امروز دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳

تشکیل پرونده تغییر مسیر ریل راه‌آهن از تپه‌حصار دامغان در دو وزارتخانه

کد خبر: 5364
زمان انتشار: ۲۹ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۲ بعد از ظهر -
36 بازدید

نماینده دامغان در مجلس؛

تشکیل پرونده تغییر مسیر ریل راه‌آهن از تپه‌حصار دامغان در دو وزارتخانه

 

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی گفت: موضوع بررسی تغییر مسیر ریل راه‌آهن از محوطه تاریخی تپه‌حصار دامغان، به عنوان یکی از مصوبه‌های سفر هیات دولت به استان سمنان، در دستور کار قرار گرفت.

 

علی‌اکبر علیزاده افزود: تحقق این مطالبه مردمی در گذشته به عنوان یک درخواست در سطح شهرستان دامغان و استان سمنان مطرح بود که اکنون در سطح ملی در حال بررسی است و با دستور هیات دولت، این موضوع در وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی دارای پرونده شد.

 

وی ادامه داد: در دولت دوازدهم، جابه‌جایی‌ ریل راه آهن توسط وزیران راه و شهرسازی و میراث فرهنگی بررسی شد که به دلیل پایان کار دولت ناتمام ماند.

علیزاده اضافه کرد: با توجه به دستور وزیر راه و شهرسازی دولت قبل، این موضوع را در دولت جدید به صورت جدی درخواست و پیگیری کردیم و مقدمات لازم برای این اقدام انجام شده است.

تصریح کرد: بنا به مصوب شدن موضوع بررسی طرح جابه‌جایی ریل راه آهن از مجموعه تاریخی تپه حصار دامغان توسط هیات دولت، مقرر شد تا با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، بازدید از این مجموعه تاریخی انجام شود که امیدواریم هر چه زودتر تپه‌حصار دامغان از آسیب عبور قطار نجات پیدا کند.

علیزاده اظهار داشت: این خواسته مردم دامغان یک موضوع مهم و مطالبه اصلی است که انتظار داریم تا دولتمردان با نگاه ویژه خود در جهت رفع این مشکل و حفظ این اثر تاریخی منطقه گام بردارند.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی گفت: تپه حصار دامغان با قدمت بیش از هفت هزار ساله در محدوده شهر دامغان به‌عنوان مرجع علمی تپه‌های عصر آهن در دنیا شناخته شده است و با اصلاح ریل راه آهن در این محوطه تاریخی، امیدهای ثبت جهانی اثر نیز زنده می‌شود.

منبع:ایرنا

اشتراک گذاری