امروز یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

کاهش ۷۰ درصدی مرگ بر اثر کرونا با تزریق واکسن کرونا

کد خبر: 4138
زمان انتشار: ۲۹ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۹ بعد از ظهر -
32 بازدید

رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود؛

کاهش ۷۰ درصدی مرگ بر اثر کرونا با تزریق واکسن کرونا

 

 

 

رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود با بیان اینکه تزریق واکسن بیش از ۷۰ درصد مرگ بر اثر کرونا را کاهش می دهد، گفت: تزریق هر دو دُز واکسن دلیلی بر مبتلا نشدن به کووید نیست، اما از وخیم شدن حال بیمار تا شرایط بستری در بخش مراقبت‌های ویژه و مرگ جلوگیری می‌کند.

 

رضا چمن افزود: تزریق هر نوع واکسن بهتر از نزدن آن است، چرا که خطر مرگ در افراد مبتلا به ویروس کرونا که واکسن دریافت نکردند بسیار بیشتر از دیگران است.

وی با بیان اینکه سال گذشته پیش بینی می شد با تزریق ۷۵ درصد واکسن می توان به ایمنی جمعی رسید، تصریح کرد: اکنون به جهت تغییر در رفتار ویروس و جهش یافتگی آن باید بالای ۹۰ درصد از جامعه واکسن تزریق کنند تا ایمنی جمعی حاصل شود.

چمن با بیان اینکه هم اکنون ۸۲ درصد از جمعیت بالای ۱۲ سال شهرستان های شاهرود و میامی دستکم یک دُز واکسن کرونا را تزریق کردند، ادامه داد: ۴۳ درصد از جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شاهرود هم دُز دوم واکسن را دریافت کردند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود تصریح کرد: فقدان رعایت شیوه نامه های بهداشتی از جمله فاصله گذاری فیزیکی، استفاده نکردن از ماسک و شرکت در دورهمی های خانوادگی احتمال ورود به موج ششم را افزایش می دهد.

وی تلاش بی قفه کارکنان بخش بهداشت و درمان طی ۲۲ ماه گذشته را ستودنی خواند و ابراز داشت: از ابتدای همه گیری تاکنون ۵۷ هزار بیمار با علایم مشکوک به مراکز درمانی و اورژانس این شهرستان مراجعه کردند.

چمن از انجام ۶۶ هزار آزمایش «PCR» از ابتدای همه گیری تاکنون در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شاهرود خبر داد و افزود: نتیجه ۲۳ هزار مورد آزمایش حاکی از ابتلای قطعی به ویروس کرونا گزارش شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود با اشاره به اینکه تاکنون هشت هزار و ۷۰۰ بیمار با علایم ابتلا به ویروس کرونا در شاهرود بستری شدند، ابراز داشت: هم اکنون به طور میانگین روزانه ۱۸۰ نفر با علایم مشکوک به مراکز درمانی و اورژانس مراجعه می کنند که از این تعداد ۶۰ بیمار کووید۱۹ شناسایی می شود.

وی با بیان اینکه چرخه انتقال ویروس همچنان فعال است، ادامه داد: روزانه به طور میانگین ۱۳ نفر در بخش های اختصاص یافته به بیماران کرونایی بستری می شوند.

به گفته وی، هم اکنون ۸۴ بیمار کووید۱۹ در بیمارستان امام حسین(ع) شاهرود بستری هستند که از این تعداد ۱۲ بیمار در بخش مراقبت های ویژه تحت درمان و مراقبت قرار دارند.

منبع : ایرنا

اشتراک گذاری