امروز سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳

در مذاکرات وین ما در موضع طلبکاری هستیم نه بدهکار

کد خبر: 4534
زمان انتشار: ۱۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۴ بعد از ظهر -
41 بازدید

گلرو نماینده سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس؛

در مذاکرات وین ما در موضع طلبکاری هستیم نه بدهکار

 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه اموال و دارایی‌های بلوکه شده ایران باید آزاد شود، گفت: مذاکرات باید تضمین شده باشد؛ به این معنا که مذاکرات ضمانت اجرا داشته باشد تا طرف مقابل نتواند آن را نقض کند.

 

عباس گلرو در گفت و گو با خبرنگار شفقنا در خصوص روند مذاکرات وین اظهار کرد: ما در موضع طلبکاری هستیم نه بدهکار. مذاکراتی صورت گرفت و ما به تعهدمان عمل کردیم اما آمریکایی‌ها از برجام خارج شدند و اروپایی‌ها هم نقض تعهد کردند. این خسارت سنگینی به منافع ما وارد کرد. ما در موضوع هسته‌ای دست برتر را داریم و عجله‌ای هم برای مذاکرات نداریم و اگر آنها پذیرفتند که مذاکره کنند، ما هم پای میز مذاکره می رویم؛ برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران مسالمت آمیز پیش می‌رود و طرح راهبردی مجلس هم در دستور کار است.

 

گلرو با اشاره به چند شرط مهم برای نتیجه بخش بودن مذاکرات، گفت: اول اینکه تمام اموال و دارایی‌های بلوکه شده ایران باید آزاد شود؛دوم تحریم‌ها باید برداشته شود. سوم اینکه مذاکرات باید تضمین شده باشد؛ به این معنا که مذاکرات ضمانت اجرا داشته باشد تا طرف مقابل نتواند آن را نقض کند. همچنین خسارت جمهوری اسلامی ایران در خصوص نقض برجام را باید طرف مقابل بپردازد و این اصل مهم هم باید ملاک کار قرار بگیرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: از سوی ایران هم دو فرایند مهم باید رعایت شود که یکی چارچوب شکلی مذاکرات است و دیگری مباحث محتوایی مذاکره.

او در خصوص این سوال که نتایج مذاکرات وین به چه سمتی پیش خواهد رفت خاطرنشان کرد: در سیاست بین الملل، روندها قابل پیش‌بینی صد درصدی نیست و هر اتفاقی می‌تواند رخ دهد؛ همانگونه که در برجام هم موافق بودند ولی تغییرات سیاسی در آمریکا همه چیز را عوض کرد.

منبع : شفقنا

اشتراک گذاری