امروز جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳

مساجد تراز آسیب های اجتماعی را کاهش می دهند و طرح آمایش هر ۱۰۰۰ نفر یک مسجد در حال انجام است

کد خبر: 6698
زمان انتشار: ۱ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۷ بعد از ظهر -
29 بازدید

مدیر حوزه‌های علمیه کشور در سمنان؛

مساجد تراز آسیب های اجتماعی را کاهش می دهند و طرح آمایش هر ۱۰۰۰ نفر یک مسجد در حال انجام است

 

مدیر حوزه‌های علمیه کشور گفت: چشم انداز و منشور ۲۰ سال آینده حوزه های علمیه کشور در ۱۵ سند جامع و نظام‌نامه کلان تدوین شد.

 

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین علیرضا اعرافی روز یکشنبه در آیین تکریم و معارفه مدیر حوزه علمیه برادران استان سمنان در سالن اجتماعات حوزه علمیه خواهران این شهر بیان کرد: برای نخستین بار چشم انداز ۲ دهه آینده حوزه های علمیه کشور تدوین شد و برنامه پنج ساله کلان در سطح ملی، استانی و شهرستانی با طرح های راهبردی و تحولی نیز تهیه شد.

 

وی افزود: برنامه پنج ساله حوزه های علمیه از سال ۱۴۰۱ با محوریت های ارتقای کیفی و واسپاری اختیارات به استان ها، تاکید بر کیفیت خصوصا در سطوح عالی در مدارس و شهرهای پرجمعیت، افزایش درس های خارج از فقه و اصول، توسعه رشته های تخصصی و تقویت محورهای تربیتی و پژوهشی با شکل گیری پژوهشگاه ها و افزایش عملکرد اجتماعی حوزه های علمیه آغاز می شود.

اعرافی یادآورشد: تاکنون ۵۰ درس خارج از فقه و اصول اضافه شد و درخت واره درس های حوزه علمیه با ترکیب جدید و منسجم در قالب ۱۶ رشته تخصصی و ۴۰۰ مقطع و گرایش طی پژوهش چهارساله تدوین شد.

وی اضافه کرد: حوزه های علمیه کشور با تکیه بر علم محوری، اخلاق و تربیت، تبلیغ و فرهنگ مداری در جامعه، مردم گرایی و تغییر رویه همسو با تغییرات جهانی گام بردارند.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور  ، اخلاق و تربیت را رسالت اصلی حوزه های علمیه برشمرد و ادامه داد: حرکت به سوی معرفت و انتقال دستاوردهای انقلاب اسلامی در تعامل درست با جامعه شکل می گیرد و حوزه های علمیه کنونی با سال های گذشته تفاوت بسیاری دارد و اکنون باید نیازهای جهان امروز در مسائل دینی را پاسخگو باشد.

اعرافی دانشگاه، حوزه علمیه و آموزش و پرورش را ارکان رشد و تعالی جامعه و تربیت کننده نیرو برای دیگر نهاد ها دانست و افزود: مردم و خیرین به سمت تقویت این سه رکن مهم تربیتی جامعه حرکت کنند و رویکرد راهبردی علمی برای انجام امور اتخاذ شود.

وی اضافه کرد: مساجد تراز آسیب های اجتماعی را کاهش می دهند و طرح آمایش هر یکهزار نفر یک مسجد در حال انجام است همچنین تعامل و همگرایی دستگاه های علمی، فرهنگی و حوزوی نیازمند توسعه و تقویت است.

در این مراسم حجت الاسلام و المسلمین علی اصغر ابراهیمی فر به عنوان مدیرحوزه علمیه برادران استان سمنان معرفی و از خدمات حجت الاسلام محمدحسن رستمیان در این سمت شد.

منبع: ایرنا

اشتراک گذاری