امروز جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳
یادداشت روز به قلم ابوالقاسم کواکبیان؛

هفته دولت و تحقق وعده‌ها!!!

امروز دوم شهریور آغاز هفتۀ دولت است. ۴۲ سال قبل در هشتم شهریور 1360 دو تن از مردمی‌ترین مردان دولت در انفجار دفتر نخست‌وزیری به شهادت رسیدند؛ لذا از دوم تا نهم شهریور را هفتۀ دولت نام‌گذاری کردند
کد خبر: 17122
زمان انتشار: ۲ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۰ بعد از ظهر -
272 بازدید

یادداشت روز به قلم ابوالقاسم کواکبیان؛

هفته دولت و تحقق وعده‌ها!!!

امروز دوم شهریور آغاز هفتۀ دولت است. ۴۲ سال قبل در هشتم شهریور ۱۳۶۰ دو تن از مردمی‌ترین مردان دولت در انفجار دفتر نخست‌وزیری به شهادت رسیدند؛ لذا از دوم تا نهم شهریور را هفتۀ دولت نام‌گذاری کردند. بدیهی است نام‌گذاری و یادآوری این مناسبت می‌بایست برای دولتمردان بعدی نقشۀ راه باشد تا وظیفۀ خود را درخصوص خدمت به خلق خدا به‌خوبی انجام داده و کشور را به‌سمت آبادانی و توسعه در کنار استقلال و آزادی‌های مشروع سوق بدهند که شوربختانه این‌چنین نشد و برخی از دولت‌های بعدی آن‌طور که شایستۀ مردم فداکار ایران است، خدمت قابل‌قبولی نداشتند و نکتۀ تأمل‌برانگیز اینکه دولتمردان با روی کار آمدن دولت‌های جدید، رئیس‌جمهور قبلی را که موردتأیید بوده و شورای نگهبان صلاحیت او را احراز کرده بوده، فاقدصلاحیت کافی می‌دانند و برنامه‌های خودشان را برای ادارۀ کشور بهتر قلمداد می‌کنند.
از بنی‌صدر که بگذریم، چون قبل از شهید رجایی به‌دلیل بی‌کفایتی سیاسی عزل شده بود، به نظر می‌رسد دولت‌های بعدی توان ادارۀ کشور را نداشتند یا با موانع بسیاری مواجه بودند؛ برای مثال، هاشمی رفسنجانی را که به سردار سازندگی معروف بود، بعدها مخالفانش فتنۀ ساکت نامیدند و هم‌اکنون نیز در برخی محافل علیه او داد سخن سر می‌دهند یا دربارۀ آن سید خاتمی که با عبای شکلاتی و شعار گفتگوی تمدن‌ها رئیس‌جمهور شد، می‌گفتند هر نُه روز دچار یک بحران بوده و نهایتاً ممنوع‌التصویر شد و حتی هم‌اکنون برخی بی‌محابا او را مرتد می‌خوانند! یا احمدی‌نژاد مردی بود که خود را از جنس مردم و ادامه‌دهندۀ راه شهید رجایی می‌دانست که بعدها او را جنجال‌آفرین نامیدند؛ همچنین برخی او را قانون‌گریز و عامل بی‌اثرکردن سازوکارهای رسمی کشور دانستند؛ مثلاً با قوۀ قضاییه مخالفت کرد، یازده روز قهر کرد و دورکاری کرد، سخنان خود را برتر و بالاتر از خود دانسته و برخی وزارتخانه‌ها را بدون نظر مجلس در هم ادغام کرد و صدها اقدام جنجالی دیگر که آن‌ها را حاصل بی‌تدبیری و پوپولیسم‌بودن او برشمرده‌اند؛ البته او نیز معتقد بود دولتش با صاحب‌الزمان(عج) مرتبط است؛ لذا پس از پایان دولت او مخالفانش صدها ایراد درخصوص توانایی ادارۀ کشور را به او منسوب کردند.
تا آنکه روحانی به میدان آمد با کوله‌باری از تجربه و مسئولیت‌های متعدد در گذشته ازجمله نمایندگی پنج دورۀ مجلس و نمایندگی مجلس خبرگان، ریاست مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و دبیری شورای امنیت ملی و ریاست شورای مذاکره‌کنندۀ هسته‌ای و عناوین دیگر؛ ولی او را نیز عامل گرانی و مشکلات مردم دانستند و مخالفانش بحث خیانت او را پیش کشیدند و حتی اخیراً شنیده شده که قرار است او را محاکمه کنند.
تا آنکه رئیس‌جمهور فعلی، آقای رئیسی از قوۀ قضاییه، برای اجرای بهتر و بیشترِ عدالت و صدها وعدۀ خوب و جذاب، خود را نامزد رئیس‌جمهوری کرد و رأی آورد؛ البته آن وعده‌ها آن‌قدر زیاد بود و شیرین و دل‌چسب که هر ایرانی عاقلی ترجیح می‌داد ای کاش این وعده‌ها عملی شود تا مردم به رفاه و آسایش برسند.
ایشان وعده دادند گرانی را به‌طورکلی ریشه‌کن و تورم را تک‌رقمی می‌کنند. وعده دادند اینترنت، پرسرعت و رایگان می‌شود. وعده دادند بیکاری، اعتیاد، طلاق و… از جامعه رخت بربسته و رونق کسب‌وکار و مسکن فراوان و اجاره‌بهای مناسب جایگزین می‌شود. او آمد تا فساد مالی را بخشکاند و راستی و درستکاری را جایگزین آن کند؛ ولی ظاهراً شانس ما مردم است که باید با وعده‌های دولت‌ها دل‌خوش باشیم؛ چراکه هم‌اکنون بسیاری از مردم توان تهیۀ اقلام آذوقۀ خود ازقبیل گوشت، لبنیات، میوه را ندارند. دلار در کانال پنجاه‌هزار تومان جا خوش کرده، یک سکه بهار آزادی سی‌میلیون تومان شده است!
در اینجا نگارنده از دولت فعلی مصرانه تقاضا دارد تا با تمام وجود در فکر آسایش و رفاه مردم باشند تا ضمن اینکه وعده‌های خود را عملی می‌کنند، برای حفظ اصل و اساس انقلاب که با خون هزاران شهید برپا شده، بکوشند و این میسر نمی‌شود مگر اینکه به خواستۀ اکثریت مردم توجه شود. مردم از نفرت‌پراکنی و نثار مرگ بر این و آن خسته شده‌اند. مردم دوست دارند با سرزندگی و شادی و نشاط و صلح و عشق و دوستی زندگی خوبی داشته باشند. اگر چنین نشود، بعد از دورۀ شما، آیندگان قضاوت خواهند کرد و خواهند گفت آنانی که صحبت از گرانی دلار پنج‌هزارتومانی می‌کردند، کسانی که از یخچال خالی مردم ناراحت بودند، مردانی که از گسست نسل‌ها دل‌خور بودند، آنانی که از پیرشدن جمعیت کشور و کاهش موالید صحبت می‌کردند و بحث ازدواج آسان را مطرح می‌کردند، نه‌تنها موفق نبودند، بلکه با عملکرد بد خود ایمان جوانان ما را نشانه گرفتند و خدای‌ناکرده اگر جوانان ایمان خود را به مقدسات از دست بدهند، خداوند عاملان آن را نخواهد بخشید!

 
 
 

اشتراک گذاری
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *