امروز چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳
مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم‌سالاری؛

درانتخابات مجلس دوازدهم اصلاح‌طلبان کاندیدا ندارند!

من قبلا هم گفته‌ام درانتخابات مجلس دوازدهم اصلاح‌طلبان کاندیدا ندارند. نمی‌توانیم که از اصول‌گرایان کاندیدا قرض بگیرم
کد خبر: 19167
زمان انتشار: ۱۹ آذر ۱۴۰۲ - ۲۳:۱۰ بعد از ظهر -
606 بازدید

مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم‌سالاری؛

درانتخابات مجلس دوازدهم اصلاح‌طلبان کاندیدا ندارند!

به گزارش خبرگزاری دانشجو به مناسبت روز «دانشجو» به سراغ مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم‌سالاری رفتیم ودر نشستی صمیمانه به بررسی مهمترین اتفاقات و تحولات سیاسی ایران در یک سال گذشته و همچنین فضای دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی پرداختیم که در ادامه متن مشروح این گفت‌وگو را خواهید خواند.
مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم‌سالاری در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو اظهار داشت: من از موسسان خانه احزاب ایران و همچنین عضو شورای مرکزی آن هستم. به این دلیل اعتقاد به تحزّب دارم و اشخاص حقیقی را برای تشکیل جبهه‌های سیاسی باور ندارم.
و لذا به دنبال احیای شورای هماهنگی سابق (شورای هماهنگی جبهه اصلاحات) هستیم و از ویژگی‌های آن شورا این بود که ریاست ثابت نبود بلکه گردشی اداره می‌شد .
کواکبیان همچنین با اشاره به دیدگاه‌های مطرح شده در جبهه اصلاحات گفت: گاهی مسائلی را در جبهه اصلاحات مطرح می‌کنیم که در دستور کار قرار نمی‌گیرد.
وی ادامه داد: مثلا ما معتقد به بازنگری در قانون اساسی برمبنای اصل ۱۷۷ هستیم و برای به‌روزرسانی این قانون پس از تجدید نظر باید رفراندوم برگزار شود تا قانون اساسی تغییر کند و براین باوریم که بازنگری قانون اساسی باید در دستور کار جبهه اصلاحات قرار گیرد.
شادی برای باخت مقابل انگلیس و آمریکا معنا ندارد
دبیرکل حزب مردم‌سالاری با اشاره به اتفاقات جام‌جهانی فوتبال قطر و شادی برخی با پرچم حریفان ایران نیز تصریح کرد: شادی برخی افراد پس از باخت ایران به آمریکا و انگلیس با پرچم حریفان ایران را محکوم می‌کنیم. معنایی ندارد وقتی تیم ملی ما بازی دارد برخی‌ها با پرچم تیم مقابل شادی کنند.
وی ادامه داد: باید توجه کنیم که بخشی از این حرکت از سر ناآ‌گاهی است که باید شادی‌کنندگان راهنمایی شوند و بخشی دیگر نیز، از سر لجبازی با حکومت جمهوری اسلامی است.
همچنین کواکبیان با محکوم کردن حمله تروریستی به حرم حضرت شاه‌چراغ (ع) در شیراز نیز گفت: این حمله را محکوم کردیم و خواستار پیگیری و دستگیری مسببان آن شدیم. اما یکی از انتقاداتم به سهل‌انگاری است که نتیجه آن حمله تروریستی در شاه‌چراغ شد. نیروی انتظامی می‌توانست قوی‌تر برخورد کند تا این اتفاقات نیفتد.
این فعال سیاسی با رد ادعا‌هایی که ایرانیان را طرفدار اسرائیل می‌داند، یادآور شد: این که یک عده‌ای بگویند مردم ایران به دلیل اعتراض به نظام حکمرانی داخلی خود طرفدار اسرائیل هستند، حرف بی‌ربطی است؛ چنین چیزی نیست و ممکن است برخی حمایت خود از غزه را بروز و ظهور ندهند، اما چنین تفسیر‌های غلطی را قبول ندارم و این واقعیتی است که باید به آن توجه کنیم.
وی با اشاره به این که میان حزب مردم‌سالاری و سلطنت‌طلبان هیچ وجه مشترکی وجود ندارد، بیان کرد: معتقدیم سلطنت‌طلب‌ها عددی نیستند که برای مردم تعیین تکلیف کنند. برای آن‌ها  سرِ سوزنی ارزش قائل نیستیم. اما باید رفتار خودمان را در داخل طوری تنظیم کنیم که امکان سوء استفاده برای آنها وجود نداشته باشد.
قرار نیست در همه امور با عربستان هماهنگ باشیم
کواکبیان در تایید و استقبال از سرگیری روابط ایران و عربستان تصریح کرد: باید از روابط با همسایگان استقبال کنیم. اما توجه داشته باشیم که (کشور‌هایی مثل عربستان) قرار نیست با ما در همه امور هماهنگ باشند. به هر شکلی با عربستان ارتباط برقرار کنیم و آن ارتباط را گسترش بدهیم صد درصد به نفع جهان اسلام، منطقه و جمهوری اسلامی ایران است.
وی ادامه داد: از سرگیری روابط با عربستان خیلی کار خوبی است. معتقدم رویکرد ارتباط با همسایگان در دولت آقای رئیسی رویکرد خوبی است. باید ببینیم حاصل این رویکرد چیست؟ موضوع عضویت دائم در شانگ‌های و بریکس اقدام خوبی است، اما دستاورد آنها برای تقویت منافع ملی و گشایش اقتصادی بسیار مهمتر است زیرا روابط اقتصادی با همسایگان باید سرجمع حساب شود تا مشخص شود، چقدر منافع اقتصادی برای ما باقی می‌ماند.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ارتباط با حضور و عدم حضور احزاب اصلا‌ح‌طلب در انتخابات و اخبار ضد و نقیض مربوط به آن نیز اظهار داشت: من قبلا هم گفته‌ام درانتخابات مجلس دوازدهم اصلاح‌طلبان کاندیدا ندارند. نمی‌توانیم که از اصول‌گرایان کاندیدا قرض بگیرم. شخصی در خانه احزاب مدعی شده بود که ۲ هزار نفر اصلاح‌طلب ثبت‌نام کرده‌اند. گفتم بگویید ۲ هزار نفر غیر اصولگرا ثبت نام کرده‌اند. ۲ هزار اصلاح‌طلب کجا بود. ما که می‌دانیم چه کسانی اصلاح‌طلب هستند.
کواکبیان در مورد اختلاف با حسن روحانی نیز گفت: با روحانی از سال ۵۸ رفاقت و همکاری دارم. اولین حزبی بودیم که از روحانی در سال ۹۲ حمایت کردیم. از این موضوع خوشحال هم بودیم. اما بلافاصله پس از انتخابات احساس کردیم که انگار حمایت جزو وظایف دینی، شرعی و انقلابی ما بوده است لذا به ما اعتنا نکردند و ما هم اعتنا نکردیم. واقعیت این است که یک اختلاف سلیقه و رفتاری با هم داریم.
نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این که آیا حسن روحانی می‌تواند برای اصلاح‌طلبان جایگاه مرحوم ‌هاشمی رفسنجانی و یا سید محمد خاتمی را پر کند یا نه، تاکید کرد: اصلاح‌طلبان هیچ نشستی با آقای روحانی نداشتند. ظاهرا دو طرف (اصلاح‌طلبان و روحانی) احساس نیاز به نشست با یکدیگر ندارند. بعید است که روحانی بتواند جای مرحوم هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی را بگیرد.
وی ادامه داد: دولت روحانی با این که اصلاح‌طلبانی را در خود داشت اما اعتنایی به اصلاح‌طلبان نداشت که بعدا این موضوع متقابل هم شد. اگر اصلاح‌طلبان نبودند روحانی نمی‌توانست رای بیاورد. البته بعضی دوستانش گفتند که ما نیازی به اصلاح‌طلبان نداشتیم؛ که این مُزد زحمات مان بود که پرداخت شد.
کواکبیان در رابطه با این که لیست یا ائتلافی را حمایت خواهد کرد یا نه گفت: از لیست و ائتلاف حمایت نمی‌کنیم. باید ببینیم که اصلا لیستی شکل می‌‌گیرد یا نه؟

 

منبع: مردم سالاری

 
 

اشتراک گذاری
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *