امروز سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳

نهاده‌های دامی امانی در اختیار عشایر قرار می‌گیرد

کد خبر: 4411
زمان انتشار: ۱۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۱ بعد از ظهر -
49 بازدید

رئیس جمهور در جمع عشایر ایل سنگسری؛

نهاده‌های دامی امانی در اختیار عشایر قرار می‌گیرد

 

سیدابراهیم رئیسی رییس‌جمهوری روز پنجشنبه در نخستین برنامه سفر به استان سمنان به صورت سرزده در سیاه چادر عشایر منطقه سنگسر شهرستان مهدیشهر حضور یافت و به درد دل آنان گوش داد.

 

آیت الله رئیسی در شهرستان مهدیشهر استان سمنان، ضمن خوش و بش با عشایر مهدیشهر، جویای مسایل و مشکلات آنان شد.

 

رییس‌جمهوری در بازدید سرزده از سیاه چادر عشایر مهدیشهر گفت: تامین نهاده‌های دامی عشایر و دامداران منطقه و ایجاد مجتمع دامداری از سوی استاندار سمنان پیگیری و اجرایی شود.

آیت‌الله رئیسی افزود: مسایل مطرح شده بیشتر درباره کم‌آبی است و علاوه بر اقدامات لازم، باید دعا کنیم خداوند رحمت الهی را نصیب کشور کند.

وی با اشاره به گزارش وزیر جهاد کشاورزی برای حل مشکلات عشایر و دامداران مهدیشهر بیان کرد: نهاده‌های دامی به نحوی در اختیار عشایر و دامداران مهدیشهر قرار گیرد که پس از به ثمر نشستن دام آنها، بازپرداخت اقساط تسهیلات آغاز شود.

آیت‌الله رئیسی همچنین خطاب به استاندار سمنان تاکید کرد: مساله ایجاد مجتمع دامداری را پیگیری کنند تا به سرانجام برسد.

ربیس جمهوری با قدردانی از تلاش زنان عشایر برای تولید صنایع دستی و اهمیت موقعیت مکانی استان سمنان که به باب الرضا(ع) معروف است، گفت: ایجاد بازار و بازاریابی برای فروش محصولات صنایع دستی در حمایت از این صنعت محلی اهمیت زیادی دارد.

شهر مهدیشهر واقع در استان سمنان، خاستگاه ایل عشایر سنگسری از شاخص‌ترین کوچ‌نشینان دامنه‌های البرز است که برای جابه‌جایی از ییلاق به قشلاق مسافت بیش از یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر را طی می‌کنند و طی چنین مسافت طولانی توسط عشایر بی مانند است، «برنارد هوکارد» محقق مشهور اروپایی نیز معتقد بود عشایر ایل سنگسری طولانی‌ترین مسیر کوچ رو جهان را دارند.

فاصله مهدیشهر تا تهران در حدود ۲۳۰ کیلومتر است و گردشگران تهرانی می توانند با سرعت حداقل ۷۰کیلومتر بر ساعت بعد از سه ساعت طی مسیر به شهر گردشگری مهدیشهر برسند و از زندگی عشایری ایل سنگسر دیدن کنند.

عشایر استان سمنان متشکل از سه هزار و ۱۸۱ خانوار و بیش از ۱۴ هزار و ۴۰۰ نفر جمعیت، شامل ۷۴ طایفه، ۱.۰۷ درصد از جمعیت عشایری کشور را شامل می شوند و تولید ۸۰ نوع مشتقات لبنی و ۴٠ نوع نان از جمله قابلیت های عشایر سنگسر در بخش گردشگری است.

به گزارش ایرنا، رییس‌دفتر رییس‌جمهوری، معاون اجرایی رییس‌جمهوری، رییس سازمان برنامه و بودجه و وزیران کشور، جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، دادگستری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، راه و شهرسازی، و میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور در قالب نهمین سفر استانی، آیت‌الله رئیسی را همراهی می‌کنند.

منبع: ایرنا

اشتراک گذاری