امروز جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲
یادداشت روز به قلم مهران سعادت؛

از اردبیل تا سمنان!

هفته گذشته اردبيل ميزبان وزراي گردشگري كشورهاي عضو اوپك بود و اين در حالي است که سمنان  نيز مركز جاده ابريشم در ايران شده است. تبليغات درون شهري سمنان گوياي اين امر است و جاي جاي شهر با نصب بنرها و تبليغات شهري اين امر اطلاع رساني شده است
کد خبر: 18003
زمان انتشار: ۱۹ مهر ۱۴۰۲ - ۱۷:۵۵ بعد از ظهر -
136 بازدید

یادداشت روز به قلم مهران سعادت؛

از اردبیل تا سمنان!

هفته گذشته اردبیل میزبان وزرای گردشگری کشورهای عضو اوپک بود و این در حالی است که سمنان  نیز مرکز جاده ابریشم در ایران شده است. تبلیغات درون شهری سمنان گویای این امر است و جای جای شهر با نصب بنرها و تبلیغات شهری این امر اطلاع رسانی شده است. این حرکت های نمادین می تواند فصل جدیدی برای حضور بیش از پیش ایران و سمنان در حوزه منطقه ای و بین الملل باشد. جای خوشحالی از این باب است که این بار نه شهرهای بزرگ مثل تهران، مشهد، اصفهان و یا شیراز و تبریز بلکه اردبیل و سمنان میزبان های رویداد های مهم هستند و این نشان می دهد توسعه تجارت و گردشگری در لایه های  شهرهای دیگر کشور می تواند خودنمایی کند و توسعه در ابعاد و شهرهای دیگر ایران نیز گسترش یابد. شهر سمنان در سال گذشته با دیپلماسی شهری و شهرداری مناسب توانست مرکز و پایتخت جاده ابریشم قرار گیرد و مسئولین استان در این زمینه تلاش های خوبی انجام دادند که جای تقدیر و تشکر دارد. تجربه اردبیل در خصوص میزبانی بین الملل می تواند به نحو دیگر در سمنان تکرار شود. مسئولین شهر اردبیل برای میزبانی شایسته اقدامات موثری انجام دادند که بهتر است از تجربیات مدیران آن شهر و استان استفاده نمود.

 

دبیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل از حضور وزرای گردشگری کشورهای عضو اکو و دبیرکل سازمان دی هشت در اردبیل و در راستای برنامه‌های رویداد اردبیل ۲۰۲۳ خبر داد. روزهای ۱۲ و ۱۳ مهرماه نشست کارشناسان و وزرای گردشگری کشورهای عضو اکو در اردبیل برگزار شد و تمهیدات لازم برای برگزاری این برنامه مهم اندیشیده شده بود و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آمادگی کامل خود را برای اجرای این برنامه اعلام کرده بود. علاوه بر دبیرکل سازمان اکو و هیئت‌های هشت کشور عضو آن، حضور دبیرکل سازمان دی هشت (هشت کشور اسلامی در حال توسعه) نیز به‌عنوان مهمان افتخاری حضور داشتند که این اتفاق می تواند برای توسعه منطقه ای شهر  و استان اردبیل  فرصت طلایی باشد.

 

پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو هر سال توجه بیشتری را جلب می‌کند و کشورها و شهرهای دیگر به دنبال کسب این عنوان هستند که اردبیل با توجه به داشته‌های خود توانسته این عنوان را در سال ۲۰۲۳ داشته باشد. تعریف‌هایی که در مورد اردبیل وجود دارد و بنابر مذاکره‌ای که با سفرای کشورهای عضو شده است همه آنها علاقمند هستند که در این مراسم مهم حضور داشته باشند. کشورهای عضو اکو به ویژه ایران جذابیت‌های متنوعی از جمله در حوزه میراث ‌فرهنگی و طبیعی و البته زیرساخت‌های لازم را دارند و باید برای توسعه گردشگری این کشورها حداکثر تلاش را انجام دهیم.

 

چند مدت پیش با معرفی جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان عضو مؤسس در ائتلاف بین‌المللی شهرهای گردشگری جاده ابریشم، «سمنان» به‌عنوان تنها شهر ایران در اتحادیه بین‌المللی شهرهای در مسیر گردشگری جاده ابریشم، جهانی شد.‌ این اتفاق مبارک که با پیگیری و تلاش مسئولین  استان و شهر سمنان در برگزاری جلسات مختلف و همچنین نشست اختصاصی با سفیر جمهوری چین در ایران به انجام رسید، به استان سمنان فرصت می‌دهد تا ظرفیت‌ها و برنامه‌های گردشگری خود را در سطح جهانی پیگیری کند. ظرفیت‌ها و برنامه‌های گردشگری سمنان با تأکید بر جاده ابریشم و همچنین میزبانی شهرهای عضو این اتحادیه اعلام خواهد شد. عضویت سمنان در این هیأت، فرصت مناسبی برای معرفی استان و جذب گردشگران است. باید از ظرفیت‌های اساتید، دانشجویان و پارک علم و فناوری در تولید محتوا برای معرفی استان استفاده کرد. در ماه‌های آینده، رویداد بین‌المللی پایتخت جاده ابریشم ایران در سمنان با حضور ۲۰ کشور عضو اتحادیه جاده ابریشم برگزار خواهد شد. بازار ۲۰ کشور عضو اتحادیه شهرهای جاده ابریشم جهان آن‌قدر مهم است که بتوان با سرمایه‌گذاری در جذب گردشگران و سرمایه‌گذاران این کشورها، فرصت‌های توسعه گردشگری سمنان را در سطح جهانی فراهم آورد.

به هر حال تحرک دستگاه دیپلماسی دولت سیزدهم در سال گذشته مناسب و قابل تقدیر است و امید است که شرایط منطقه ای به نحوی باشد که وضعیت در منطقه خاورمیانه به سمت گفتمان و همچنین اتحاد کشور های اسلامی باشد. سفر اخیر رییس مجلس به امارات و سفرهای مقامات ایرانی به کشور های همسایه و اسلامی در این جهت سازنده است. برگزاری اجلاس وزرای کشور های اکو در اردبیل می تواند در گام بعدی در سمنان شکل بگیرد و اکنون سمنان مرکز  شهرهای گردشگری جاده ابریشم قرار گرفته و می تواند میزبان شایسته ای در ایران باشد. وجود زیر ساختهای مناسب و همچنین وجود تنها دانشگده گردشگری خارج از تهران در شهر سمنان شرایط برای این امر را مساعد می نماید. امید است که ابر و باد و ماه خورشید سبب توسعه، اعتلا و درخشش  سمنان در عرصه ملی و بین المللی شود.

اشتراک گذاری
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *