امروز شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳

لقاح موفقیت آمیز “فیروز” و “ایران” در پارک ملی توران

کد خبر: 6090
زمان انتشار: ۷ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۱ بعد از ظهر -
36 بازدید

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سمنان؛

لقاح موفقیت آمیز “فیروز” و “ایران” در پارک ملی توران

 

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: دو سال تلاش شبانه روزی همکاران در مرکز تحقیقات بین المللی یوز پلنگ آسیایی پارک ملی توران به بار نشست و مقدمه عمل لقاح برای زادآوری ایران تنها ماده  زادآور در این مرکز انجام شد.

 

امیر عبدوس زادآوری یوزپلنگ آسیایی در محیط اسارت کاری بسیار سخت است که تا کنون در دنیا اتفاق نیفتاده است.

 

وی گفت: طول دوره بارداری یوز پلنگ‌های آسیایی معمولا سه ماه است و اگر این لقاح موفقیت آمیز باشد در اردیبهشت ماه سال آینده شاهد زادآوری این یوز پلنگ ماده جوان خواهیم بود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سمنان با بیان اینکه این اتفاق نقطه عطفی در تاریخ حفاطت از یوزپلنگ‌های آسیایی است گفت: تا کنون تعداد زیادی یوزپلنگ آسیایی در کشورهای مختلف آسیا مانند هند، پاکستان، افغانستان و ایران اهلی شده‌اند.

عبدوس با بیان اینکه تکثیر یوز پلنگ آسیایی تا کنون انجام نشده است افزود: اگر این اتفاق می‌افتاد و همزمان با اهلی شدن عمل تکثیر نیز انجام می‌شد شاید امروز این گونه در معرض خطر انقراض نبود.

وی با اشاره به نحوه عمل لقاح گفت: با مشاهده علائم استروس(فحلی) در یوز ماده(ایران) درها به روی یوز نر(فیروز) و ماده(ایران) باز شد.

ایران پوزپلنگ ماده سه ساله‌ای است که اواسط فروردین سال ۱۳۹۹ از پارک پردیسان تهران به پایگاه پشتیبان ۷۰۰ هکتاری در پارک ملی توران در شهرستان شاهرود استان سمنان منتقل شد.

یوزپلنگ نر با نام فیروز سال ۱۳۹۱ در منطقه توران شناسایی و نامگذاری شده بود که در آن زمان فیروز یوز بالغ بوده و در حدود ۲.۵ سال سن داشته است.

منبع: تسنیم

اشتراک گذاری