امروز دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳

انتقاد از نحوه ی حضور و دعوت اهالی رسانه در سفر رئیس جمهور به استان سمنان

کد خبر: 4675
زمان انتشار: ۲۴ آبان ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۶ بعد از ظهر -
116 بازدید

یادداشت روز؛

انتقاد از نحوه ی حضور و دعوت اهالی رسانه در سفر رئیس جمهور به استان سمنان

 

سفر رئیس جمهور به استان سمنان در حالی به پایان رسید، که مرور مطالب و گزارشات، و نوشته‌های فعالان و موثرین فضای مجازی و همکلامی با مردم درخصوص این سفر، درس‌های بزرگی برای آینده به همراه خواهد داشت.

 

سفری که فارغ از نقدهای وارده با ذکر دو نکته می توانست خیلی مؤثرتر از این باشد، یکی حضور بیشتر و پررنگ تر خبرنگاران و اهالی رسانه‌های محلی در برنامه‌ها و بسنده نکردن به حضور انحصاری صدا و سیما و پخش از شبکه استانی و شبکه خبر (که خود جای تامل دارد!)
و نکته دیگر بیان برخی اصطلاحات نادرست خبری در این گونه سفرها که به نظر می رسد، اعتماد‌عمومی مردم به مسئولین را کمرنگ می‌کند.

 

هر چند این سفر به بهانه رعایت پروتکل‌های بهداشتی و با تأکید بر حذف تشریفات و دیدارهای مردمی و… برگزار شد، اما گلایه اهالی رسانه این است که چرا این رویداد با کمترین میزان دعوت از خبرنگاران استان و بویژه شهرستان‌ها چه در طول سفر و چه در مصاحبه مطبوعاتی بعنوان آخرین برنامه سفر رقم خورد؟!

البته این نکته را هم باید گفت؛ الحق و الانصاف رسانه‌های استان علیرغم این بی‌مهری‌ها بر حسب علاقه به توسعه استان و رفع مشکلات مردم در انعکاس نتایج این سفر، سنگ تمام گذاشتند و منتظر بخش‌های خبری سیما و روابط‌عمومی استانداری سمنان نشدند و به جهت اهمیت موضوع، از پوشش حتی گوشه‌ای از مراسم و حضور وزرای معین در شهرستانها دریغ نورزیدند، که جای قدردانی از همکاران رسانه ای استان دارد.

از طرفی مهمترین و کلیدی‌ترین نکته هم که در سفر رئیس‌جمهور به برخی نقاط از جمله مراسم تجمع روز ۱۳ آبان در مصلی سمنان، حضور در جمع عشایر و کارگران فضای سبز شهرداری مهدیشهر می توان به آن اشاره کرد، تکرار و تأکید غلط صدا و سیما بر حضورِ سرزده و بدون اطلاع قبلی رئیس جمهور است، که انجام چنین موضوعی با توجه به لزوم توجه به مسائل امنیتی و … دور از ذهن است.

به هر حال ضمن عرض خداقوت و دستمریزاد به همه همکاران رسانه ای استان در پوشش خبری این سفر و آرزوی توفیق برای همه اهالی رسانه، متاسفانه به نظر می‌رسد، عملکرد روابط‌عمومی استانداری در برنامه ریزی سفر رئیس جمهور، مورد نقد و گلایه است که این رویه بویژه در مصاحبه مطبوعاتی رئیس جمهور نمود پیدا کرد.

و اگر سماجت یکی از خبرنگاران فعال هم استانی نبود، برخی از نگرانی ها و دغدغه های مردم استان در زمینه تامین منابع آبی، همچنان بدون پاسخ باقی می‌ماند! بی شک هدف از برگزاری نشست خبری فقط برگزاری این رویداد برای رفع تکلیف نیست.

به هرحال بی‌توجهی و عدم برنامه‌ریزی اثربخش به بهانه محدودیت‌های اعمال شده توسط نهاد ریاست جمهوری، بسیاری از خواسته های جامعه خبری استان در این سفر را محصور گذاشت.

در پایان از استاندار محترم سمنان، که تعامل مطلوب و ارزنده ای با اهالی رسانه دارد، تقاضا داریم مسایل و مشکلات جامعه خبری و اطلاع رسانی استان را با درایت خود پیگیری نمایند، تا نمود عملکرد دولت در استان نمایان شود.

نویسنده: محمد یعقوبی

اشتراک گذاری