امروز شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳

مجاهدان روز شنبه استان سمنان!!!

کد خبر: 21941
زمان انتشار: ۱۷ تیر ۱۴۰۳ - ۱۹:۲۹ بعد از ظهر -
391 بازدید

هشدار جدی هم به همراهان دکتر پزشکیان و هم به دوگانه‌سوزها؛

مجاهدان روز شنبه استان سمنان!!!

بعد از هر انتخاباتی در کشور، بازار تحلیل‌ها داغ می‌شود، عده‌ای از ناراحتی ناشی از شکست، برخی از سرخوشی حاصل از پیروزی و اکنون جریان سومی که با فلسفه نظارت بر دولت و نقد توسعه‌گرا، برای جلوگیری از پروژه القای ناکارآمدسازی دولت و به محاق بردن امید مردم، توسط صاحبان تفکر طالبانی در کشور شکل گرفته است.
چراکه وابستگان به تفکر طالبانی پیش از این هم هرگاه مردم نه بزرگی به تمامیت‌خواهان گفتند، پروژه‌ای با هدف تنبیه مردم با جنجال‌های رسانه‌ای و جایگذاری نیروهای غیر مردمی در نهادهای غیر‌انتخابی و تشکیل دولت سایه را دنبال کردند.

 

این‌بار اما جامعه مدنی انگار به تجربه دریافته که باید از رای خود محافظت کند و با نظارت کامل برای جلوگیری از انحراف دولت بواسطه فشار تمامیت‌خواهان و نقد منطقی درون‌گفتمانی و با رویکرد توسعه‌محور به دنبال اصلاح تدریجی باشد.

 

تلاش برای شفاف کردن دولت منتخب و پیگیری تک‌تک وعده‌های دولت توسط رای‌دهندگان و نه با نگاهی که برخی مخالفان و سنگ‌اندازان دارند از اهداف این جنبش جدید اجتماعی است که نشانه‌های آن در همین روز اول انتخاب مسعود پزشکیان در بین نخبگان آشکار شد.
یادداشت‌های پیاپی‌ای که توسط نخبگان سیاسی و دانشگاهی در سطح ملی و با عنوان “مجاهدان روز شنبه” نوشته می‌شود که اتفاقا بسیار مورد توجه مردم واقع شده است هم، در همین راستا است.

اصطلاح مجاهدان روز شنبه برگفته از عنوان کتابی به همین نام است که اشاره به افرادی دارد که بعد از پیروزی و برد یک جریان، سعی در وصل کردن و چسباندن خود به آن‌ را دارند، کسانی که در جریان مبارزه نه تنها تلاشی نکردند بلکه یا ساکت بودند یا در حال دودوزه‌بازی و یا حتی بازی در تیم رقیب بودند.

 

بنظر می‌رسد پزشکیان در ابتدای کار دولتش باید این هشدار نخبگان را به شدت جدی بگیرد چرا که جامعه به تجربه دریافته است که یکی از بزرگترین آفت‌های هر تفکر ‌و جریانی فاصله گرفتن از شعارها و چشم‌اندازی است که قبل از پیروزی برایش تصویر می‌شد.

افرادی که در نهایت بی‌عزت‌نفسی و مزب‌زب بودن و بواسطه منفعت‌طلبی و کسب منافع شخصی به همفکرانشان پشت می‌کنند و در نهایت ریاکاری و دروغ‌ سعی در چسباندن خود به جناح پیروز دارند و حتما جریان پیروز را استحاله خواهند کرد و یا خدای ناکرده بکارگیری آن‌ها باعث می‌شود فقط پوسته‌‌ی زیبا و هسته‌ای کرم خورده و فاسد از دولت جدید شکل بگیرد.

آسیبی که عینا دولت روحانی با آن مواجه شد و علیرغم حضور گسترده اصولگرایان در پست‌های مدیریتی در لایه لایه دولتش، از صدر تا ذیل آن که اکثریت آن‌ها مجاهدان روز شنبه بودند، در بخش‌های مختلف از کارآمدی افتاد.

دقت در حاضرین در ‌مراسم جشن پیروزی رئیس‌جمهور منتخب که روز شنبه در سالن هلال‌احمر سمنان برگزار شد هم، نشان‌دهنده حضور برخی از این افراد است، افرادی که نه تنها در جریان سیاسی جناح مقابل حضور فعال داشتند بلکه در برخی ستادها هم فعال بودند و بعضا اتاق‌هایی را در برخی اماکن دولتی تجهیز کردند و به قول خودشان در پی تبیین کاندیدا و تفکر مورد نظرشان بودند ( که در آینده به آن خواهیم پرداخت).

حال این هم هشداری به اعضا و گردانندان ستاد دکتر پزشکیان در سمنان است که امید مردم را قربانی رفیق‌بازی، منفعت‌طلبی و عافیت طلبی نکنند و هم هشداری بسیار جدی به برخی افراد دورو است که خود، دست از این رفتارهای دوگانه بکشند چراکه به عنوان رسانه‌ای دارای رویکرد نقد منصفانه از دولت و حامی رای و امید مردم برای تغییر، در صورت تکرار چنین رفتارهای غیر اخلاقی حتما به صورت موردی و فرد به فرد به بررسی سوابق، اظهارنظرها و فعالیت‌ها و گذشته سیاسی‌شان خواهیم پرداخت.

 

 

نویسنده: نوید روشنایی

 

اشتراک گذاری