امروز جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲
مدیرکل هواشناسی استان سمنان؛

هشدار زرد یک هفته‌ای در استان؛ از رگبار پراکنده و تندباد تا گرد و خاک

اداره کل هواشناسی استان سمنان با توصیف ۲ سامانه ناپایدار، از امروز چهارشنبه دهم خرداد به مدت یک هفته با موضوع رگبار پراکنده، تندباد و گرد و خاک، هشدار زرد اعلام کرد.
کد خبر: 15492
زمان انتشار: ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۷ بعد از ظهر -
78 بازدید

مدیرکل هواشناسی استان سمنان؛

هشدار زرد یک هفته‌ای در استان؛ از رگبار پراکنده و تندباد تا گرد و خاک

اداره کل هواشناسی استان سمنان با توصیف ۲ سامانه ناپایدار، از امروز چهارشنبه دهم خرداد به مدت یک هفته با موضوع رگبار پراکنده، تندباد و گرد و خاک، هشدار زرد اعلام کرد.

 

مدیرکل هواشناسی استان سمنان ابراز داشت: سامانه بارشی از امروز تا پایان وقت سه‌شنبه هفته آینده در استان فعال است و رگبار پراکنده باران و گاهی رعد و برق به ویژه در نواحی شمالی و در ساعات بعدازظهر و شب پیش‌بینی می‌شود.

 

ایرج مصطفوی با اشاره به احتمال بارش تگرگ در نواحی مستعد متاثر از حضور این سامانه بارشی، افزود: احتمال جاری شدن رواناب و سیلاب نقطه‌ای، احتمال اختلال در تردد در محورهای ارتباطی، احتمال خسارت در بخش کشاورزی ناشی از بارش تگرگ، مهمترین مخاطره‌ها طی این روزها است.

 

به گفته وی، کنترل و لایروبی جوی‌ها و شبکه آبراه‌های استان، کانال‌ها، آبراه‌ها، پاکسازی دهانه پل‌ها، خودداری از رفتن به ارتفاعات و نواحی کوهستانی، پرهیز از اسکان در چادرهای مسافرتی در بستر و اطراف رودخانه ها و مسیل‌ها، خودداری از چرای دام‌ها در ارتفاعات، تمهیدات لازم برای پیشگیری خسارت ناشی از صاعقه، مهمترین توصیه‌ها هواشناسی استان سمنان است.

مدیرکل هواشناسی استان سمنان در توصیف سامانه دوم ناپایدار جوی ناشی از افزایش گرادیان فشار، وزش باد شدید، تندباد و گرد و خاک، ادامه داد: وزش باد شدید و نسبتا شدید، تندبادهای لحظه‌ای و گرد و خاک، پدیده روزهای آینده بیشتر نقاط استان است.

وی بیان کرد که احتمال خسارت به تجهیزات برون و درون‌شهری مانند سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها، سازه های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال ها و درختان کهنسال، در مناطق مستعد خیزش گرد و خاک، کاهش دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌ها، مخاطره‌های ممکن طی این سامانه است.

مصطفوی افزود: اطمینان از استحکام سازه های موقت، پوشش گلخانه ها، خودداری عابران پیاده از عبور از کنار ساختمانهای نیمه‌کاره و درختان کهنسال، خودداری از توقف و پارک خودرو در این نقاط، خودداری از سمپاشی و محلول‌پاشی باغ ها و مزارع به ویژه در بعدازظهر، پرهیزاز روشن کردن آتش در مزارع ، مراتع و جنگل‌ها، اطمینان از استحکام از سازه های موقت و چادرهای مسافرتی، مهمترین نکات برای رعایت طی روزهای آینده است.

وی با اشاره به کمینه و بیشینه دمای هوای شهر سمنان به میزان ۲۵ و ۳۶ درجه سانتیگراد، گفت: طی روزهای آینده دمای هوا در گرم‌ترین حالت در استان سمنان در ایوانکی به ۳۸ درجه سانتیگراد می رسد و رضوان در خنک‌ترین حالت دمای ۱۲ درجه سانتیگراد را در پیش دارد.

مدیرکل هواشناسی استان سمنان با اشاره به نوسان دمایی با توجه به فعالیت سامانه های بارشی تاکید کرد: دمای هوا از امشب تا جمعه بین سه تا ۶ درجه سانتیگراد در نقاط مختلف استان سمنان کاهش می یابد.

منبع: ایرنا

اشتراک گذاری
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *