امروز پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲

نقد از عملکرد شهرداری و تصمیم مهم شورای شهر

کد خبر: 14245
زمان انتشار: ۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۱ بعد از ظهر -
3 بازدید

یادداشت روز به قلم مسعود کلاهی؛

نقد از عملکرد شهرداری و تصمیم مهم شورای شهر

 

شهرداری ها یک نهاد غیر دولتی هستند که تحت نظر دولت و با مدیریت شخصی به نام شهردار اداره می گردد. شهرداری یک نهاد اجرایی عمومی و غیر دولتی است که وظایف آن به طور کامل و واضح در ماده قانونی مصوب سال ۱۳۴۴ تشریح و تعریف شده است و در ۵ بخش عمرانی، خدماتی، نظارتی و حفاظتی، رفاهی و مدیریت منابع ایفای نقش می نمایند.ولی به راستی این نهاد عریض و طویل در شهرها و استان های ما چه قدر توانسته است به وظایف خود جامه عمل بپوشاند؟ با توجه به استقلال شهرداری ها در هر شهر، نمی توان عملکرد آنها را یکپارچه بررسی کرد و هر یک جداگانه موفق یا ناموفق بوده اند.به همین دلیل و با توجه به حرف و حدیث های این روزها در افتتاح طرح های شهرداری ها در دهه فجر، به سراغ شهرداری مرکز استان می رویم.

 

شهرداری سمنان با پرسنلی حدود ۱۵۰۰ نفر اعم از استخدامی، قراردادی، شرکتی اداره می شود و ماهانه بیش از بیست میلیارد تومان هزینه پرسنلی را عهده دار است. اما این نهاد توانسته با توجه به منابع انسانی و هزینه های جاری، جوابگوی نیازهای شهری باشد؟ به نظر می رسد در این یک سال و نیم گذشته، به جز کارهای روزمرگی و تعداد محدودی طرح های کوچک نمیتوان عملکرد مناسب دیگری را برای شهرداری سمنان ‌متصور شد و بسیاری از طرح های بر زمین مانده و نیمه کاره صدای اعضای شورای شهر را هم درآورده است. روزی که تابلوی روزشمار افتتاحیه پل شهرک روزیه در میدان معلم نصب شد، گمان بر این بود که قرار است طرح های شهری، با نظم و دقت کافی عملیاتی گردد.اما روند کار بر همه کارشناسان و حتی عموم مردم مشخص بود تاریخ در نظر گرفته شده، شوخی بیش نیست! و بدتر آن توجیهی بود که بعد از آن عنوان شد و ضعف بیشتر را در بررسی درست طرح نشان می داد و تابلوی روزشماری که امروز دوباره صفر شد و افتتاحیه را در پایان شش ماهه سال جدید نشان می دهد. دیگر طرح جدی شهرداری نیز، پل روگذر امام حسن(ع) است که آن طرح نیز حال و روز خوشی ندارد و از برنامه بسیار عقب است. شهرداری سمنان که خود را مشغول حرکات پوپولیستی و زیباسازی بلوارهای اصلی و در دید مردم کرده است، در این بخش نیز انتقادهای فراوانی به آن وارد است. استفاده از جداول سنگی با ضخامت ۵ سانتی متر و بدون آماده سازی زیرساخت اجرایی، به نظر نوعی هدر رفت منابع است.جداولی که قابلیت پذیرش رنگ ترافیکی را ندارند و احتمالا با آمدن باران، زیبایی خود را از دست می دهند. عدم ثبات مناسب و خطر برای عابرین در هنگام عبور نیز از دیگر نقدهایی است که به این جداول پوپولیستی وارد می شود. همچنین عدم دنبال کردن طرح های اجرایی دوره های قبلی همچون باغ راه ها، خانه های تاریخی، ۵۲ هکتاری، زمین هوافضا، تصفیه خانه آب، کمربندی، ورودی و خروجی شهر، پیاده راه خیابان امام خمینی(ره)، طرح توسعه امامزاده یحیی و عدم تعریف طرح های مناسب جهت ایجاد درآمد پایدار نشان از عملکرد ضعیف این دوره مدیریت شهری دارد و با وجود تامین حقوق پرسنل از طریق سهم شهرداری از مالیات بر ارزش افزوده، همچنان اقدامی درخور و شایسته دیده نشده است. طرح های افتتاحیه مربوط به دهه فجر نیز این قدر ضعیف و به دور از واقعیت بودند که به نظر شهرداری خود متوجه شد و رغبتی به اطلاع رسانی وسیع نشان نداد و در نهایت از پل بتنی روزیه به پل فلزی پیاده رو روزیه ختم شد! اتفاقی که در رسانه های معاند نیز بازتاب داشت. البته باید خدا را شاکر بود که شهردار مرکز استان، همچون شهرداران شرق استان درگیر محافظان امنیتی نشده است و این موضوع فراگیر نشده است.

 

در هر صورت با توجه به زمانی که در اختیار شهردار جدید قرار گرفته است، به نظر توانایی لازم در تحقق اهداف توسعه شهری و عملکرد مناسب وجود ندارد و شورای شهر این اشتباه خود را پذیرفته و در جهت جبران آن هر چه سریعتر شجاعت به خرج دهد. به نظر رضایت کافی در شورای شهر هم وجود ندارد و شایعات نیز همین موضوع را نشان می دهد.اما باید پذیرفت که تعلل در جبران اشتباه، جز هدررفت منابع و عقب ماندگی در توسعه شهری چیزی را به همراه نخواهد داشت. امروز شورای شهر سمنان در آزمونی سخت قرار گرفته است تا با یک تصمیم درست، در تحقق اهداف توسعه شهری تغییری ایجاد کند. تغییری که در آینده انتخابات شورای شهر بسیار موثری خواهد بود.

اشتراک گذاری