امروز یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

اولویت استان تامین منابع آبی در بخش شرب، صنعت و کشاورزی

کد خبر: 4557
زمان انتشار: ۱۸ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۱ بعد از ظهر -
28 بازدید

استاندار سمنان؛

اولویت استان تامین منابع آبی در بخش شرب، صنعت و کشاورزی

 

سیدمحمدرضا هاشمی در حاشیه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی، در گفت‌وگو با خبرنگاران با اعلام این خبر اظهار کرد: تامین منابع آبی چه در بخش شرب و چه در حوزه صنعت و کشاورزی از اولویت‌های استان است و این مهم از سوی مسوولان با جدیت دنبال می‌شود و در همین راستا پنج‌شنبه مجمع نمایندگان استان با رئیس‌جمهورنشستی داریم که برای رفع این دغدغه مهم چاره‌اندیشی شود.

 

وی با اشاره به برگزاری نشست امروز شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان افزود: در این نشست سه مصوبه در سه حوزه صادرات، گاز و منابع بانکی و ارزی به تایید اعضای شورا رسید.

 

وی از صادرات محصولات استان به عنوان یک اولویت مهم در استان نام برد و تصریح کرد: ۱۷۰۰ واحد صنعتی در ۱۹ شهرک صنعتی استان فعالند و علاوه بر آن ۴۰۰۰ واحد کشاورزی و ۶۰۰ واحد معدنی به کار تولید در استان سمنان اشتغال دارند که بخش قابل توجهی از تولیدات این واحدها امکان صادرات دارد که برای افزایش این صادرات باید با محوریت گمرک استان برنامه‌ریزی شود.

هاشمی با اشاره به مصوبه امروز شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خاطرنشان کرد: قرار است که هم در خصوص ایجاد یک بانک اطلاعاتی از صادرکنندگان استان و هم در راستای تسهیل در مسیر صادرات کالاهای تولیدی استان گام‌های خوبی برداشته شود.

استاندار سمنان اضافه کرد: قرار است در همین ارتباط نشستی با صادرکنندگان عمده استان با محوریت گمرک سمنان برگزار شود و در آن راهکارهای مختلف برای افزایش صادرات مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

وی بر لزوم رفع موانع در بخش تولید و صنعت تاکید و اظهار کرد: با توجه به نامگذاری امسال از سوی رهبری معظم انقلاب به عنوان سال مانع‌زدایی‌ها، مسوولان و دستگاه‌ها باید همه توان خود را برای رفع موانع و ایجاد رونق به کار گیرند.

هاشمی با اشاره به سفر هفته قبل رئیس دولت به سمنان گفت: رییس‌جمهوری نیز در این سفر تاکید زیادی بر رفع موانع و ایجاد تسهیل در این بخش داشتند.

وی با اشاره به تلاش برای رفع مشکل گاز در واحدهای صنعتی و تولیدی افزود: متاسفانه هر ساله در زمستان‌ها ، افت گاز بر روند تولید واحدهای صنعتی و تولیدی تاثیر سووی داشته که قرار است که امسال تدبیری شود که دغدغه‌های تولیدکنندگان استان در این بخش به حداقل ممکن برسد.

همچنین علی اصغر جمعه ای، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان با اشاره به کمبود منابع آب در این استان گفت:  در حال حاضر در بحث واحدهای صنعتی استان، با مشکل آب روبرو هستیم و با فعال شدن تمامی واحدهای صنعتی که با مشکل آب در استان روبرو هستند،  ۶۰۰ لیتر در ثانیه کمبود آب داریم.
این فعال صنعتی خاطرنشان کرد: علاوه بر گرانی ها، فرسودگی ناوگان حمل و نقل و همچنین افزایش کرایه از دیگر معضلات حوزه تولید در استان و کشور است.

وی با اشاره به لزوم توجه بیشتر به شورای گفتگو افزود: در جلسه نشست اقشار استان با ریاست محترم‌جمهوری، مباحث مرتبط با شورای گفتگو را مطرح کردم که مورد تایید دکتر رئیسی نیز قرار گرفت.

 

منبع: ایسنا

اشتراک گذاری