امروز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی سمنان؛

افسردگی در دیابتی‌ها و رابطه آن با کنترل قندخون

جامعه ما در این حوزه نیازمند آموزش است و رسانه‌ها می‌توانند نقش مهمی در این حوزه ایفا کنند.
کد خبر: 17260
زمان انتشار: ۹ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۸:۵۰ بعد از ظهر -
423 بازدید

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی سمنان؛

افسردگی در دیابتی‌ها و رابطه آن با کنترل قندخون

عضو هیات علمی علوم پزشکی سمنان و یکی از مجریان پژوهش “بررسی افسردگی در بیماران دیابتی نوع ۲ مراجعه کننده به بیمارستان کوثر سمنان و ارتباط آن با کنترل قند خون”، تابو بودن مراجعه به روانپزشک در کشور و استان را از موانع مهم فرهنگی در درمان افسردگی خواند و گفت: جامعه ما در این حوزه نیازمند آموزش است و رسانه‌ها می‌توانند نقش مهمی در این حوزه ایفا کنند.

 

دکتر صباحت لواف ۸ شهریور در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: باید فرهنگ سازی کنیم که همانطور که برای درمان بیماری های چشم به چشم‌پزشک مراجعه می‌کنیم باید برای درمان افسردگی‌ها نیز به روانپزشک مراجعه کنیم.

 

وی با اشاره به انجام یک پژوهش علمی با عنوان ” بررسی افسردگی در بیماران بستری و سرپایی مبتلا به دیابت نوع ۲  بیمارستان کوثر سمنان” افزود: البته نتایج این تحقیق قابل تعمیم به کشور و یا استان نیست.

 

این پزشک متخصص و عضو هیات علمی علوم پزشکی سمنان به رتبه هشتم کشور در افسردگی در بین کشورهای جهان اشاره و تصریح کرد: ما برای درمان در هر حوزه ای به آمار و اطلاعات دقیق از اقلیم منطقه، تغذیه افراد، شیوه زندگی، آمار شیوع و…داریم، لذا در مدیریت کلان‌تر باید برای اخذ این داده‌ها تمهیداتی اندیشیده شود تا محققان و جامعه پزشکی از آن استفاده کنند.

وی شیوع کرونا در سال ۹۸ را عاملی مهم در افزایش افسردگی ها در ایران و جهان ارزیابی کرد و گفت: تحقیقات علمی نشان می دهد روند افزایش افسردگی ها طی این سال ها محدود به ایران نبوده و در سطح جهانی با افزایش افسردگی روبرو بودیم.

عضو هیات علمی علوم پزشکی سمنان، پیدا کردن ارتبط بین دیابت و افسردگی را یکی از اهداف این پژوهش در دانشگاه علوم پزشکی سمنان اعلام و خاطرنشان کرد: در این مطالعه به رابطه معناداری بین افسردگی و فرآیند کنترل قند خون در بیماران دیابتی نوع ۲ رسیدیم.

این پژوهشگر حوزه درمان و سلامت از معرفی بیماران مشارکت کننده در این تحقیق به روانپزشک خبر داد و افزود: علاوه بر این سمینارها و همچنین دوره های آموزشی در بیمارستان کوثر و بهداشت سمنان برگزار شد تا در کنار غربالگری بیماران، آموزش های لازم نیز به افراد مشارکت کننده در تحقیق داده شود.

این پزشک با بیان اینکه باید مراجعه به روانپزشک به یک امر عادی در جامعه تبدیل شود گفت: متاسفانه ما آمار دقیقی از میزان افسردگی‌ها و حتی روند صعودی آن بعد از همه گیری کرونا نداریم.

دکتر لواف در پاسخ به پرسشی در ارتباط با راه‌ها و شیوه های مرسوم برای شناخت و تشخیص افسردگی اظهار کرد: یکی از راه های تشخیص استفاده از یک پرشسنامه است که پا پاسخ دادن به آن می توان افسردگی را تشخیص داد.
وی به سوالات نه‌گانه این پرسشنامه اشاره و خاطرنشان کرد: هر سوال در این پرسشنامه یک امتیاز دارد و معمولا امتیاز ۴ و ۵ به بالا افسرده محسوب می شود.

وی با بیان اینکه برخی دلایل افزایش افسردگی در دوران کرونا را در خود ماهیت ویروس کرونا دانسته اند اضافه کرد: این متخصصان معتقدند که کرونا همانگونه که بویایی و چشایی را با اختلال مواجه می کند بر روی سیستم مغز نیز تاثیر گذاشته و باعث ایجاد افسردگی در فرد بیمار می شود.

لواف با بیان اینکه بخشی از افسردگی های این دوره به دلیل استفاده از قرص ها و داروهای موثر در درمان این بیماری بوده اضافه کرد: بیشتر داروهایی که در درمان این بیماری استفاده می شد باعث خلق پایین و افسردگی می شدند. ضمن اینکه با افزایش قرنطینه ها در آن دوره و بحران های اقتصادی ناشی از آن و مواردی از این دست آمار افسردگی ها و خودکشی ها در جهان افزایش یافت.

وی به افزایش وزن افراد در دوران کرونا اشاره کرد و گفت: به دلیل کم تحرکی ها در دوران کرونا شاهد افزایش چاقی ها در جامعه بودیم که این افزایش وزن هم در بیماری دیابت و هم افسردگی ها موثر بوده است.

منبع: ایسنا

اشتراک گذاری
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *