امروز سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳

کمبود جمعیت در راس تهدیدات استان

کد خبر: 5495
زمان انتشار: ۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۷ بعد از ظهر -
41 بازدید

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری سمنان؛

کمبود جمعیت در راس تهدیدات استان

 

احمد ریواده در جلسه شورای راهبردی جمعیت که در سالن جلسات کوثر استانداری سمنان برگزار شد، اظهار داشت: ما در شورای راهبردی جمعیت وظیفه داریم تا برای توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی متناسب با سیاست‌های جمعیتی استان برنامه‌ریزی کنیم.

 

وی با بیان اینکه کمبود جمعیت در رأس تهدیدات استان است، لذا باید برای این مهم راهکار و اقدام ارائه شود، گفت: رصد مستمر تحولات جمعیتی از دیگر وظایف شورای راهبردی استان است که باید با دقت به انجام رسد.

 

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری سمنان با تأکید بر اینکه شاخص‌های اصلی جمعیت باید هر سه ماه یک‌بار در این شورا بررسی و گزارش تحلیلی آن به شورای برنامه‌ریزی ارائه شود افزود: آنچه در برنامه تحلیل فرایند جمعیتی حاصل می‌شود باید در این شورا بررسی شود.‌

ریواده با اشاره به اینکه برنامه‌ریزی منطقه‌ای دیگر وظیفه، این شوراست و می‌بایست متناسب با این برنامه، سیاست‌گذاران منطقه‌ای را فعال کرد گفت: باید از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد به‌عنوان شرکای اجتماعی استفاده نموده و برای علت‌یابی هر یک از پرونده‌های طلاق استان، از این ظرفیت استفاده کرد.

وی با بیان اینکه از مدیران انتظار داریم در مباحث مهم جمعیتی استان احساس مسئولیت کرده و ضمن حضور مؤثر، طرح و برنامه ارائه کنند اظهار داشت: آمار پایه برنامه‌ریزی است.

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری سمنان بیان کرد: قانون برنامه ششم توسعه کشور و سیاست‌های کلی نظام، نقشه مهندسی فرهنگی کشور به‌عنوان اسناد معتبر و مهم کشور است که باید مفاد آن با دقت اجرایی شده و عملیاتی شود.‌

ریواده تأکید کرد: از دبیرخانه شورا می خواهم‌ گزارش تحلیلی سه‌ماهه و آخرین تحولات جمعیتی سال جاری را تهیه و ارائه کند.

وی با بیان اینکه دفتر فرهنگی و اجتماعی استانداری ضمن تعامل با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی، راهبردهای جمعیتی، ثبت وقایع و … را مورد بررسی قرار دهد تصریح کرد: باید طلاق‌ها، اختلافات و مشکلات اجتماعی را علت‌یابی کرده و از ساده‌انگاری پرهیز کنیم.

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری سمنان بیان کرد: وقایع چهارگانه استان مشخص است، باید تلاش کرد تا به نقطه اطمینان در ثبت وقایع برسیم و در این راستا هر یک از دستگاه‌های مرتبط وظایف خود را به‌درستی به انجام رسانند.

ریواده اظهار داشت: دفتر فرهنگی و اجتماعی، نتیجه اقدامات دستگاه‌هایی همچون بهزیستی، ورزش و جوانان و … که در حوزه جوانان مسئولیت قانونی دارند را بررسی کرده و مشخص کنند تا چه میزان به این مسئولیت پایبند بوده و آن را محقق کرده‌اند.

وی با بیان اینکه شورا، سیاست‌های جبرانی خود را برای جبران کمبود جمعیت استان ارائه کند، گفت: باید در حوزه پدیده‌های اجتماعی، فرا تحلیل داشته باشیم.

منبع: استانداری سمنان

اشتراک گذاری