امروز یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

زهرگیری از ۱۰۰حلقه مار منطقه مارکوه دامغان برای تولید پادزهر

کد خبر: 5521
زمان انتشار: ۷ دی ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۸ بعد از ظهر -
40 بازدید

رئیس اداره حفاظت محیط زیست دامغان؛

زهرگیری از ۱۰۰حلقه مار منطقه مارکوه دامغان برای تولید پادزهر

 

رئیس اداره حفاظت محیط زیست دامغان گفت: عملیات زهرگیری با هدف تولید پادزهر از ۱۰۰ حلقه مار در منطقه مارکوه جنوب این شهرستان انجام شد.

 

علی آذرپور افزود: عملیات زنده گیری مارها هر سال در اواخر فصل پاییز، در منطقه کویری نزدیک روستای کوه زر دامغان انجام شده و مارها به منظور تولید پادتن به اداره محیط زیست این شهر منتقل می‌شوند.

 

وی ادامه داد: تیم موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی به منظور مارگیری و تولید پادزهر به منطقه مارکوه دامغان آمد و در این عملیات که ۲ روز به طول انجامید، حدود ۱۰۰ حلقه مار افعی شاخ دار و دیگر مارهای سمی جمع آوری و پس از انجام زهرگیری در طبیعت رهاسازی شدند.

آذرپور با بیان اینکه عملیات زهرگیری زیر نظارت اداره حفاظت محیط زیست و با حضور کارشناسان مرکز تحقیقاتی رازی انجام شد، خاطرنشان کرد: دامغان زیستگاه ۶ نوع افعی سمی است که عمده مارهای این منطقه از نوع افعی شاخدار است.

وی بیان کرد: طبق نظر کارشناسان، سالانه بیش از ۸۰ هزار نفر در کشور دچار مارگزیدگی می‌شوند که با پادزهرهایی که از این مارهای سمی گرفته می‌شود، از مرگ نجات پیدا می‌کنند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست دامغان گفت: زهرها در موسسه رازی تبدیل به واکسن و سرم های ضدگزش شده تا در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد و با توزیع در بیمارستان ها و مراکز درمانی جان مصدومان را نجات دهد.

منبع: ایرنا

اشتراک گذاری