امروز سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳

برداشت بیش از ۳۳ هزار تُن پسته خشک از باغ‌های استان

کد خبر: 4829
زمان انتشار: ۲ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۱ بعد از ظهر -
40 بازدید

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان؛

برداشت بیش از ۳۳ هزار تُن پسته خشک از باغ‌های استان

 

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به وسعت ۲۵‌هزار هکتاری باغ‌های پسته استان گفت: امسال بیش از ۳۳ هزار تن پسته خشک از باغ‌های استان برداشت شد.

 

مهدی قرائیان روز سه‌شنبه به رسانه‌ها اظهار داشت: امسال بیش از ۳۳ هزار تُن پسته خشک از ۱۰۰ هزار تن پسته تر بدست آمده است.
وی بیان کرد: زمان برداشت محصول پسته در استان سمنان از اواسط مرداد آغاز و تا اواسط مهرماه ادامه دارد.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان افزود: ارقام مختلف پسته مانند اکبری، عباسعلی، شاه‌پسند و خنجری در استان سمنان کشت می‌شود.
قرائیان با بیان اینکه باغ‌های پسته در بیشتر شهرستان‌های استان سمنان کشت می‌شود، تصریح کرد: عمده باغ‌های پسته در دامغان است و در سایر شهرستان‌ها نیز پسته کشت می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: بیش از یک‌سوم باغ‌های استان سمنان را باغ‌های پسته تشکیل می‌دهد و امسال نیز تولید پسته در استان سمنان نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد افزایش داشت.
قرائیان با بیان اینکه از پسته کاران استان سمنان حمایت لازم انجام می‌شود، افزود: تأمین کود یارانه‌ای، کمک به تغییر اجرای سیستم‌های آبیاری، حمایت از تغییر ارقام نامناسبت از طریق سرشاخه کاری، کمک به اصلاح و تغذیه باغ‌ها و هم‌چنین ایجاد باغ‌های مادری پسته برخی از اقدام‌های انجام شده است.
وی یادآور شد: یکی از نیازهای پسته‌کاران تأمین پیوندک سالم، مطمئن و دارای اصالت است و این نیاز با ایجاد باغ مادری رفع شده است.
قرائیان اظهار داشت: آموزش بهره‌برداران به طور مستمر با هدف ارتقاء دانش فنی باغداران و همچنین توانمندسازی آنان از طریق اقدامات ترویجی انجام می‌شود.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان افزود: مکانیزاسیون در باغات پسته حائز اهمیت است و به همین منظور تسهیلات به پسته‌کاران اعطا می‌شود.

 

منبع: ایرنا

اشتراک گذاری