امروز شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳

رییس جمهور منتخب و فرصت بازگشت اعتماد های از دست رفته!

کد خبر: 21938
زمان انتشار: ۱۷ تیر ۱۴۰۳ - ۱۷:۴۶ بعد از ظهر -
155 بازدید

یادداشت روز به قلم مسعود کلاهی؛

رییس جمهور منتخب و فرصت بازگشت اعتماد های از دست رفته!

با پایان یافتن دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در کشور، رئیس دولت چهاردهم نیز انتخاب و طی روزهای آینده باید هیئت دولت خود را مشخص نماید.
فرد منتخب اکنون دیگر رئیس جمهور همه ی ایرانیان داخل و خارج از کشور است و نسبت به همه آنها تعهدی چهار ساله دارد.
او متعهد است که تمام تلاش خود را برای زندگی بهتر همه ایرانیان فراهم سازد و در این راه از هیچ تلاشی دریغ ننماید. رئیس جمهور منتخب در قبال کسانی که به او رای نداده‌اند و یا اکثریتی که به هر دلیلی در انتخابات شرکت نکرده‌اند، وظیفه ی سنگین‌تری دارد و باید به همه آنها اثبات کند که ایران برای همه ایرانیان است و کشور را برای همه ی شهروندان می‌سازد.
رئیس جمهور منتخب باید بداند که دوران مناظره‌ها و میزگردهای سیاسی به پایان رسیده و کل‌ کل های انتخاباتی فقط مربوط به دوران تبلیغات بوده است.
هرچند در مناظره‌های انتخاباتی، وعده‌های نامعقول و حرف‌های نامتعارفی مطرح شد، اما در این میان برنامه‌های مناسب و قابل بررسی نیز دیده می‌شد که رئیس جمهور منتخب حتماً باید از برنامه‌های دیگر نامزدها استفاده نماید.
در کنار برنامه‌های مهم اقتصادی، موضوع تحریم‌ها و فیلترینگ فضای مجازی از داغ‌ترین مباحثی بود که در مناظره‌ها به چالش کشیده شد. شاید بیشترین اختلاف‌ها هم بر سر چگونگی رفع تحریم و استفاده از فضای مجازی بود که حتی مخالفین هم بر ضرورت آن تاکید داشتند. اما حالا رئیس جمهور منتخب باید تشخیص دهد که چگونه با در نظر گرفتن منافع ملی، این موانع را برطرف و زندگی درخور و شایسته‌ای را برای ایرانیان فراهم سازد.
رئیس جمهور منتخب همچنین در تمام مناظره‌ها، میزگردها و میتینگ‌های تبلیغاتی خود وعده‌هایی داده است که حتماً برای آن، برنامه ای مشخص و مدون را دارد. دیروز مردم ایران، به وعده‌های انتخاباتی رئیس جمهور لبیک گفتند و رای اول را برای او به ارمغان آوردند. حالا از امروز نوبت رئیس جمهور است که به وعده‌های خود عمل کند و در قبال وعده‌هایی که به مردم داده است، متعهد بماند.
عدم حضور اکثریت مردم در این دوره از انتخابات، حرف‌های زیادی را به همراه داشت که می‌توان اصلی‌ترین آن را بدعهدی‌ها، عدم پایبند بودن به وعده‌ها و مشکلات بزرگ معیشتی و شهروندی در طول دوران ریاست جمهوری ذکر کرد. از این رو اگر در این دوره نیز رئیس جمهور منتخب نتواند به وعده‌های خود و عهدی که با مردم بسته است عمل کند، مشارکت آنها در دوره‌های بعدی بسیار سخت‌تر خواهد شد و معلوم نیست با چه رویی باید وعده‌های جدید را به این مردم داد!
ریشه یابی عدم حضور مردم در انتخابات آنچنان سخت نیست. فقط کافیست رئیس جمهور منتخب، گوش شنوا داشته باشد و با مراجعه به آزادی‌های اجتماعی، حقوق شهروندی، وضعیت معیشتی و اقتصادی و مسائل فرهنگی، به راحتی بخش قابل توجهی از این موانع را برطرف کند. بی‌اعتمادی، آفت اصلی عدم مشارکت مردم در این انتخابات بود و متاسفانه در کوی و برزن که قدم می‌زدیم، متوجه می‌شدیم وعده‌های پر زرق و برق کاندیداها، برای مردم چشم نواز نبوده و اعتمادی به این وعده‌ها نداشتند. حال رئیس جمهور است که می‌تواند آینده این بی‌اعتمادی را تغییر دهد و با تعهد به وعده‌ها و صداقت و شفافیت با مردم، در جهت اعتمادسازی گام بردارد.
با گسترش فضای مجازی و شناور بودن اطلاعات در این دنیای بی مرز، عملکردها به راحتی قابل تشخیص است و بهانه هایی همچون تقصیر دولت‌های قبلی یا کارشکنی‌های فلان افراد قابل قبول نمی‌باشد. مردم دیگر این حرف‌ها را نمی‌پذیرند و از رئیس جمهور منتخب انتظار دارند بدون بهانه تراشی بهترین عملکرد را بروز دهد و در صورت ایجاد مشکل در هر زمانی، با مردم با شفافیت صحبت کند.
مردم نشان دادند که همیشه همراه کسانی بودند که صادقانه با آنها روبرو شدند و شرایط را به درستی می‌فهمند و تشخیص می‌دهند.
حال رئیس جمهور منتخب چهار سال فرصت دارد که اعتماد از دست رفته مردم را به آنها برگرداند و آینده‌ای روشن را برای کشور به ارمغان بیاورد. و بداند که از دست دادن این فرصت طلایی می‌تواند به قیمت از دست دادن همیشگی اعتماد مردم تمام شود.

 
 
 

اشتراک گذاری