امروز دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳
مدیرکل بهزیستی استان سمنان؛

بهره مندی ۱۳ هزار و ۸۷۴ معلول در استان سال ۱۴۰۱ از خدمات بهزیستی

معاونت توانبخشی بهزیستی استان سمنان سال گذشته ۱۳ هزار و ۸۷۴ معلول در قالب یکهزار و ۸۲۰ نفر بینایی، چهار هزار و ۸۶۲ نفر جسمی و حرکتی، سه هزار و ۱۷ نفر ذهنی، یکهزار و ۶۵۹ نفر روان، یکهزار و ۶۹۸ نفر شنوایی و ۸۱۸ نفر صوت و گفتار خدمات ارایه کرد.
کد خبر: 14905
زمان انتشار: ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۲ بعد از ظهر -
18624 بازدید

مدیرکل بهزیستی استان سمنان؛

بهره مندی ۱۳ هزار و ۸۷۴ معلول در استان سال ۱۴۰۱ از خدمات بهزیستی

مدیرکل بهزیستی استان سمنان با اشاره به اهتمام ویژه این اداره کل در توانمندسازی مددجویان گفت: ۱۳ هزار و ۸۷۴ معلول در استان سال ۱۴۰۱ از خدمات بهزیستی بهره مند شدند.

 

محمود منطقی روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: معاونت توانبخشی بهزیستی استان سمنان سال گذشته ۱۳ هزار و ۸۷۴ معلول در قالب یکهزار و ۸۲۰ نفر بینایی، چهار هزار و ۸۶۲ نفر جسمی و حرکتی، سه هزار و ۱۷ نفر ذهنی، یکهزار و ۶۵۹ نفر روان، یکهزار و ۶۹۸ نفر شنوایی و ۸۱۸ نفر صوت و گفتار خدمات ارایه کرد.

 

وی ادامه داد: معلولان استان سمنان از ۵۴ مرکز به تفکیک ۱۰مرکز شبانه روزی ۱۱مرکز ویزیت در منزل سه مرکز مراقبت درمنزل، چهار کارگاه و ۲۷مرکز روزانه خدمات دریافت می‌کنند.

 

وی تصریح کرد: هدف سازمان بهزیستی کشور توانمندسازی جامعه هدف، ارتقای سطح زندگی فردی و اجتماعی و حضور و نقش‌آفرینی معلولان در جامعه است و در این راه از تمام ظرفیت‌های درون و برون سازمانی استفاده می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان سمنان از پرداخت کمک‌هزینه حق پرستاری ماهانه به ۳۵۲ نفر از معلولان ضایع نخاعی، ۸۰۹ نفر از سالمندان و بیماران روانی مزمن درخانواده، ۴۱۰ نفر از سالمندان و بیماران روانی مزمن در مراکز غیردولتی معاینه پزشکی در منزل، ۶۲۵ نفر از سالمندان و بیماران روانی مزمن در مراکز غیردولتی شبانه‌روزی، ۱۴۸ نفر از سالمندان و بیماران روانی مزمن در مراکز غیردولتی مراقبت در منزل خبر داد.

وی افزود: کمک‌هزینه حق پرستاری به صورت ماهانه به ۲۶۸ نفر از سالمندان و بیماران روانی مزمن، ۲۶۸ نفر از معلولان مجهول الهویه، ۳۱ نفر در زمینه درمان و بهبود تغذیه کودکان مبتلا به بیماری های متابولیک، ۱۳۸ نفر در زمینه درمان معلولان دارای اختلالات دهانی بلع و تغذیه از سوی بهزیستی استان سمنان پرداخت می‌شود.

به گفته وی، پرداخت اعتبار خرید وسایل توانبخشی برای سه‌هزار و ۱۰۰نفر، پرداخت کمک هزینه های ویژه معلولان درمان معلولان به یکهزار، اندام های مصنوعی به معلولان زیر پوشش برای ۴۰۰نفر، ارایه خدمات توانپزشکی به یکهزار نفر، کاشت حلزون و تربیت شنیداری برای۲۰۰نفر از دیگر اقدام‌های بهزیستی استان سمنان در یکسال گذشته است.

منطقی خاطر نشان کرد: پرداخت اعتبار خرید وسایل توانپزشکی برای ۲ هزار و ۱۰۰ نفر، وسایل بهداشتی برای یکهزار و ۱۹۲ نفر از معلولان بسترگرا و ارتقای توانمندی ۵۰ نفر از معلولان و بیماران روانی مزمن از دیگر اقدام‌های بهزیستی استان سمنان در یکسال گذشته به شمار می‌رود.

وی به پرداخت کمک هزینه تحصیلی به یکهزار دانش آموزان و دانشجویان معلول، پرداخت هزینه مناسب‌سازی منزل و خودرو به ۶۰۰ نفر و صدور پلاک ویژه خودروی معلولان به هشت نفر اشاره کرد و افزود: دیگر پرداختی به جامعه هدف در این حوزه شامل پرداخت کمک هزینه به سه‌هزار و ۹۸۳نفر از معلولان روستایی زیر پوشش خدمات توانبخشی مبتنی برجامعه و مستمری ماهانه به هشت هزار و ۸۶۶ معلول نیازمند می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان سمنان گفت: سال گذشته برای یکهزار و ۳۴۸ نفر از افراد دارای معلولیت کارت صادر، برای ۴۰۰ نفر از معلولان تشکیل پرونده کمیسیون پزشکی تعیین نوع و شدت معلولیت و برای ۱۵ نفر نیز کمیسیون معافیت سربازی برگزار شد.

وی از معافیت مالیاتی برای افراد دارای فرزند معلول به تعداد ۱۰ نفر و کاهش ساعت کاری و طرح نیمه وقت بانوان برای ۹ نفر اشاره و از تمام کارکنان شاغل در معاونت توانبخشی در بخش دولتی و غیردولتی قدردانی کرد.

منبع: ایرنا

اشتراک گذاری
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *