امروز جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳

عدالت، معیار توزیع اعتبارات مصوب سفر دولت سیزدهم برای موزه‌های استان

کد خبر: 6006
زمان انتشار: ۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۸ بعد از ظهر -
34 بازدید

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان؛

عدالت، معیار توزیع اعتبارات مصوب سفر دولت سیزدهم برای موزه‌های استان

 

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان با اشاره به اعتبار ۵۰ میلیارد تومانی مصوب سفر دولت سیزدهم به این استان در ۱۳ آبان ۱۴۰۰ گفت: اولویت وزارتخانه‌ای، رعایت عدالت و تخصیص به طرح‌هایی که زودتر امکان تکمیل دارند، معیارهای توزیع این میزان اعتبارات است.

 

حمیدرضا دوستمحمدی افزود: طرح استانی بخش مربوط به موزه های استان سمنان مربوط به تکمیل ساختمان موزه بزرگ استان سمنان یا موزه کومش است که با چهار هزارمربع زیربنا ۳۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار مصوب سفر دولت دارد.

 

وی به اعتبار پنج میلیارد تومانی موزه های شهرستان سمنان در بین مصوبات سفر دولت سیزدهم اشاره و اضافه کرد: تکمیل و به روزرسانی سامانه حفاظتی و امنیتی و مرمت موزه باستان شناسی گرمابه پهنه ۲.۵ میلیارد تومان، همین عملیات برای موزه خصوصی باغ امیر یک میلیارد تومان و برای موزه مهر و سکه یک میلیارد تومان و ساماندهی موزه خط و نشان مسجد امام(ره)۵۰۰ میلیون تومان بود.

وی با اشاره به اعتبار چهار میلیارد تومانی موزه های شهرستان شاهرود در بین مصوبات سفر دولت سیزدهم به استان سمنان بیان کرد: تکمیل و به روزرسانی سامانه و شبکه حفاظتی و امنیتی و مرمت موزه باستان شناسی شاهرود ۲ میلیارد تومان، این عملیات برای موزه روستایی خیج شاهرود یک میلیارد تومان و برای موزه آب در حمام تاریخی حاج تقی با مشارکت بخش خصوصی یک میلیارد تومان است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان ابراز داشت: برای مرمت و به روزرسانی سامانه حفاظتی موزه چهلستون سرخه ۷۰۰ میلیون تومان، برای احیا و سیستمهای حفاظتی و تکمیل و تجهیز موزه عشایر ایل سنگسر در مهدیشهر ۱.٢ میلیارد تومان و برای ساماندهی حفاظتی موزه خانه لطفی دامغان ١.٢ میلیارد تومان مصوب شد.

وی با اشاره به اینکه برای تملک و تبدیل تلگرافخانه آرادان به موزه ۲.۶ میلیارد ریال در سفر دولت مصوب شد، گفت: گرمسار در مجموع ۳.۳ میلیارد تومان برای موزه ها در این سفر اعتبار گرفت.

دوستمحمدی ادامه داد: برای به روز رسانی سامانه حفاظتی امنیتی موزه اقوام گرمسار ۱.۵ میلیارد تومان، برای موزه علم و صنعت ۱.۴ میلیارد تومان و برای موزه خصوصی قاطول ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار لحاظ شد.

وی خاطرنشان کرد: کمک به ایجاد موزه خصوصی میامی با کمک بخش خصوصی نیز ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار گرفت.

تکمیل موزه منطقه ای استان سمنان شاخص و ابلاغی وزارتخانه‌ای

مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان در پاسخ به برخی انتقادها نسبت به لحاظ اعتبار ویژه به موزه بزرگ استان سمنان افزود: ساخت موزه اصلی و منطقه ای در مرکز استان در سمنان یک ساختار کشوری است و نظر حوزه وزارتی نیز تکمیل موزه منطقه ای است تا در کنار آن موزه های کوچکتر و شهرستانی رشد یابند.

دوستمحمدی با اشاره به اینکه ساماندهی موزه منطقه ای در مرکز استان دستور وزیر میراث فرهنگی است و برخی انتقادها در این زمینه بجا نیست، تاکید کرد: حذف این طرح که طرحی تخصصی است و خردکردن اعتبار آن برای موزه های کوچک در واقع از دست دادن اعتبارات است.

وی بیان کرد: در شاهرود یک موزه دولتی و دو موزه خصوصی بود که برای هر سه اعتبار لحاظ شد و در مجموع ۴ میلیارد تومان در سفر دولت سیزدهم اعتبار گرفتند.

دوستمحمدی با اشاره به اینکه در دامغان یک موزه دولتی وجود دارد و برای موزه خصوصی متقاضی وجود ندارد، یادآور شد: باید متقاضی بخش خصوصی وجود داشته باشد تا بتوان از اعتبارات دولتی مانند دیگر شهرستانها به تکمیل یا سامانه حفاظتی آن اعتبار و کمک شود.

مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان با اشاره به اینکه به همت بخش خصوصی در شهرستان سمنان موزه های خوبی وجود دارد، اضافه کرد: یک موزه دولتی گرمابه پهنه که در تراز اول استانی قرار دارد حدود ١۶ سال مرمتی درآن لحاظ نشده است و برای بازنگری ویترین و سامانه حفاظتی نیازمند پنج میلیارد تومان اعتبار است. این موزه ٩٠٠ متر زیرینا دارد و اعتبار برای مرمت حداقلی دیده شده است و برای کل کار ۲.۵ میلیار تومان پیشنهاد و مصوب شد.

وی گفت که موزه خط و نشان بخش خصوصی در سمنان فضایی ۵٠٠ متری است و ۵٠٠ میلیون تومان برای این موزه که فاقد سیستم حفاظتی است لحاظ شد و باغ‌موزه امیر فاخرترین موزه استان سمنان دارای مساحت بزرگ است و از سویی، موزه مهر و سکه از غنی و تخصصی ترین موزه های این حوزه کشور است نیازمند کارهای احیایی است.

دوستمحمدی با اشاره به اینکه میامی و آرادان در استان سمنان موزه ندارند، ابراز داشت: در اعتبارات سفر دولت، با وجود دستور بر تعریف نکردن طرح جدید، عمارت و حمام آقایان میامی با پیشنهاد بخش خصوصی اعتبار گرفت.

منبع: ایرنا

اشتراک گذاری