امروز سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳

سمنان پایین‌ترین رتبه در شاخص ازدواج بین استان‌های کشور

کد خبر: 6064
زمان انتشار: ۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۷ بعد از ظهر -
38 بازدید

مدیرکل ثبت‌احوال استان‌سمنان؛

سمنان پایین‌ترین رتبه در شاخص ازدواج بین استان‌های کشور

 

مدیرکل ثبت‌احوال استان‌سمنان گفت: استان سمنان با میزان عمومی ازدواج ۵.۳ درصد پایین ترین رتبه ازدواج را در کشور دارد و سیستان و بلوچستان در رتبه نخست است.

 

عباس قندالی روز چهارشنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی در محل دفتر نماینده ولی فقیه در استان سمنان و با حضور جمعی از مدیران استانی، در خصوص وضعیت کاهش جمعیت استان سمنان بیان کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و ساده گرفتن مراسم ازدواج و حذف برخی تشریفات غیرضروری، آمار ازدواج روبه افزایش است و در کشور رشد ۳.۹ درصدی دارد.

 

وی میانگین سن ازدواج بانوان در استان سمنان را ۲۴.۲۷ سال و آقایان را ۲۸ سال برشمرد و اظهارداشت: در آمار ازدواج ۸۹ درصد مردان و ۹۵.۶ درصد زنان ثبت شده در استان سمنان ساکن هستند و بیشترین ثبت ازدواج استان های دیگر در سمنان مربوط به استان های گلستان، تهران، خراسان رضوی و مازندران است.

قندالی ادامه داد: در شاخص ولادت، استان سمنان در رتبه ۲۷ کشور قرار دارد و سیستان و بلوچستان در صدر و گیلان با کمترین ولادت در انتهای رتبه بندی کشوری است، در ازدواج نیز سیستان و بلوچستان در رتبه نخست کشوری و استان سمنان در جایگاه ۳۱ است.

وی کاهش جمعیت را یکی از مهمترین چالش های کشور دانست و با اشاره به کاهش ۲ درصدی ولادت استان سمنان در سال ۱۴۰۰ افزود: از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا پایان دی در استان سمنان ۶ هزار و ۱۲۰ مورد ولادت ثبت شد و بیشترین سهم آن در شهرستان سمنان به دلیل اجرای طرح ” مادر ایرانی پدرخارجی” برای ثبت تولد و شناسنامه نوزادان است و کاهش ولادت در کشور نیز ۰.۷ درصد است.

مدیرکل ثبت احوال استان سمنان خاطرنشان کرد: اسامی فاطمه و امیرعلی به ترتیب با ۱۵۲ و ۱۰۶ مورد محبوب ترین اسامی انتخابی نوزادان در استان سمنان است.

قندالی اظهارکرد: استان سمنان در پنج ساله گذشته با کاهش ولادت مواجه است و بیشترین سهم فرزندآوری در کشور با میانگین سنی ۲۹.۴۱ سال و در استان با میانگین سنی ۳۰.۱۵ سال است.

وی ابرازداشت: میانگین سنی مادران استان سمنان در تولد اولین فرزند ۲۸.۳۲ سال و در کشور ۲۷.۴۳ سال است و پدران در استان سمنان نیز ۳۰ تا ۳۴ سال هنگام تولد اولین فرزند خود سن دارند.

قندالی تصریح کرد: نسبت جنسی ولادت استان سمنان از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا پایان دی ۱۰۰ دختر و ۱۰۷ پسر است و در کشور با کاهش هفت درصدی ولادت روبه رو هستیم و از طرفی در هشت ماهه امسال در استان ۲ هزار و ۴۵۷ ازدواج ثبت شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴.۲ درصد افزایش داشت.

منبع: ایرنا

اشتراک گذاری