورهای همسایه خللی ایجاد شود، ما باید دقت داشته باشیم.

امام جمعه موقت شاهرود گفت: امید است که انتخابات عراق به صورت آزادانه و درست برگزار شود و توقع هم این است که این انتخابات باعث ایجاد انسجام، وحدت و یکپارچگی در بین شیعیان عراق شود تا کشوری که بیش از ۴۰ سال درگیر جنگ و خرابی و ناآرامی و مسائل اینچنین بوده در پرتو یک مجلس قوی یکپارچه آباد شود.

عبداللهیان در دیگر بخش سخنان خود با اشاره به روی کار آمدن نخستین استاندار دولت سیزدهم در استان سمنان، گفت: امید است سهم شهرستان‌ها به خصوص شاهرود به مثابه بزرگترین شهرستان استان، در مدیریت مدیران استان ارتقا یابد همچنین از استاندار می‌خواهیم که با سامان دادن به مدیریت استان مردم شاهد خدمات بیشتر و بهتر شوند تا بتوانیم از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

دامغان

حجت‌الاسلام محمد حسن رستمیان در خطبه‌های نماز جمعه این هفته دامغان به میزبانی مصلای امام خمینی (ره) با بیان اینکه از مسئولان می‌خواهیم تا دغدغه‌های مردم این شهرستان در زمینه بهداشت و درمان را مد نظر قرار دهند، تاکید کرد: همانطور که در سفر استاندار جدید سمنان به دامغان نیز مطرح شد، مقوله بیمارستان رضایی به عنوان دومین بیمارستان دامغان یکی از مطالبات جدی مردم است.

وی با اشاره به ضرورت ارتقای خدمت رسانی در حوزه بهداشت و درمان شهرستان دامغان، افزود: ایجاد بیمارستان ۵۰ تختخوابی برادران رضایی از سوی استاندار سمنان نیز مورد تاکید قرار گرفت و لذا امیدواریم به زودی این زیرساخت برای مردم دامغان تأمین شود.

امام جمعه دامغان با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی در هفته گذشته پیرامون امنیت، گفت: ایران اسلامی به این لحاظ در حوزه امنیتی دارای اقتدار است که امنیتی درون‌زا و همچنین مستقل دارد که از یک نگاه به درون بر می‌آید لذا بر همین مبنا است که نیروهای مسلح ایران اسلامی با تکیه بر توان داخلی امنیت را برای جامعه ایجاد می‌کنند.

رستمیان بیان کرد: امنیت جمهوری اسلامی ایران مستقل بوده و عاریه‌ای نیست و افتخار نیروهای مسلح این است که مشمول فرمایشات امیرالمومنین علی (ع) هستند و تحت فرامین فرماندهی معظم کل قوا از کشور پاسداری و حراست می‌کنند.

وی با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی بیان کرد: امروز ایران اسلامی دارای امنیت پایدار است و این امر به معنای آن است که ما در اسلام و مکتب شیعه از نعمت رهبری ولایت فقیه و رهبر معظم انقلاب اسلامی برخوردار هستیم همچنین امنیت ایران مستقل است و نیروهای مؤمن و معتقد پای کار هستند و از نظر امکانات و تجهیزات نظامی جز اولین نیروهای مسلح محسوب می‌شوند.

امام جمعه دامغان در دیگر بخش سخنان خود با تقدیر از ورزشکاران کشتی گیر در مسابقات جهانی از ورزشکاران به عنوان هویت ملی جمهوری اسلامی ایران یاد کرد و اظهار داشت: ورزشکاران و مدال‌آوران تلاش کردند هویت و غرور ملی ایران را به نمایش بگذارند که این یک افتخار بزرگ برای طرفداران و جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود همچنین ورزشکاران برادر ما با چفیه و خواهران ما با حجاب خود از ارزش‌های اسلامی دفاع و آن‌را در عرصه جهانی به نمایش گذاشتند.

آرادان

حجت‌الاسلام جلیلی شریفی نیا در خطبه‌های نمازجمعه این هفته آرادان به میزبانی مسجد صاحب‌الزمان (عج) این شهر با بیان اینکه دولت سیزدهم خوشبختانه به اولویت‌های مردم می‌پردازد که یکی از مهمترین آنها واکسیناسیون است، ابراز کرد: در دولت قبل روزانه ۱۵۰ هزار نفر واکسینه می‌شدند اما امروز می‌بینیم که با تسریع در امور روزانه دو میلیون نفر واکسینه می‌شوند که باید گفت کار بسیار مهم و بزرگی در حال رخ دادن است، لذا امروز همچنین شاهدیم که بیش از ۷۰ درصد مردم واکسن دریافت کردند و حتی دانش آموزان هم واکسینه می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه دیگر موضوع قابل ذکر درباره دولت سیزدهم حضور در بین مردم محروم و بررسی مشکلات از نزدیک است، بیان داشت: امروز شاهد هستیم که مصالح ساختمانی مانند سیمان و میل گرد و… بعضاً تا نصف کاهش پیدا کرده‌اند و دولت بیان کرده که دو میلیون مسکن خواهد ساخت لذا امیدواریم که این وعده‌ها به انجام برسد چرا که رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز بیان کردند که یا وعده ندهید و یا اگر دادید آن را عمل کنید و نهایتاً هم مطالبه مردم از دولتمردان این است که اگر وعده‌ای را عملی نکردند، علت آن را به مردم بگویند تا مردم بی اعتماد نشوند.

امام جمعه آرادان با بیان اینکه شرایط گرانی مردم را اذیت کرده است، ابراز کرد: مردم در فشار اقتصادی هستند، هر چند مواردی مانند ارزانی برخی مسائل و اقلام و واکسیناسیون از سوی مردم قابل تقدیر است اما مایحتاج مردم بسیار اهمیت دارد و مسئولان باید اقدامی عاجل در این زمینه داشته باشند، برخی مردم حقوق مستمر و کافی ندارند و شرایط برایشان دشوار است لذا از رئیس جمهور می‌خواهیم که مقوله قیمت‌ها را مورد کنترل قرار دهند.

شریفی نیا با بیان اینکه انصافاً کارهای خوبی در دولت در حال انجام است اما خرابی‌ها و مشکلات بسیار زیاد است، ابراز داشت: مشکلات زیادی در گذشته خلق شده و شرایط به اینجا رسیده است، اگر در هشت سال گذشته مسئولان این همه فقط درباره برجام صحبت نمی‌کردند و بیشتر به داخل می‌پرداختند این همه مشکلات روی هم انباشته نمی‌شد لذا بخشی از مشکلات به گذشته باز می‌گردد.

وی همچنین به انتصاب رئیس جدید صدا و سیما نیز اشاره کرد و گفت: همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز فرمودند، صدا و سیما باید قرارگاه مردم باشد تا وقتی مردم به شبکه‌های رسانه ملی توجه می‌کنند آرامش بگیرند از سوی دیگر رسانه ملی باید تبیین کننده باشد و شبهات را برطرف سازد تا توطئه‌های دشمنان برملا شود از سوی دیگر باید مسائل و مشکلات جوانان را نیز مد نظر قرار دهد.

امام جمعه آرادان همچنین به واگذاری زمین به مسکن جوانان در این شهرستان اشاره کرد و بیان داشت: پیگیری واگذاری زمین دولتی به قیمت ارزان از جمله اقدامات خوبی است که در سطح شهرستان پیگیری می‌شود و اگر با تلاش مسئولان به نتیجه برسد می‌توانیم شاهد ارتقا و تمرکز جمعیت در آرادان باشیم که با خود منابع و اعتبارات را نیز می‌آورد.

مهدیشهر

حجت‌الاسلام محمد بارانی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه مهدی‌شهر به میزبانی مصلای این شهر ضمن اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره گفتمان سازی برای خروج آمریکا از منطقه غرب آسیا، ابراز کرد: هر کجا آمریکایی‌ها حضور داشتند جز تخریب، کشتار و مرگ چیز دیگری بر جای نگذاشته‌اند.

وی با بیان اینکه ۲۰ سال حضور آمریکا در افغانستان وضعیت فلاکت بار را برای مردم به جای گذاشته که امروز شاهد هستیم، افزود: امروز بعد از دو دهه کشور به دست طالبان افتاده و تمام کشور افغانستان تخریب شده است از سوی دیگر در ۲۰ سال حضور آمریکا در افغانستان، قاچاق و کشت مواد مخدر افزایش یافت و اعتیاد و ویرانی برای این کشور بر جای ماند.

امام جمعه مهدی‌شهر بیان کرد: آمریکا با سلاح حقوق بشر وارد کشوری می‌شود و مدت‌ها منابع آن را به غارت می‌برد لذا گفتمان سازی خروج آمریکا مد نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی می‌بایست مطالبه عمومی همه مردم باشد.

بارانی با بیان اینکه دومین موضوع مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی امنیت است، گفت: امنیت دو گونه دارد نخست امنیتی گدایی و عاریتی و دوم امنیت مستقل؛ لذا باید گفت امنیت عاریه ای همانی است که امروز کشورهای اروپایی دارند و همیشه به دنبال آن هستند که کشورهای آمریکا و اسرائیل و.. برایشان امنیت ایجاد کند این وضعیت را درباره ترکیه، امارات و عربستان و… نیز مشاهده می‌کنیم که با آمریکا پیمان می‌بندند که امنیت شأن را تأمین کنند.

وی با بیان اینکه ایران اسلامی دارای امنیت پایدار و مستقل است، بیان داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی چهار مؤلفه برای نیروهای مسلح ایران اسلامی تبیین کردند که یکی از آنها زیرساخت‌های امنیت و تقویت آنها است. امروز در این زمینه کارهای بسیاری شده است موشک‌های دوربرد و زیردریایی‌ها، کشتی‌ها و پهپاد های دور پرواز و… امروز زیرساخت‌هایی هستند که امنیت پایدار ایران را تأمین می‌کنند دومین مؤلفه عقلانیت و محاسبه دشمن و دشمن شناسی است که باید آنچه امروز دشمنان دسیسه کرده‌اند، شناخته شود تا بتوانیم شاهد اقدام به موقع باشیم که این مقوله نیز از افتخارات ایران اسلامی است.

امام جمعه مهدی‌شهر همچنین در دیگر بخش سخنان خود ضمن تقدیر از برگزار کنندگان عزاداری ماه محرم و صفر، ابراز کرد: روحانیان، هیئت‌های مذهبی و مردم با رعایت مسائل و محدودیت‌های کرونا بهترین عملکرد را در سطح شهرستان به منصه گذاشتند و این نشان از عشق پایداری است که مردم به ائمه اطهار (ع) دارند و امیدواریم که این تلاش‌ها مورد شفاعت اهل بیت (ع) نیز قرار گیرد چرا که مرحوم آیت الله بهجت می‌فرمایند کسی به اهل بیت (ع) پناه نیاورد مگر اینکه اهل بیت (ع) به او پناه داده باشند.

میامی

حجت‌الاسلام قربانعلی صفایی پور در خطبه‌های نماز جمعه این هفته میامی به میزبانی مسجد جامع این شهر درباره تحولات منطقه‌ای، بیان کرد: آمریکا باید از همه منطقه اخراج شود و این موضوع گفتمان تمام نیروهای مسلح و همچنین محور مقاومت محسوب می‌شود.

وی در دیگر بخش از سخنان خود با اشاره به بازگشت اعتماد و امید در جامعه افزود: هماهنگی و هم افزایی قوای سه‌گانه در پیشگیری از وقوع فساد اقدام ضریح واکسیناسیون ترخیص کالاها از گمرک همچنین سفرهای استانی و حضور میدانی رئیس‌جمهور سبب افزایش اعتماد و امید در جامعه شده است.

امام جمعه میامی همچنین گفت: افزایش تولید و صادرات در سایه تقویت روابط با همسایگان در زمره اولویت‌های دولت سیزدهم محسوب می‌شود که سبب شده امید افزایی در کشور بیش از گذشته و رقم بخورد.

صفایی پور وقف را به عنوان باقیات و صالحات و همچنین موجب رستگاری جامعه و صیانت از آن دانست و افزود: نظارت مستمر بر موقوفات و اجرای درست نیت واقفان همچنین به روز رسانی آنها موجب اشاعه فرهنگ وقف و اعتماد افزایی در این حوزه می‌شود لذا رسالت اوقاف در این زمینه حساس و مهم است.

وی گفت: از اولویت‌های مهم همکاری امام جمعه حفظ وحدت و انسجام در جامعه و همچنین تقویت قرارگاه فرهنگی و معنوی در سایه پیگیری مطالبات مردم و ارائه گزارش مشکلات به مسئولان در راستای رفع آن‌ها است امام جمعه البته قدرت اجرایی ندارد اما سعی می‌کند پیگیر مطالبات مردم باشد که یکی از این مطالبات استفاده از جوانان برای رفع مشکلات در میامی است که می‌بایست مدنظر مسئولان قرار گیرد.

امام جمعه میامی ارتقای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را یکی از مطالبات مردم دانست و ابراز کرد: این نهاد در راستای شکوفایی استعدادهای نوجوانان و آینده نقش حیاتی دارد در نتیجه می‌بایست ارزش‌ها و تعلیم و تربیت اسلامی در این مجموعه لحاظ گردد.

صفایی پور به ضرورت سلامت تغذیه و دام نیز اشاره کرد و گفت: از دامپزشکی می‌خوانیم تا در زمینه تشخیص و درمان بیماری‌های حوزه دام و طیور که با غذای انسان سر و کار دارد همچون گذشته اقدامات لازم را در سطح شهرستان میامی صورت دهد.

رویان

حجت‌الاسلام عباس معصومی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته رویان به میزبانی مسجد جامع با بیان اینکه ایران اسلامی دارای امنیت پایدار است، بیان کرد: ویژگی این امنیت که به برکت نیروهای مسلح و با ایمان به دست آمده درون‌زایی و استقلال است، آن هم برخلاف برخی کشورهای منطقه که امنیتی عاریه‌ای دارند.

وی افزود: امنیت درون‌زای ایران به معنای تکیه بر ایمان و قدرت نیروهای بومی و همچنین عدم وابستگی به خارج است که ویژگی بارز تفکر جهادی و انقلابی محسوب می‌شود و خوشبختانه باید گفت در حوزه نظامی، ایران امروز از چنین اقتداری در منطقه برخوردار است.

امام جمعه رویان همچنین گفت: ایران اسلامی در ۴۳ سال گذشته مانند برخی کشورهای دیگر، گدایی امنیت از ابرقدرت آن نپرداخته بلکه توجه داشته که استقلال در امنیت نیازمند تکیه بر توان داخلی و همچنین تقویت زیرساخت‌های اصلی مانند استقلال در فرهنگ اقتصاد و … است.

معصومی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت: آمریکا ۲۰ سال افغانستان را اشغال کرد و امروز با رسوایی و فلاکت این کشور را تحویل طالبان داد لذا باید تاکید کرد این رسوایی، طولانی‌ترین حضور نظامی آمریکا در دنیا است که حاصلی برای این کشور نداشت و برای مردم افغانستان تنها قتل و غارت را به دنبال داشت.

وی با بیان اینکه اخراج آمریکا از منطقه باید تبدیل به یک مطالبه همگانی شود، افزود: همه می‌دانند که امنیت امروز کشورهای اروپایی و برخی کشورهای بزرگ آمریکایی عاریه است لذا ناتو را به همین دلیل راه انداختند. حال باید اندیشید وقتی کشورهای اروپایی امنیت متکی به دیگران دارند، تکلیف کشورهایی مانند امارات عربستان ترکیه و آذربایجان چه خواهد بود.

امام جمعه رویان در دیگر بخش از صحبت‌های خود گفت: نامه تولیدکنندگان لوازم خانگی به رهبر معظم انقلاب اسلامی و دستور ایشان به رئیس جمهور مبنی بر منع واردات کالاهای کره‌ای یک اتفاق مهم، راهبردی و الهام بخش برای جهش تولید در سالی که به همین نام نامگذاری شده، است.

معصومی بیان کرد: کشور کره در چند سال اخیر به خصوص هشت سال گذشته توانست بازار لوازم خانگی را قبضه کند و از طرفی با هماهنگی وزارتخانه‌های مربوطه از طریق قانون‌های خودساخته از پرداخت مالیات و عوارض و جریمه‌های تخلف سرباز زده و قانون را دور زده است تا جایی که برخی تولیدکنندگان قطعات مشابه در ایران، توان تولید را پیدا نکردند لذا این حرکت اخیر، روزنه امیدی برای تولیدکنندگان داخلی و استفاده از منابع درون کشور محسوب می‌شود.

کالپوش

حجت‌الاسلام اسماعیل بهرامی در خطبه‌های نمازجمعه این هفته کالپوش به میزبانی مسجد جامع حسین آباد، با اشاره به امنیت پایدار ایران اسلامی، تاکید کرد: ایران اسلامی دارای امنیت درون‌زا، پایدار، مستقل و مثال‌زدنی است درست برعکس برخی کشورها که با امنیت عاریه‌ای مدام به دنبال این هستند که آمریکا و اسرائیل، امنیت شأن را تأمین کنند.

وی با بیان اینکه اخراج آمریکا از منطقه مهم‌ترین دستاورد جهاد همه‌جانبه نیروهای مسلح ما محسوب می‌شود، گفت: اخراج آمریکا از منطقه باید تبدیل به‌مطالبه همگانی شود آن هم به این صورت که محبوب‌ترین دولت‌ها و ارتش‌ها و نیروها در نگاه مردم منطقه، باید تبدیل به مهم‌ترین مؤلفه محبوبیت دولت‌ها و گروه‌ها شود و آن‌ها که در این باره خنثی عمل کرده یا اختلال ایجاد می‌کنند باید به عنوان منفورترین‌ها در انظار جوامع و افکار عمومی مطرح شوند.

امام جمعه کالپوش ادامه داد: ویژگی مهم و متمایز امنیتی که نیروهای مسلح ما به‌ارمغان آورده‌اند این است که این امنیت ما یک امنیت عاریه‌ای نیست بلکه امروز ایران اسلامی از یک امنیت درون‌زا، متکی بر خود، مبتنی بر توان فکری و معنوی و عقلانیت انقلابی برخوردار است که مؤلفه‌های آن را رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنان خود مورد تاکید قرار دادند.

بهرامی با بیان اینکه ایران اسلامی در ۴۳ سال گذشته، به‌گدایی امنیت نپرداخته است بلکه، توجه دارد که استقلال در امنیت زیرساخت اصلی استقلال در اقتصاد و فرهنگ و… است، افزود: امنیت ایران عاریه‌ای نبوده و این امنیت، قوی و مستقل و قابل افتخار و الگوسازی، برای ملت‌های دیگر است.

وی با اشاره به مؤلفه‌های امنیت در سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی بیان کرد: یکی از مهمترین موضوعاتی که معظم‌له در سخنان خود تاکید کردند عقلانیت در امنیت است مقوله‌ای مهم به معنای محاسبه صحیح، دقیق و منطقی، متکی بر ایمان و برنامه‌ریزی و دشمن‌شناسی که امروز یک نیاز بزرگ در بین جامعه ایران اسلامی و به خصوص نیروهای مسلح محسوب می‌شود.

امام جمعه کالپوش با اشاره به نامه تولیدکنندگان لوازم خانگی به‌رهبر انقلاب و دستور معظم‌له به‌رییس جمهور برای منع واردات کالاهای کره‌ای، تاکید کرد: سال‌های سال بود که شرکت‌های کره‌ای در ایران فعالیت داشتند و بازار لوازم خانگی ایران را تصرف کرده بودند و با ناز پروردگی و جسارت، با گستاخی و جرأت با ایران مواجه می‌شدیم و نه‌تنها بازار مصرف ایران را به‌صورت کامل در قبضه خود داشتند، بلکه این استنباط وجود داشت که فروش آن‌ها به‌کشور از سوی مقامات «نوعی لطف» تلقی می‌شد اما این نامه و دستورالعمل امید را در بین تولیدگران داخلی تقویت کرد.

بهرامی با بیان اینکه ایران اسلامی ظرفیت‌های عظیمی برای تولید دارد که باید به آن توجه کرد، گفت: طی سه ماهه اول سال ۱۴۰۰ نیز تولید انواع لوازم خانگی با ۲۹.۴ درصد افزایش نسبت به‌مدت مشابه سال قبل به‌بیش از یک میلیون و ۴۸ هزار دستگاه رسید که نشان از عزم و توان داخلی دارد.

وی افزود: اگرچه حمایت از صنعت و تولید داخلی وظیفه ملی است اما صاحبان این صنایع باید بدانند؛ آنچه که تحت عنوان تداوم ممنوعیت واردات لوازم‌خانگی کره‌ای اتخاذشده است، شرط لازم برای تقویت تولید داخل است اما شرط کافی، حمایت مؤثر و مشروط به‌ارتقای کیفی محصولات و مشتری‌مداری شرکت‌های داخلی است. شرکت‌های داخلی باید از این فرصت به‌وجود آمده، کمال بهره‌برداری درست را بکنند. بدین‌معنا که برای صادرات لوازم‌خانگی، کیفیت محصولات خود را بالا ببرند.

امام جمعه کالپوش با اشاره به اقدامات صورت گرفته از سوی دولت سیزدهم بیان کرد: حضور میدانی هر سه رئیس قوه در بررسی مشکلات مردم، برگزاری هفتگی جلسات سران برای حل مشکلات مردم، جلسات مکرر شورای هماهنگی اقتصادی که در دوره قبل معمولاً تشکیل نمی‌شد. هماهنگی سه قوه در مبارزه با فساد و تصویب و اجرای لوایح و طرح‌های پیشگیری و رفع وقوع فساد و.. از جمله اقداماتی است که اعتماد را بین مردم تقویت می‌کند.

منبع: مهر

اشتراک گذاری