امروز چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳

استان سمنان یکی از چهار کانون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان کشور

کد خبر: 4581
زمان انتشار: ۲۰ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۷ بعد از ظهر -
47 بازدید

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان؛

استان سمنان یکی از چهار کانون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان کشور

 

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان گفت: یکی از چهار کانون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان کشور در سال ۱۴۰۰ در استان سمنان بود که هشداری جدی است و برنامه‌ریزی برای مراقبت‌های بیشتر را طلب می‌کند.

 

حبیب الله خجسته پور روز چهارشنبه در نشست پیشگیری و بررسی وضعیت بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سالن جلسات کوثر استانداری تاکید کرد: سال ۱۴۰۰ از چهار کانون شناسایی شده بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور، یک مورد در استان سمنان بود که این‌ مساله هشداری برای استان است و ضرورت دارد مراقبت های لازم در دستور کار قرار گیرد.

 

وی یادآور شد: استان سمنان در تولید طیور در کشور جایگاه مناسبی دارد و بازدیدهای دوره ای متخصصان دامپزشکی و نظارت بر امر تولید و سلامت طیور استان، تشدید شود.

خجسته پور با اشاره به اینکه اگر در این زمینه با مشکل مواجه شویم، علاوه بر مباحث مرتبط با سلامت مردم، با کاهش تولید و مشکلات اقتصادی نیز مواجه می شویم، ادامه داد: ضرورت دارد تا رصد و نظارت مستمر و بازدیدهای دوره ای در دستور کار باشد.

وی بیان کرد: گشت های مشترک و همچنین تیم های تخصصی نظارت دامپزشکی افزایش یابد تا کانون های جدید بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان ایجاد نشود.

معاون استاندار سمنان تاکید کرد: زنده فروشی طیور می تواند یکی از کانون های انتقال بیماری باشد که باید با توجه به استانداردهای سازمان دامپزشکی به این مساله توجه شود ، آموزش برای حوزه های صنعتی تولید طیور و همچنین روستاییان و کسانیکه با پرورش طیور بومی مرتبط هستند در دستور کار قرار گیرد.

وی اضافه کرد: هرگونه بازدیدی در بحث مبارزه با بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان سمنان باید تحت نظر و با هماهنگی دامپزشکی استان صورت گیرد و مهم است تا خارج از این مهم بازدیدی به انجام نرسد.

معاون استاندار سمنان افزود: جابه جایی طیور نیز یکی دیگر از مباحثی است که اگر به صورت غیراستاندارد صورت گیرد، باعث نشر بیماری است که ضرورت دارد تا نیروی انتظامی و دامپزشکی و سایر دستگاه های متولی امر در این خصوص پای کار باشند.

پرندگان مهاجر عامل اصلی آنفلوآنزای فوق حاد

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان نیز در این نشست با اشاره به اینکه مهاجرت و اقامت پرندگان مهاجر عامل اصلی نشر بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است گفت: با اقدامات انجام گرفته، تمامی آزمایشات در حوزه بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان انجام می گیرد.

حمیدرضا حسینی افزود:  راهکار مبارزه با این بیماری، تقویت تیم های نظارت، تصمیم و اقدام به موقع است و از سویی، همکاری بین بخشی در بحث مبارزه با بیماری های مشترک بین دام و طیور و انسان، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

وی گفت: تخصیص ۱۰۰ درصدی اعتبار و تجهیز به موقع، می تواند مجموعه دامپزشکی استان را در بحث مبارزه با این بیماری و سایر بیماری های مشترک یاری دهد.

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان با بیان اینکه سرمای هوا در نیمه دوم سال، عامل ویروس آنفولانزای حاد پرندگان و ماندگاری بیشتر آن است، خاطرنشان کرد: بالغ بر ۴۸۶ واحد پرورش طیور صنعتی با ظرفیت بیش از ۱۳ میلیون پرنده در استان فعال است.

منبع: ایرنا

اشتراک گذاری