امروز چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳

ضرورت هایی برای سال جدید در استان سمنان

کد خبر: 7103
زمان انتشار: ۲۱ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۵ بعد از ظهر -
125 بازدید

یادداشت روز به قلم مسعود کلاهی؛

ضرورت هایی برای سال جدید در استان سمنان

 

سال ۱۴۰۰ را درحال گذراندیم که شاهد تغییر و تحولات سیاسی و اقتصادی فراوانی در کشور و جهان بودیم. از انتخابات ریاست جمهوری گرفته تا مذاکرات برجامی و جنگ روسیه و اوکراین که همچنان نیز ادامه دارد. اتفاقاتی که هر کدام از آنها تاثیرگذاری خود را در مناسبات ایران داشته است. اما این تغییر و تحول های کشوری و انتخابات ریاست جمهوری در استان سمنان نیز تأثیرگذار بود و چهره ی جدید مدیریتی را ایجاد کرد.از استانداری تقریبا آشنا تا مدیران بومی و غیر بومی از جای جای ایران!
به همین مناسبت و با توجه به گذشت کمتر از یک سال از تیم مدیریتی جدید، نکاتی را در مورد استان یادآور می شویم که امیدواریم در سال جدید به آن توجه گردد.
۱_ همچنان بعد از گذشت ۴۳ سال از انقلاب اسلامی، آب اولین و مهمترین دغدغه استان است و ادامه دار بودن این مشکل، زیان های جبران ناپذیری را در حوزه اقتصاد، فرهنگ، مهاجرت، اشتغال، مسکن و… ایجاد می کند.پس گذاشتن تمام توان برای تامین آب از دریای خزر، فینسک و… ضرورتی اجتناب ناپذیر است که بدون آن دیگر فعالیت ها معنا نمیگیرد.
۲_ ثبات مدیریتی و استفاده از مدیران توانمند موضوعی پراهمیت است عدم توجه به آن می تواند برنامه‌ریزی‌ها را برهم زده و مسیر توسعه استان را از ریل خارج نماید. متاسفانه در این ماه های گذشته سهم خواهی هایی دیده شد که نشان از عدم استقلال در برخی تصمیم گیری ها است. ضمن اینکه همچنان بسیاری از مدیران ما از جمله فرماندار ها به صورت سرپرستی اداره می شوند و هنوز نفر اول مشخص نشده است. از دست دادن برخی از مدیران توانمند نیز از انتقادات این بود که نسبت به مدیریت استان شد و امیدواریم در سال جدید علاوه بر ثبات مدیریتی و استفاده از مدیران توانمند، تکلیف سرپرستان نیز مشخص گردد
۳_حوزه گردشگری استان همچنان یکی از دغدغه های بزرگ این چند ساله است. توزیع اعتبارات با توجه به اماکن تاریخی و جاذبه های طبیعی استان همچنان مغفول مانده و در معرفی آن به ایرانیان و جهانیان اقدام موثری صورت نپذیرفته است. کاروانسرای شاه عباسی سمنان نمونه بارز آن است که مجموعه مدیریتی استان نتوانسته تکلیف آن را روشن کند.
۴_صنعت همیشه به عنوان نقطه قوت استان سمنان مطرح بوده است و در شهر های مختلف سرمایه گذاران را به خود جذب کرده. حمایت همه جانبه از صنعت و توزیع سرمایه گذاران به نسبت توانمندی هر شهرستان و تلاش برای جذب سرمایه گذاران بزرگ از اقداماتی است که باید همچنان ادامه دار باشد و در کنار آن برای تامین نیازهای اولیه سرمایه‌گذاران از جمله آب و راه، تلاش روزافزون کرد.سرمایه گذاری که محیط زیست استان را پرمخاطره نکند و جان شهروندان را به خطر نیندازد.
۵_ استان پهناور سمنان یکی از کریدورهای کشور می باشد که راه های ارتباطی در آن بسیار حائز اهمیت است. استان که می‌تواند جنوب را به شمال و شرق را به غرب وصل نماید. اما متاسفانه بسیاری از پروژه های راهی استان همچنان نیمه کاره مانده و طرح‌هایی همچون آزادراه حرم تا حرم، جاده سمنان_ فیروزکوه، جاده سمنان معلمان و دامغان معلمان و…. نیمه کاره و یا حتی آغاز نشده است. در این حوزه توجه بیشتر مسئولان و نمایندگان را می طلبد و امیدواریم در سال جدید شاهد اتفاقات خوبی در این حوزه باشیم.
۶_ ورزش استان یکی از ساکن ترین حوزه‌های استان سمنان بوده که در این چند سال متاسفانه بسیار ضعیف کار کرده است. با توجه به جمعیت جوان کشور، نگاه ویژه مسئولان در این بخش بسیار حائز اهمیت است و حمایت است ورزش های همگانی و قهرمانی باید مورد توجه قرار گیرد. موضوعی که به هیچ وجه دیده نمی شود و کمتر رشته‌ی پرطرفداری است که استان سمنان در آن حوزه حرفی برای گفتن داشته باشد.
۷_ توجه به حوزه فرهنگی و اجتماعی استان در این روزهای کرونایی بسیار حائز اهمیت است. امروزه شادی و نشاط در جامعه بیش از هر چیز میتواند در روحیه شهروندان تاثیرگذار باشد. برنامه ریزی درست توسط دست اندرکاران باید صورت پذیرد و هر کس با توجه به توانایی و وظایف خود در ایجاد حس امید و نشاط در جامعه کوشا باشد.
این موضوعات متاسفانه سال های سال توسط دلسوزان مختلف در استان گفته شده و بیان مجدد آن تکراری ولی ضروری است.که امیدواریم پایان سال ۱۴۰۱، با ابراز خرسندی نسبت به انجام این اقدامات قلم به دست بگیریم.

 
 

اشتراک گذاری