امروز یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

مرحله جدید مرمت و سامان‌دهی کاروانسرای ۴۰۰ساله شاه عباسی سمنان

کد خبر: 5923
زمان انتشار: ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۶ بعد از ظهر -
31 بازدید

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان؛

مرحله جدید مرمت و سامان‌دهی کاروانسرای ۴۰۰ساله شاه عباسی سمنان

 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: مرحله جدید مرمت و سامان‌دهی کاروانسرای شاه‌عباسی سمنان آغاز شد.

 

 حمیدرضا دوست‌محمدی ۲۹ دی‌ماه ۱۴۰۰ با اعلام این خبر افزود: مرمت و سامان‌دهی این کاروانسرای تاریخی با برچیدن بخش‌های فرسوده آجری روی دیوار، تمیز کردن بدنه آجری و زدودن لایه‌های رنگی، دوده و چربی از روی سطوح سنگی و آجری آغاز شد.

 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: خارج کردن بندهای فرسوده گچی و پاک کردن درزهای روی دیوار یا سطوح عمودی، بندکشی دیوارها، آجرکاری و مرمت نمای آجری آسیب‌دیده، نما چینی با آجر سنتی و … در این مرحله از مرمت انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی روز پنجشنبه ۱۳ آبان ماه ۱۴۰۰ در بازدید از کاروانسرای شاه‌عباسی سمنان، دستور تخریب دیوار مانع و مزاحم رؤیت کاروانسرای تاریخی این شهر را صادر کرد و در فاصله کمتر از یک روز از دستور مهندس ضرغامی، کار مرمت و سامان‌دهی این کاروانسرا آغاز شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان یادآوری کرد: کاروانسرای تاریخی شهر سمنان به‌عنوان یکی از ۹۹۹ کاروانسرای ساخته شده در دوران شاه‌عباس صفوی است که در مرکز شهر سمنان واقع شده و دارای ۴۰۰ سال قدمت است.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان افزود: کاروانسرای شاه‌عباسی سمنان در سال ۱۳۵۲ به ثبت ملی رسید.

اشتراک گذاری