امروز دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳

مجموعه تاریخی بسطام در فهرست میراث جهان اسلام ثبت شد

کد خبر: 6533
زمان انتشار: ۲۴ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۶ بعد از ظهر -
29 بازدید

طی نامه دبیر کل کمیسیون ملی آیسسکو؛

مجموعه تاریخی بسطام در فهرست میراث جهان اسلام ثبت شد

 

اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان از ثبت مجموعه تاریخی بسطام در فهرست میراث جهان اسلام خبر داد.

 

طی نامه دبیر کل کمیسیون ملی آیسسکو به عزت الله ضرغامی وزیر میراث‌فرهنگی، پنج اثر فرهنگی و تاریخی ایران از جمله «مجموعه تاریخی بسطام» در فهرست میراث جهان اسلام اعلام شد.

 

بر این اساس، پنج اثر فرهنگی و تاریخی ثبت شده در فهرست میراث جهان اسلام شامل مجموعه تاریخی بسطام، منظر فرهنگی قلعه الموت، مجموعه آرامگاهی شیخ احمد جام، منظر فرهنگی ماسوله و گنبد علویان همدان است.

پرونده این آثار با هماهنگی کمیسیون ملی آیسسکو ایران به دبیرخانه این کمیسیون ارسال شده بود.

سازمان جهانی اسلامی برای آموزش و پرورش، علوم و فرهنگ (آیسسکو (ICESCO) سازمانی تخصصی است که تحت حمایت سازمان همکاری اسلامی (OIC) فعالیت می‌کند و در زمینه‌های آموزش‌،‌ علوم، فرهنگ و ارتباطات در کشورهای اسلامی و به منظور حمایت و تقویت روابط بین کشورهای عضو به فعالیت مشغول است. دفتر مرکزی این سازمان در رباط مراکش واقع است.

آیسسکو برای شناسایی، معرفی و حفاظت بهتر میراث جهان اسلام چند سالی است که در حال تدوین فهرستی از آثار شاخص فرهنگی و تاریخی جهان اسلام است. این فهرست اختصاص به جهان اسلام دارد و غیر از فهرست میراث جهانی یونسکو است.

شهر بسطام در فاصله ۶ کیلومتری شمال شرقی شاهرود قرار گرفته و مجموعه آثار تاریخی باقیمانده در این شهر از دوره سلجوقی به بعد است و در کنار آن آرامگاه متعلق به «ابویزید طیفور بن عیسی بن سروشان بسطام» ملقب به «سلطان العارفین» و از عرفای نامی و مشهور ایران در قرن سوم هجری قمری قرار دارد.

مجموعه تاریخی بسطام شامل آرامگاه بایزید بسطامی، رواق صفوی، منار بسطام، مسجد بایزید بسطامی، مسجد بسطام، امامزاده محمد، برج کاشانه، گنبد غازان خان و مدرسه شاهرخیه است.

بایزید بسطامی عارف و فیلسوف برجسته ایرانی با شهرتی فراگیر در جهان است. فلسفه وحدت وجود و موجود، اولین بار توسط بایزید بسطامی مطرح شد.

منبع: ایرنا

اشتراک گذاری