امروز سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳

سخنی با مدیرکل جدید میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان!

کد خبر: 6209
زمان انتشار: ۱۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۱ بعد از ظهر -
159 بازدید

یادداشت روز به قلم محمد علیان؛

سخنی با مدیرکل جدید میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان!

 

واقعا در این بحران سیاسی داخلی و خارجی کشور که هر روز اقتصاد بیمار و آشفته ما نگران تر از روز قبل نمودار و رشد تورم عین برق و باد به اوج می رسد براستی ادارات کل استان محروم ما چه می شود ؟ پس از مدت کوتاه ، انتصاب مدیر بومی به عنوان سرپرست که هنوز عرق پیشانی اش خشک و روی صندلی ریاست جابجا نشده و کارهای جاری را بایسته و شایسته نشناخته و زمام امور موقت را به دست نگرفته ، برخی از بالادستی ها با نفوذ سیاسی یا کارشکنی دیگران ، به ناچار عطایش را به لقایش می بخشد و استعفا می دهد و مدیر غیربومی از راه می رسد و انتصاب مجدد صورت می گیرد . به عبارتی روز از نو ، روزی از نو .

 

امروزه همگان آگاهیم فرار مغزهای متفکر فقط مهاجرت به بلادکفر نیست ، بلکه به حاشیه راندن عمدی مدیران خلاق و دلسوز هم کمتر از فرار مغزها نیست . تاوان این جابجایی های زودرس و شتاب آهنگ را غیر از مردم چه کسی باید بپردازد ؟ در این مدت سی سال شاید در اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری چهار مدیر کل بر مسند ریاست آمدند ، نشستند ، گفتند ، برخاستند و رفتند ولی داستان مرمت و بازسازی آثار تاریخی استان ما هنوز همچون کلاف سردرگم در تب عدم مدیریت در انتظار بازپیرایی که هزار سال قرمت دارد عین شمع مظلوم ، آب می شود . شهرهای استان کویری ما ، بویژه سمنان با داشتن میراث کهن ایران زمین که از نظر سبک و سیاق معماری سنتی در کشور منحصر به فرد است در حال حاضر حال خوشی ندارد و احتیاج ضروری به مرمت و بازسازی دارد که برخی این بنای ارزشمند قدیمی در حال فروپاشی یا تخریب است . حفظ و نگهداری این آثار نیاکان فقط به دست توانای مدیران کارآمد و متخصص ذیربط انجام می گیرد که با همت و حمیت ذاتی در بخش جذب گردشگران داخلی و خارجی و دستیابی به اقتصادی شکوفا و پویا مثمرثمر است و لاغیر .

 

مسجد جامع سمنان یکی از قدیمی ترین بنای ماندگار هزار ساله است که در زمان خلافت حضرت علی ( ع ) به دستور ایشان ساخته شد که فرمودند : « از کوفه تا بخارا ، هزار و یک مسجد بنا کنند »

این شاهکار معماری دینی بر افتخار این استان می افزاید به طوری که تعجب و حیرت هر بیننده ای را حتی گردشگران خارجی به خود جلب می کند . کمااینکه وزیر محترم فرهنگی جناب ضرغامی همراه با هیئت همراه از پشت بام این مسجد شگفت انگیز از نزدیک دیدن و به عظمت منارسلجوقی به ارتفاع ۲۷ متر ، دارای ۹۱ پله آجری مارپیچی و کتبه های اطراف که آیات قرآن کریم با خلاقیت اشکال هندسی بسیار زیبا منقوش و حکاکی است پی بردند . در زمان نه چندان دور ، موذن مسجد روزانه برای ذکر دعا و اذان شبانه روزی سه بار این پله ها را طی می کرده گرچه این منار به شماره ۱۶۲ آثار ملی ایران ثبت شده اما ابنیه تاریخی ، جذاب و دیدنی دیگری هم در سمنان و دیگر شهرهای استان وجود دارد که زبانزد عام و خاص در کشور و حتی جهان می باشد ، مورد بازدید ، عکسبرداری ، فیلمبرداری سیاحان مشهور دنیا قرار گرفته ، می توان به شهرت جهانی این آثار باستانی اشاره کرد بویژه چهل ستون و شبستان مسجد جامع سمنان که در کشور کم نظیر است . بنای قدیمی اماکن متبرکه شهرهای استان سمنان دارای ویژگی های خاصی است که تاکنون مغبون مانده و آنطوری که شایسته است به این میراث گرانبها ، توجهی در شأن و منزلت این عارفان نامدار و شاعران مشهور نشده است . نموده آن مقبره شیخ علاءالدوله سمنانی ، عارف اواخر قرن هفتم و اوایل قرن هشتم هجری که دیوارها ، سقف ساختمان در حال ریزش و ویرانی است هر لحظه با خطر جدی آوار ، جان گردشگران را تهدید می کند ، متاسفانه از سالهای قبل تاکنون نسبت به سازی و تعمیرات هیچگونه اقدامی به عمل نیامده است . با توجه به اینکه این بنای کهن به شماره ۳۲۰ در فهرست آثار ملی ایرانی به ثبت رسیده در قلب کویر روستای صوفی آباد ( بیابانک ) در حال تخریب و فراموشی است . البته مسجد تاریخانه ، منار ، مسجد جامع و دیگر بقاع متبرکه دامغان ، بایزدی بسطامی و . . . را نباید به فراموشی سپرد که از نظر قدمت تاریخی بسیار ارزنده و احتیاج به بازپیرایی و مرمت دارد . گرچه این ابنیه باستانی شهرهای استان دست کم از شهرهای گردشگری کشور عزیزمان همچون یزد ، کاشان ، اصفهان و . . . ندارند و جناب ضرغامی برای بازسازی بودجه جدیدی را تصویب نمودند ولی باید با پیگیری های لازم جان تازه ای در کالبد این میراث ماندگار دمیده شود . بجای انتصاب زودهنگام ، به فکر سازندگی و خدمات به میهن سربلندمان باشیم .

ما هم به نوبه خود ورود مدیر کل محترم جدی را به استان سمنان خوشامد می گوییم این انتصاب را به فال نیک می گیریم امید است با قاطعیت و تلاش ، آرزوهای دیرینه شهروندان قدرشناس استان ما ، تعمیر و مرمت این یادگار اجدادمان با همت عالی ایشان تحقق یابد . انشالله

اشتراک گذاری