امروز شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲
گذری و نظری هفته / طنز سیاسی اجتماعی به قلم مسعود کلاهی

من رای می‌خوام!!

با نزدیک شدن به انتخابات مجلس شورای اسلامی که در سال جاری برگزار می گردد بازار رای جمع کردن برای نماینده های فعلی و کاندیداهای احتمالی داغ و داغ تر می شود. نماینده های فعلی که عملکرد شان در انتخاب مجدد به عنوان نماینده بسیار تاثیر گذار است، در سال جاری هرچه در چنته دارند رو می کنم تا به همه اثبات کنند مگه بهتر از ما هم داریم!
کد خبر: 366
زمان انتشار: ۱۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۷ بعد از ظهر -
1822 بازدید

گذری و نظری هفته / طنز سیاسی اجتماعی به قلم مسعود کلاهی

من رای می‌خوام!!

با نزدیک شدن به انتخابات مجلس شورای اسلامی که در سال جاری برگزار می گردد بازار رای جمع کردن برای نماینده های فعلی و کاندیداهای احتمالی داغ و داغ تر می شود.

 

نماینده های فعلی که عملکرد شان در انتخاب مجدد به عنوان نماینده بسیار تاثیر گذار است، در سال جاری هرچه در چنته دارند رو می کنم تا به همه اثبات کنند مگه بهتر از ما هم داریم!

 

اما این اثبات خوب بودن با روش‌های مختلفی پیگیری می گردد که هر کدام حال و هوای خود را دارد.

 

مثلاً در استان خودمان نماینده های شهرستان ها، هر کدام روش خود را در پیش گرفته اند.

برخی همچنان دنبال وزیر می گردند تا همه چیز را گردن او بیندازند. اینکه چه وزیری باشد و چه جایگاهی داشته باشد هم خیلی مهم نیست. مهم این است که نامه ای به وزیر ارسال شده که ما هیچی نداریم و تو باید همه چیز بیاوری و اگر این کار را نکنی مقصری! از آنجایی هم که امکانات در جاهای دیگر وجود دارد پس این نشان دهنده بی عدالتی است و ما مظلومیم!

این روش که اسمش مظلوم نمایی و محرومیت است متداول بوده و در مواقعی جوابگو است!

روش دیگر برخی نماینده ها بسیار قدیمی بوده و از نسخه موفق دیگر نماینده ها کپی برداری شده است. بدین شکل که برای پیروزی در انتخابات باید تفرقه انداخت و دیگر شهرستان ها را ظالم نامید به شکلی که فلسطینی خیالی را ساخت و دیگران را اشغال گر معرفی کرد. این روش در سالهای دور بسیار جوابگو بوده و باعث شد برخی از نمایندگان بدون هیچ گونه عملکردی به خارج از مرزها پرواز کنند.

این روش که حس ناسیونالیستی شهروندان را هدف قرار داده است، خیلی با عملکرد شهری کاری ندارد و فقط دوست و دشمن را مطرح می‌کند!

دیگه روش انتخاباتی روش احسن به نفع خود است. در این روش تمام اتفاقات یک قرن اخیر به نفع خود مصادره  و کلیه فعالیتهای گذشتگان بلعکس مطرح می گردد. در این روش به دلیل نبود عملکرد قانع کننده و چشمگیر تلاش می گردد تا نامه های بی نتیجه نیز، پر رنگ دیده شود و فعالیتهای نیمه کاره و آغاز شده نیز به نفع خود گزارش شود.

این روش نیاز به عملیات پروژه سازی دارد و عدم اطلاع دقیق شهروندان از فعالیت گذشتگان و فعالیت سالهای اخیر بسیار حائز اهمیت است!

برخی نماینده ها نیز در ماه‌های اخیر پرونده به دست از این سو به آن سو می روند تامشکل اولیه خود برای ورود به انتخابات را حل کند. در روش فوق ابراز ارادت به برخی بزرگان و نقد تند به برخی دیگر از روش هایی است که شاید جوابگو باشد و توجیه کردن پرونده برای منفعت مردمی بسیار مرسوم است. در این روش که ترکیبی از مظلوم نمایی، قدرت نمایی و رابطه گرایی است، انتخاب هر یک از این ترکیب ها در جای خود، می‌تواند تاثیرات مفید را به همراه داشته باشد.

در هر صورت انتخابات مجلس شورای اسلامی در پیش است و مجالی برای تعلل نمیباشد. چون رایحه خوش خدمت اجازه کوتاهی و تعلل را نمی دهد!

 

سر خوردن های عیدانه!!

موضوع استیضاح شهردار سمنان بحث داغ شورای شهر در ایام قبل از عید بود. به شکلی که مخالفین حضور شهردار که تعدادشان از موافقین هم بیشتر بود عملاً پروژه استیضاح را کلید زدند. طرح سوال از شهردار سمنان و زمان تعیین شده برای پاسخگویی از اتفاقات شورای شهر سمنان بود. در جلسه ای هم که جهت پاسخگویی برگزار شد، به نظر مخالفین نظرشان عوض نشد و اعلام داشتند به قول عادل فردوسی پور، اجازه دهید قانع نشویم!

اما به نظر می‌رسد که این پایان ماجرا نبوده است و روند استیضاح شکل و شمایل جدیدی به خود گرفته باشد. به طوری که شنیده شده است در ایام عید بعضی از مخالفین نظرشان کمی تغییر کرده و برای این استیضاح دو به شک شده اند. به نظر ایام نوروز و ماه مبارک رمضان دلها را به رحم آورده و تن ها را لیز کرده است. به شکلی که فرد به سمت دیگر سر می خورد و در جایگاه خود، نمی‌تواند ثابت بایستد!

در کل لیز خوردن و سریدن، در محافل سیاسی ایران و جهان سابقه طولانی دارد و منافع مردم به همین راحتی می تواند تغییر پیدا کند!

تغییری که شاید آینده ای درخشان و نتیجه ای قابل قبول را به همراه داشته باشد!

البته نمی‌توان نقش دید و بازدید های عیدانه را نادیده گرفت و اخوت و دوستی این ایام را با هیچ زمان دیگری مقایسه کرد. به شکلی که حتی می توان عدم حضور در بازدیدهای قبل از عید را هم فراموش کرد و به همین سرعت داداشی شد!

شاید اصلاً از روز اول هم مطرح کردن موضوع استیضاح کار درستی نبوده و خدمات عملکرد شهردار نادیده گرفته شده است. عملکردی که حتی شبکه‌های بیگانه دیدند و برخی دیگر ندیدند!

 

غرفه هایی که بر باد رفت!

اداره میراث فرهنگی، گردشگری و میراث فرهنگی استان سمنان هر ساله برای مسافران نوروزی برنامه های متنوع و بی نظیری را تدارک می بیند که دل هر گردشگری را غش می دهد. این قدر که تمامی تورهای گردشگری در نوبت قرار می گیرند تا شاید قسمتشان شود سمنان را از نزدیک ببینند.

یکی از جاذبه های بی نظیر استان هم غرفه های مستقر در ایام نوروز است. غرفه هایی که از قاره های مختلف درخواست بازدید را داشته اند و اقتصاد استان را دگرگون کرده است. غرفه هایی با رنگ و بوی گردشگری!

این غرفه ها این قدر بی نظیر بوده اند که شهرستان سمنان، به عنوان برترین غرفه دار کهکشان راه شیری انتخاب گردید.

غرفه هایی که در روزهای اول به دلیل عدم ازدحام جمعیت از قاره های مختلف در انتهای پارک ۱۷ شهریور و در تاریکی مهیا گردید تا همگان از آن مطلع نگردند.

برای اینکه راه فرار هم برای غرفه داران باز باشد تا در هنگام ازدحام جمعیت خود را خلاص کنند، غرفه ها طوری طراحی گردیده است که با یک باد از این سو به آن سو رود و سریعا قابل جابجایی باشد.البته این نوع طراحی رقص غرفه ها در فضا را هم شامل می شود و جاذبه ای جدید را می افزاید.

البته شنیده شده برخی از کارکنان میراث فرهنگی استان سعی در حمایت از غرفه داران را داشته اند که خدا را شکر با صحبت شهرستانی ها با غرفه داران، اجازه انتقاد به آنها داده نشد و همه چیز ختم به خیر شد!

 

استیضاح وزرا حق رئیس مجلس است!

نماینده سنقر و کلیایی در مجلس یازدهم درباره دلایل عدم موفقیت دولت در اقتصاد کلان گفته «جلوگیری از استیضاح وزرا، کوتاهی در حق مردم و نمایندگان است و این موضوع بارها به جد گفته شده است. ولی به ما می‌گویند مصلحت نیست و شرایطش وجود ندارد. انتقاد جدی مو برای سه مجلس است که اجازه نمی دهد انجام شود و هنوز تعداد استیضاح در هیئت رئیسه وجود دارد».
اولا که این نماینده بر چه مبنایی می گوید عدم موفقیت دولت در اقتصاد کلان؟ در حالیکه قطار پیشرفت و تورم با سرعت زیاد در حال حرکت است و قیمت دلار و سکه و مسکن و خودرو و کالاهای اساسی و غیر از اساسی از حرکت نمی‌افتد، زیر سوال بردن برنامه های اقتصادی دولت دور از انصاف است. احتمالاً این نماینده نمی داند از کجا باید خرید کند و کجا باید زندگی کند! در حالی که برای خرید سر کوچه رئیس جمهور اسبق همه کالاها ارزان است و زندگی در صدا و سیما بسیار پر برکت و پر از آرامش و با جیب های پر پول و قیمت های ارزان است، برنامه های اقتصادی دولت را نقد کردن اشتباه است!
در ضمن به نظر می رسد اختیارات و قدرت رئیس مجلس به خوبی برای این نماینده تفهیم نشده است. به طوری که نمیداند استیضاح وزرا در صورتی اتفاق می افتد که رئیس مجلس صلاح بدانند و شرایط آینده سیاسی ایجاب کند. نمایندگان تا آنجایی اختیار دارند که در حوزه خود بتوانند آرای مردمی را جمع آوری کنند. و نفوذ در حوزه های دیگر نمایندگان جهت رای آوری کاملاً ممنوع است!
رئیس مجلس هم هر وقت تشخیص دهد که این قطار از حرکت ایستاده است و یا حرکت آن کند شده است و یا مسافران آن بدون بلیط وارد شده اند و یا شماره صندلی آنها با بلیطی که در اختیار دارند همخوانی ندارد و یا پذیرایی داخل قطار به خوبی صورت نمی پذیرد و یا صندلی های قطار آن نرمی و راحتی لازم را ندارد قطعاً دست به کار می شود و پروژه استیضاح را خود کلید می زند. پس بی زحمت کسی مزاحم این قطار و مسافرانش نشود!

اشتراک گذاری
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *