امروز سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳
فرمانده یگان حفاظت سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در سمنان؛

رفع تصرف ۸۰ هزار هکتار از اراضی ملی در سال ۱۴۰۱

۴۵۰ نفر در زمینه قاچاق چوب زمین خواری و تصرف‌های اراضی ملی دستگیر و با تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شدند.
کد خبر: 15486
زمان انتشار: ۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۴۳ بعد از ظهر -
335 بازدید

فرمانده یگان حفاظت سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در سمنان؛

رفع تصرف ۸۰ هزار هکتار از اراضی ملی در سال ۱۴۰۱

 فرمانده یگان حفاظت سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری گفت: ۸۰ هزار هکتار از اراضی ملی، سال ۱۴۰۱ رفع تصرف شد و به بیت المال بازگشت.

 

سرهنگ رضا اکبری ابراز کرد: ۴۵۰ نفر در زمینه قاچاق چوب زمین خواری و تصرف‌های اراضی ملی دستگیر و با تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شدند.

 

وی ادامه داد: طبق گزارش‌ها آتش‌سوزی در عرصه‌های جنگلی و مرتعی کشور سال گذشته ۸۹ درصد کاهش داشته که نشان از تلاش شبانه‌روزی و انجام اقدام‌های پیشگیرانه است.

 

فرمانده یگان حفاظت سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری با اشاره به کمبود نیروی انسانی در این یگان تصریح کرد: تقویت مشارکت اجتماعی نقش مهمی در حفاظت و کاهش آتش‌سوزی در عرصه‌های منابع طبیعی دارد و انتظار می‌رود آحاد جامعه در این بخش همراهی کنند.

وی یادآور شد: سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری راهبرد هوشمندسازی یگان حفاظت را به منظور جبران کمبود نیروی انسانی در دستور کار دارد و در مرحله نخست نصب دوربین‌های پایش در عرصه‌های ملی و ایجاد مرکز مانیتورینگ در استان‌ها دنبال می‌کند.

سرهنگ اکبری اضافه کرد: برای هوشمندسازی یگان حفاظت این سازمان در مرحله نخست اجرای طرح ۲۴۰ میلیارد تومان نیاز است و انتظار می‌رود در بخش تامین اعتبارات به این حوزه نگاه ویژه شود.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان نیز گفت: ۲۰ هکتار از اراضی مرتعی و جنگلی استان سمنان سال ۱۴۰۱ در سه فقره آتش‌سوزی سوخت.

سرهنگ علیرضا ابوطالبی یادآور شد: آتش‌سوزی در عرصه‌های ملی استان سمنان سال گذشته نسبت به سال ۱۴۰۰ کاهش ۶۷ درصدی داشت.

وی تصریح کرد: علت وقوع آتش‌سوزی در عرصه‌های منابع طبیعی استان سمنان سهل‌انگاری گردشگران طبیعت، چوپانان و بهره برداران در خاموش کردن ذغال های به جای مانده از آتش است.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان اظهار کرد: امسال به دلیل خشکسالی‌های متوالی با هجوم دام های غیر مجاز و دام مازاد و خارج از موعد مقرر فصل چرا به مراتع استان سمنان مواجه بودیم.

وی ادامه داد: طبق برآوردها ۱۵۴ هزار راس دام با تلاش شبانه روزی و افزایش گشت و مراقبت و صدور اخطار برای مرتعداران و دامداران از مراتع استان سمنان خارج شدند و برای متخلفان واصرار بر ادامه تخلف پرونده تشیکل و به مراجع قضایی معرفی شدند.

سرهنگ ابوطالبی بیان کرد: پیشگیری و مقابله با تخریب و تصرف و ساخت و ساز های غیر مجاز در عرصه‌های ملی و پیشگیری از قطع و قاچاق چوب و سایر محصولات جنگلی و مرتعی و کنترل چرای غیر مجاز و مازاد و خارج از فصل و اجاره دادن غیر مجاز مراتع از جمله ماموریت های اولویت دار یگان حفاطت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان است.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با تأکید بر لزوم مشارکت جوامع محلی در حفاظت و حمایت از عرصه های ملی، یادآور شد: مردم طبیعت‌ دوست می‌توانند در تماس با شماره‌های ۱۳۹ و ۱۵۰۴ گزارش‌ها و اخبار خود را در زمینه آتش‌سوزی عرصه‌های منابع طبیعی، تخریب و تصرف اراضی ملی، قاچاق گیاهان دارویی و محصولات فرعی و حفر چاه غیر مجاز در اراضی ملی اطلاع‌رسانی کنند تا از ورود خسارت‎‌های جبران‌ناپذیر به عرصه‌های مرتعی و جنگلی جلوگیری شود.

منبع: ایرنا

اشتراک گذاری
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *