امروز جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان؛

درباره توان باروری «آذر» و «توران» باید یکسال صبر کرد!

یوزپلنگ‌ها در سال دوم زندگی به بلوغ می‌رسند و برای صحبت کردن درباره باروری آذر و توران باید یکسال دیگر صبر کرد.
کد خبر: 19008
زمان انتشار: ۱۱ آذر ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۲ بعد از ظهر -
82 بازدید

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان؛

درباره توان باروری «آذر» و «توران» باید یکسال صبر کرد!

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان افزود: یوزپلنگ‌ها در سال دوم زندگی به بلوغ می‌رسند و برای صحبت کردن درباره باروری آذر و توران باید یکسال دیگر صبر کرد.

 

بهرامعلی ظاهری با بیان اینکه آذر و توران نویدبخش پویایی و افزایش جمعیت یوزپلنگ در استان سمنان خواهند بود، اضافه کرد: اکنون حال جسمانی یوزپلنگ‌های آذر توران مساعد است و بر اساس شاخص‌ها و معیار در حال رشد و نمو هستند.

 

ظاهری اظهار کرد: طبق تحقیقات انجام شده، یوزپلنگ جزو پستانداران چندهمسری است و از ۲ تا سه سالگی بالغ می شود و تا هشت سالگی قدرت زادآوری دارد و نوع زایش یوزپلنگ آسیایی چندقلوزایی است.

 

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان تصریح کرد: منطقه توران یا خارتوران یکی از سه منطقه حفاظت شده ایران با مساحت یک میلیون و ۴۷۰ هزار هکتار، زیستگاه یوزپلنگ ایرانی به شمار می‌رود که در شهرستان شاهرود در شرق استان سمنان قرار دارد؛ این منطقه یکی از سه منطقه حفاظت شده ایران با مساحت قابل توجه، خاستگاه زیست یوزپلنگ ایرانی به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: امید است با توجه به فراهم بودن زیرساخت‌ها و «سند رشد و نگهداری یوزپلنگ آسیایی» در آینده‌ای نزدیک شاهد موفقیت در تکثیر یوزپلنگ در اسارت به دست مختصصان بومی باشیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان درباره برخی گمانه‌زنی‌ها در زمینه ایجاد سایت تکثیر دوم یوزپلنگ آسیایی در ایران، گفت: اگر تکثیر در اسارت یوزپلنگ در پارک ملی توران موفق باشد، سازمان حفاظت محیط زیست درباره ایجاد سایت دیگر با جابه جایی آذر و توران تصمیم خواهد گرفت.

منبع: ایرنا

اشتراک گذاری
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *