امروز شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳

مشاغل خانگی دریچه ای برای رفع مشکلات در جامعه امروز

کد خبر: 7109
زمان انتشار: ۲۱ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۷ بعد از ظهر -
163 بازدید

گزارش روز (گزارشگر: مائده شریفی)

مشاغل خانگی دریچه ای برای رفع مشکلات در جامعه امروز

 

مشاغل خانگی زودبازده و کسب و کارهای خانگی به عنوان راهکاری مهم برای خوداشتغالی و  ایجاد اشتغال و درآمد در سراسر جهان به حساب می آیند. قابلیت انجام این نوع کسب و کار در منزل سبب ایجاد مزایای بی شماری برای شاغلین آن ها می شود، که از جمله می توان به ایجاد توازن بین مسئولیت خانوادگی زنان و اشتغال آنان، حذف هزینه های مربوط به خرید، رهن و اجاره کارگاه و ایاب و ذهاب، استفاده از نیروی کار سایر اعضای خانواده و ایجاد زمینه های کار خانوادگی، امکان انتقال تجارب از طریق آموزش غیررسمی به شیوه استاد- شاگردی بین اعضاء خانواده و بسیاری فواید دیگر اشاره کرد.

 

باید توجه داشت که در سالهای اخیر به دلیل تحولات عظیم در بخش فناوری اطلاعات در جهان و ایجاد مشاغل جدید، امکان اشتغال خانگی برای بسیاری از افراد در زمینه های فناوری اطلاعات نیز فراهم شده است. این مشاغل خانگی زودبازده که روزانه در سراسر جهان تعداد آن ها رو به فزونی و تنوع است این امکان را فراهم می آورد تا افراد بتوانند در محیط خانه با استفاده از رایانه و وسایل جانبی مورد نیاز، به انجام کسب و کارهای گوناگون در این حوزه بپردازند.

 

الهام سعیدی یکی از کسانی بود که در این باره اظهار داشت: موضوع بیکاری، مهاجرت روستاییان به شهرها و عوارض ناشی از آن، پایین بودن وضعیت شاخص‌های اقتصادی خانواده‌های روستایی و مسائل از این ‌دست موجب شده است تا بیش ‌از پیش به نقش بهبود وضعیت کسب‌ وکار در بخش مشاغل خانگی روستایی  توجه شود.

وی در ادامه تاکید نمود: امروزه طیف وسیعی از کسب ‌وکارهای متنوع شامل کسب‌ وکارهای بزرگ، متوسط، کوچک و بسیار کوچک وجود دارد. کسب‌ وکارهای بسیار کوچک بیش از نیمی از کسب‌ وکارهای کوچک را تشکیل می‌دهند و در موفقیت کارآفرینان، کمک به زنان، اقلیت‌ها و افراد محروم نقش بسیار مهمی را بازی می‌کنند.

سعیدی افزود: در حال حاضر کسب‌وکارهای بسیار کوچک با توجه به خاصیتی چون نیازنداشتن به منابع مالی زیاد، انعطاف‌پذیری و سازگاری با شرایط مختلف در حال حاضر جز مهمی از انواع کسب‌ وکارهاست.

وی در خصوص ویژگی‌های کسب‌ وکارهای کوچک اذعان داشت: در این خصوص می‌توان به نبود جدایی بین مدیریت و مالکیت در یک کسب‌وکار اشاره کرد و به دید من کسب ‌وکارهای بسیار کوچک طیفی از کارکنان کمتر از پنج نفر را شامل می‌شود؛ کسب‌ وکارهای بسیار کوچک، سهم چشمگیری در اقتصاد اکثر کشورهای جهان دارند و این موضوع می تواند یک راهبرد اساسی در بحث ایجاد اشتغال محسوب شود. یکی دیگر از مزایای شغل‌های خانگی، کاهش بسیاری از هزینه‌ها است. مثلا نیازی به اجاره ساختمان و دفتر نیست، هزینه‌های اضافی برای قبض‌های برق، آب و تلفن پرداخت نمی‌شود و پولی هم بابت بنزین یا سایر هزینه‌های حمل و نقل خرج نمی‌شود. در ضمن همه سود به دست آمده از کار به فرد صاحب کار می‌رسد.

این صاحب نظر تصریح کرد: در این روش خیلی از هزینه ‌ها کاهش پیدا می‌کنند و در وقت هم صرفه‌جویی می‌شود. داشتن وقت بیشتر، یکی دیگر از مزایای مشاغل خانگی است. مثلا زمان زیادی را در ترافیک و مسیر رسیدن به محل کار صرف نمی‌کنند و بدون دغدغه و اعصاب خوردی کارشان را با آرامش انجام می‌دهند. علاوه بر این خانم‌ها وقت بیشتری برای رسیدن به کارهای منزل دارند و می‌توانند در حین انجام کار به آشپزی و بچه‌داری هم بپردازند. گرچه انجام همه این کارها کنار هم سخت است و نیاز به کمک همسر یا افراد دیگری دارند. علاوه بر این کار در منزل ساعت‌ کاری انعطاف‌پذیری برای شما به ارمغان می‌آورد.

سعیدی همچنین بیان داشت: کار کردن در خانه و راه ‌اندازی کسب و کار در منزل، یکی از هوشمندانه ‌ترین روش‌های درآمد زایی است. کسب و کارهای خانگی واقعا نقش مهمی در کاهش نرخ بیکاری داشته‌اند. همین موضوع باعث بهبود وضعیت اقتصادی خانوارها می‌شود و کیفیت زندگی را بهتر می‌کند.

وی در آخر سخنان خود گفت: البته باید دولت برای رویکرد بهتر به اینگونه مشاغل تسهیلات لازم را به مردم بدهد بدین معنا که باید اداره ای و دفتری و میزی از طریق وزارت کار با این بخش همکاری کند و مورد حمایت واقع شوند تا هم ایجاد اشتغال کرده و دیدگاه عمومی را تغییر دهد و هم اعتماد مردم را جلب کند.

حسین احمدی دیگر شهروندی بود که در این خصوص تصریح نمود: مشاغل خانگی یکی از مشاغل خوبی هستند که در کنار پرسود بودن نیازی به سرمایه‌های آنچنانی نیز ندارند. چون خیلی از هزینه‌ها در این کسب و کارها اصلا وجود ندارد. با این وجود به سرمایه بالایی هم برای شروع کار نیازی نیست. زیرا قرار نیست در بدو شروع کارمندی وجود داشته باشد که بخواهید به او حقوق بدهید یا او را بیمه کنید و علاوه بر این می‌توان کار را با سرمایه کم شروع کرد و کم کم با درآمدزایی بیشتر، سرمایه را بیشتر کرد و کسب و کار را توسعه داد.

وی افزود: یکی دیگر از مزایای فوق‌العاده مهم مشاغل خانگی این است که مدیریت و ریاست همه امور به دست خودتان است. استقلال کافی دارید و می‌توانید هر طور که صلاح می‌دانید کارها را پیش ببرید و تصمیمات مهم را بگیرید. مخصوصا اگر شریکی نداشته باشید و کاملا مستقل فعالیت کنید. معمولا یک کسب و کار کوچک خانگی به خلاقیت نیاز دارد تا تفاوت‌هایی ایجاد کند و با وجود همین تفاوت‌ها موفق شود. این مشاغل به ایده و خلاقیت جدید نیاز دارند و در عین حال انسان‌های خلاقی از شما می‌سازند. تولید محصولات جدید، زیبا و مفید همیشه طرفدار دارند و باعث دوام مشاغل خانگی موفق می‌شوند. البته از دیگر مزایایاینگونه مشاغل ریسک پایین آن ‌ها است. این کسب و کارها معمولا ورشکستی ندارند و حتی در بحران‌های اقتصادی هم می‌توانند خود را حفظ کنند و درآمد داشته باشند. به دید من کسب و کارهای خانگی در شرایط نامطلوب اقتصادی عملکرد بهتری دارند و احتمال شکست آن‌ها پایین‌تر است.

احمدی در ادامه سخنان خویش تاکید کرد: به دید من راه ‌اندازی یک شغل پرسود خانگی باعث افزایش خودباوری افراد می‌شود و رسیدن به رویاها خیلی راحت‌تر خواهد بود. درآمدزایی راحت، بی دردسر و سود بالا که تنها برای خود فر دست، مشاغل خانگی را به یکی از بهترین ایده‌های درآمدزایی تبدیل کرده است.

این صاحب نظر در ادامه توضیحات خود افزود: یکی از اتفاقات جذابی که می تواند به اعتماد به نفس نیز کمک شایانی داشته باشد این است که در این مشاغل اشخاص می‌توانند برند شخصی خود را راه‌اندازی کنند. با گذشت زمان و سود بیشتر آن را ثبت کنند و کم کم برای برندشان تبلیغات وسیعی انجام دهند. فعالیتی که شاید بارها شنیده ایم در برندهای معتبر نیز اتفاق افتاده است.

احمدی در آخر سخنان خود گفت: مزیت اصلی کسب و کارهای کوچک پرسود خانگی این است که می‌توان با سود کم راه‌اندازی کرد اما هیچ محدودیتی بابت رشد و توسعه آن وجود ندارد. باز هم تاکید می کنم خیلی از برندهای بزرگ دنیا از خانه‌ها و گاراژهای کوچک شروع کرده‌اند و اکنون کل بازار دنیا را در دست گرفته‌اند. کسب و کارهای خانگی باعث درآمدزایی بیشتر برای خانواده‌ها می‌شوند و کیفیت زندگی را بهبود می‌بخشند.

اسماعیل صمدی دیگر صاحب نظری بود که در این خصوص عنوان نمود: کسب و کارهای خانگی با توجه به وضعیت اقتصادی امروز یکی از بهترین منابع درآمدی هستند که یقینا هر روز به تعداد آدم‌هایی که خودشان کسب و کاری را شروع کرده‌اند، اضافه می‌شود.

صمدی در ادامه با طرح این موضوع که دسترسی به اینترنت و شرایط اقتصادی جامعه دو عامل مهمی هستند که روی این قضیه اثر داشته اند ادامه داد: با وجود اینترنت، آدم ها راحت‌تر از قبل می‌توانند کار جدیدی را استارت می زنند و محصولات و خدماتشان را عرضه می کنند. بخشی از کسب و کارها اینترنتی است که این بخش غیرحضوری قطعا خانه هر کدام از ما می‌تواند باشد. با یک تعریف جامع‌تر باید گفت؛ هر نوع فعالیت اقتصادی که در محل سکونت شخصی ما صورت بگیرد و این فعالیت با استفاده از امکانات و وسایل منزلمان راه اندازی شوند کسب و کار خانگی تلقی می‌شوند از مشاغل با ماهیتی باید صحبت کنیم که الزاما محل فعالیت آن‌ها در منزل است. تا پیش از این تفکر رایج پیرامون کسب و کار، صرفا اشتغال برای دیگران و الزاما در محیطی خارج از منزل بود اما امروز با در اختیار داشتن کل زمان روز، هر کس می‌تواند چند نوع شغل پردرآمد خانگی را همزمان مدیریت نماید. به این ترتیب اگر هم هریک از مشاغل خانگی شغل پر درآمدی نبودند می توان با فعالیت در چند نوع شغل خانگی به درآمد خود افزایش داد.

این صاحب نظر اذعان نمود: ما می‌توانیم با فعالیت در چندین شغل خانگی ساده، درآمدی معادل یک شغل پردرآمد داشته باشیم اما یقینا برای این کار باید تمام خلاقیت و تلاش خود را به کار ببریم. در طی روز برای انجام فعالیت‌های مربوط به شغل خانگی نیازی به رفتن به محل کار و پرداخت هزینه‌های رفت و آمد نخواهد بود و بدین ترتیب بسیار ساده می‌توان در هزینه‌های خود صرفه جویی نمود و از این جهت به شغل پردرآمد مورد نظر خود، رسید.

وی همچنین تاکید نمود: امروزه استفاده از اینترنت و بازاریابی و کسب و کار اینترنتی به شکل مشاغل خانگی گسترش یافته است و در صورت آشنایی با فضای اینترنتی و رایانه حتی می‌توان متناسب با نیازهای روز و فناوری‌های اطلاعات پیش رفت و به این شکل با نیازهای جامعه خود را هماهنگ کرد.

صمدی خاطر نشان کرد: بسیار خوب است که انسان از کاری که انجام میدهد هم لذت ببرد و هم از آن پول در بیاورد. این که شغل آدم یک چیز باشد و علاقه اش یک چیز کاملا متفاوت از شغلش، گریبان‌گیر خیلی از آدم‌های شاغل است. در واقع این آرزوی همه آدم‌هاست که در طول روز بچسبند به کاری که دوستش دارند. در مشاغل خانگی این رؤیا می‌تواند به حقیقت بپیوندد زیرا وقتی شما صاحب همه چیز کسب و کارتان هستید و همه برنامه‌ها دست خودتان است، استرس پاسخگویی به رئیس و مدیر یا رسیدن به اهدافی که سازمان برای شما تعیین کرده است را ندارید. استرس منبع بسیاری از بیماری‌های جسمی و روانی است و به یقین ما با کاهش استرس، می توانیم به صورت مستقیم سلامت جسم و روان خود را افزایش ‌دهیم و از طرفی چون داریم کاری را انجام می‌دهیم که به آن علاقه داریم، میزان رضایت ما از کار بالا می‌رود. لذا رضایتمندی و خوشحالی در کار نیز در جنبه های مختلف زندگیمان اثر خواهد گذاشت و کیفیت زندگی را بالاتر می‌برد.

وی در آخر سخنانش توضیح داد: درست است که در مشاغل خانگی همه چیز روی دوش ماست، اما در عوض فرصت خوبی است برای تکمیل اطلاعات و وسعت بخشیدن به دایره مهارت‌هایمان. برای رسیدن به فروش بیشتر و توان رقابت در بازار کار، ناچاریم هم درباره حرفه ای که در فعالیت داریم اطلاعات تخصصی‌تری کسب کنیم و هم دانش‌های مرتبط با فروش را بیاموزیم و این مباحثی است که شاید در هیچ دانشگاهی تدریس نشود.

مهناز صادقی نیز در آخر به عنوان کارشناس در حوزه مارکتینگ در اینباره بیان نمود: شاید طول عمر کسب و کارهای خانگی به اندازه طول عمر انسان هوشمند و پس از آن باشد؛ افرادی که دامداری و زراعت را به عنوان شغل انتخاب می نمودند و محیط زندگیشان تبدیل به مکانی برای امرار معاش می‌شد. حتی بعدها که مبادله کالا به کالا نیز رواج پیدا کرد، افراد به واسطه شغلی که داشتند، وسایل موردنیاز خود را از طریق مبادله به دست می‌آوردند. مثلا فردی که زراعت می‌کرد برای به دست آوردن خیلی از کالاهای موردنیاز خود میوه، سبزیجات و غلات را مبادله می‌کرد. به همین دلیل هر فردی با شغل خاص خود شناخته می‌شد. خیلی از افراد به نجاری، آهنگری و… روی آوردند و مشاغل محدود به کشاورزی و دامداری نبودند. به هر حال انسان‌ها در ابتدا شغل خود را در خانه و محیط اطراف آن آغاز کردند. کم کم با گذشت زمان به مشاغل متفاوتی روی آوردند و فعالیت خود را خارج از منزل انجام دادند. با گذشت زمان مشاغل دیگری به وجود آمدند و کسب و کارها از حالت خانگی خارج شدند. اما در سال‌های اخیر و با توجه به اوضاع اقتصادی متفاوتی که به وجود آمده است، مشاغل خانگی باز هم رونق پیدا کرده‌اند اما با شکل و شمایلی دیگر.

وی در ادامه اظهار داشت: لازم است به این موضوع هم اشاره کنیم که کسب و کارهای کوچک و بزرگ خانگی در ایران سابقه زیادی دارند. صنایع دستی، شیرینی پزی و انواع خوراکی‌های سنتی، حاصل تلاش بانوان پرکار ایرانی است که می تواند در محدوده همین فعالیت ها محسوب شوند.

صادقی توضیح داد: با راه اندازی مشاغل خانگی به خاطر مزایای فوق العاده‌ای که این قبیل مشاغل می‌توانند برای ما به همراه داشته باشند و همچنین هزینه‌های کم و حتی دریافت تسهیلات برای بهبود و ارتقای آن‌ها می‌توان ظرف مدت زمان کوتاهی، شغل خانگی خود را به یک شغل پردرآمد تبدیل کرد. می‌توان با کارآفرینی برای سایر اعضای خانواده روحیه داشتن شغل پردرآمد را در خانواده نیز گسترش داد و رویای داشتن شغل پردرآمد را به واقعیت تبدیل نمود.

وی با بیان اینکه همه ما دوست داریم که یک شغل پردرآمد داشته باشیم، اما همه ما به این هدف دست نمی‌یابیم افزود: بسیاری از ما تنها این مطلب را آرزو کرده‌ایم و به خود گفته‌ایم که ای کاش می‌توانستم شغل پردرآمدی داشته باشم یا کاش می‌توانستم ایده در ذهنم را عملی کنم و یا کاش می‌توانستم در خانه خود بنشینم و بدون هیچ مدیر و رئیسی درآمد بالایی کسب کنم! و حتی گفته باشیم کاش خودم رئیس و همه کاره خودم بودم. اما همه این ها فقط در حد رویا بوده اند و مشکل اینجاست که وقتی همان اول که در حال ایده پردازی هستیم، یا آرزو می‌کنیم، خیلی سریع افکاری منفی و مزاحم به سراغ ما می‌آیند و ما از تصمیم خود منصرف می شویم. این افکار منفی به سراغ همه می‌آید، حتی کارآفرینان موفق و برتر هم زمانی با این افکار منفی روبرو گشته‌اند و می‌شوند اما بر این افکار باید غلبه کرد تا بتوان شروع خوبی داشته باشیم.

این کارشناس در ادامه سخنانش همچنین خاطر نشان کرد: متاسفانه عدم فرهنگ سازی در این زمینه مشکلاتی را فراهم کرده است. هنوز نگاه به مشاغل خانگی به روز نیست تعداد زیادی تصور می‌کنند مشاغل خانگی پتانسیل پیشرفت ندارد. متاسفانه نگاه این است که صنایع دستی و مشاغل خانگی برای افراد کم سواد است در صورتی که با نگاه عمیق به این رشته می‌توان دریافت که بسیاری از رشته‌های مشاغل خانگی نیازمند تحصیلات دانشگاهی است.

صادقی بیان نمود: مشاغل خانگی ظرفیت و فضای بسیار خوبی دارد و باید در این بخش نیاز سنجی و بازار سازی صورت گیرد. چرا که نیاز امروز جامعه با گذشته متفاوت است و متناسب با نیاز روز و تغییر و تحولاتی که در جامعه ایجاد می‌شود باید کاربرد‌ها و کاربری های جدید برای محصولات مشاغل خانگی ایجاد شود.

وی در آخر سخنان خود گفت: توسعه اشتغال از طریق مشاغل خرد و خانگی به عنوان یک ضرورت در توسعه اشتغال و کارآفرینی مطرح است و دولت‌ باید به توسعه مشاغل خانگی توجه ویژه ای داشته باشد. اگرچه آمار دقیقی از وضعیت شاغلان مشاغل خانگی در دسترس نیست ولی یقینا بیش از ده درصد از نرخ اشتغال کشور مربوط به مشاغل خانگی است و چنانچه این بخش مورد حمایت جدی قرار گیرد می تواند پاسخی روشن به نیازهای اشتغال کشور باشد و می توانیم با استفاده از مشاغل خانگی نرخ بیکاری را کاهش دهیم. نباید فراموش کرد که در حال حاضر فارغ التحصیلان زیادی داریم که بیکار هستند و امکان عرضه مهارت آنها در فضای بیرون وجود نداردو موکدا می گویم مشکلات زیادی برای فارغ التحصیلان وجود دارد لذا مشاغل خانگی یک راهگشا و دریچه ای برای رفع مشکلات این قبیل افراد است.

اشتراک گذاری