امروز یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

کاهش فرصت‌های شغلی پیامد تمایل به مدرک‌گرایی

کد خبر: 4702
زمان انتشار: ۲۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۵ بعد از ظهر -
27 بازدید

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان سمنان؛

کاهش فرصت‌های شغلی پیامد تمایل به مدرک‌گرایی

 

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان سمنان با انتقاد به تمایل ذائقه جامعه به مدرک‌گرایی، گفت: کاهش فرصت‌های شغلی و فقدان نیروی کار ماهر از جمله معضلات این امر است.

 

سید حسین شاهچراغ روز چهارشنبه در آیین افتتاح و آغاز به‌کار پنجمین مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای جوار کارگاهی شهرستان سمنان طی سخنانی بیان کرد: افراد جامعه در گذشته اقبال بیشتری به مهارت‌آموزی داشتند.
شاهچراغ قرن جدید را عصر مهارت خواند و افزود: بنگاه‌های اقتصادی در عصر مهارت‌ها، جذب افراد مورد نیاز خود را به جای توجه به مدارک دانشگاهی منوط به میزان مهارت و تخصص عملی افراد قرار می‌دهند.
وی آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را بسیار گران قیمت خواند و از سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای به عنوان متولی آموزش‌های غیررسمی در کشور یاد کرد.
شاهچراغ گفت: مبنای کار این سازمان، بر اساس استاندارد بین‌المللی مشاغل ( ISCO ۲۰۰۸) است که بر این اساس استانداردهای آموزشی در ۶۵ گروه آموزشی تالیف و به ثبت رسیده است.
ارائه رایگان بخش اعظم این آموزش‌ها توسط دولت، از دیگر مواردی است که مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان سمنان به آن اشاره داشت.
وی اضافه کرد: فقدان برنامه‌ریزی برای این آموزش‌ها اتلاف منابع و سرمایه را برای کشور به دنبال خواهد داشت.
پنجمین مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای جوارکارگاهی شهرستان سمنان در راستای فعالیت دپارتمان ملی آموزش قطعه سازی خودرو افتتاح شد.
در راستای ارتقای مهارت نیروی کار شاغل در صنعت خودروسازی و نیز تامین نیروی کار ماهر مورد نیاز این بخش، مرکز آموزشی مذکور فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کرد.

 

 

منبع : ایرنا

اشتراک گذاری