امروز سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳

ایران و فیروز، دی ماه در کنار هم

کد خبر: 4689
زمان انتشار: ۲۵ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۷ بعد از ظهر -
47 بازدید

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان؛

ایران و فیروز، دی ماه در کنار هم

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: دی ماه امسال در صورت فراهم بودن شرایط و پیشرفت امور طبق برنامه‌ریزی‌ها، یوزپلنگ های فیروز و ایران برای زادآوری به هم معرفی می‌شوند.

 

امیر عبدوس ابراز داشت: فصل سرما زمان آغاز تولید مثل یوزپلنگ است و اگر لقاح در دی‌ ماه انجام گیرد می‌توان در بهار منتظر زایش یوزپلنگ ایران بود.

 

وی بیان کرد: هر دوره جفت‌گیری در یوزپلنگ‌ها در حدود ۲۵ تا ۳۰ روز است و متخصصان با ثبت تغییرات سطح استروژن در یوزپلنگ ماده با نام ایران و رسم نمودار در مدت ۵۰ روز به دنبال دست یافتن به زمان دقیق جفت‌گیری هستند تا در زمان معین برای زادآوری فیروز یوزپلنگ نر به ایران معرفی شود.

وی ادامه داد: متخصصان از اواسط مهر امسال مشغول اندازگیری سطح هورمون استروژن مدفوعی از یوزپلنگ ایران هستند تا نمودار تغییرات این هورمون را رسم کنند تا از تحلیل و تفسیر نمودار به زمان دقیق باروری ایران دست پیدا کنند که احتمالا زمان لقاح پس از بررسی نمودارها، دی ماه خواهد بود.

عبدوس خاطرنشان کرد: مدت زمان بارداری یوزپلنگ‌ها در حدود سه ماه است و در صورت موفقیت در دی ماه، می‌توان بهار سال آینده در انتظار زادآوری ایران بود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان اظهار داشت: تکثیر یوزپلنگ در اسارت اولین تجربه در کشور است که تمام اقدام ها به دست توانمند متخصصان ایرانی در حال انجام است.

منبع: ایرنا

اشتراک گذاری