امروز چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲

هشت حفار آثار تاریخی ملی در گرمسار محکوم به حبس شدند

کد خبر: 14131
زمان انتشار: ۳۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۰ بعد از ظهر -
3 بازدید

مسئول امور حقوقی و املاک اداره کل میراث‌فرهنگی استان سمنان؛

هشت حفار آثار تاریخی ملی در گرمسار محکوم به حبس شدند

 

مسئول امور حقوقی و املاک اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: مجازات حبس برای هشت متخلف و حفار غیرمجاز آثار تاریخی ملی در شهرستان گرمسار صادر شد.

 

یدالله یحیی پور روز یکشنبه به رسانه ها ابراز داشت: این حکم از سوی مراجع قضایی برای هشت نفر از حفاران غیرمجاز در شهرستان گرمسار صادر شد و متخلفان به ۶ ماه حبس تعزیری و ضبط آلات و ادوات حفاری محکوم شدند.

 

مسئول امور حقوقی و املاک اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان افزود: بر اساس ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی هرگونه حفاری و کاوش به‌قصد به دست آوردن اموال تاریخی فرهنگی ممنوع بوده و مرتکب به حبس از شش ماه تا سه سال و ضبط اشیای مکشوفه به نفع وزارت و آلات و ادوات حفاری به نفع دولت محکوم می‌شود.

وی ادامه داد: چنانچه حفاری در اماکن و محوطه‌های تاریخی که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، یا در بقاع متبرکه و اماکن مذهبی صورت گیرد، علاوه بر ضبط اشیای مکشوفه و آلات و ادوات حفاری، مرتکب به حداکثر مجازات مقرر محکوم می‌شود.

یحیی پور با اشاره به همکاری نیروی انتظامی گرمسار و برخورد قاطع دستگاه قضایی با حفاران، یادآور شد: این حفاران غیرمجاز با تلاش نیروهای یگان حفاظت اداره شهرستان گرمسار و همکاری نیروی انتظامی هنگام حفاری غیرمجاز در محوطه‌های تاریخی این شهرستان دستگیر و با تشکیل پرونده تحویل مقامات قضایی شده بودند.

مسئول امور حقوقی و املاک اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان افزود: حفاران به ‌قصد به دست آوردن اشیای تاریخی در محدوده آثار ملی اقدام به حفاری و نگهداری غیرمجاز دستگاه فلزیاب کرده بودند.

هم‌وطنان و دوستداران میراث‌فرهنگی می‌توانند گزارش‌های خود در خصوص تعرض یا تخریب آثار تاریخی استان را از طریق تماس با سامانه خبری به شماره تلفن ۳۱۷۰۵ اعلام کنند.

منبع: ایرنا

اشتراک گذاری