امروز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان سمنان؛

درآمد ۳۶۰۰ میلیارد تومانی استان سمنان!

۹۹ تا حدود ۱۰۰ درصد هدفگذاری انجام شده در خصوص درآمدهای مالیاتی استان محقق و وصول شده است.
کد خبر: 20188
زمان انتشار: ۱۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۱:۵۳ بعد از ظهر -
5349 بازدید

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان سمنان؛

درآمد ۳۶۰۰ میلیارد تومانی استان سمنان!

نماینده وزیر و مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان سمنان از درآمد ۳۶۰۰ میلیارد تومانی این استان طی امسال خبر داد و گفت: بیش از ۹۰ درصد این درآمدها از محل اخذ مالیات بوده است.

 

علی‌رضا دیانی امروز، ۱۸ بهمن ماه در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: ۹۹ تا حدود ۱۰۰ درصد هدفگذاری انجام شده در خصوص درآمدهای مالیاتی استان محقق و وصول شده است.

 

وی با بیان اینکه ظرفیت درآمدهای مالیاتی استان بیش از این ارقام است، تصریح کرد: سمنان از جمله استان‌هایی است که ظرفیت بسیار بالایی در حوزه درآمدهای مالیاتی دارد و درآمدهای استان می‌تواند به ارقام بیشتری نیز برسد.

 

نماینده وزیر اقتصاد در استان گفت: تمام اعتبارات تملک این استان در سال گذشته دو هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان بوده اما درآمد استان از مرز سه هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان نیز عبور کرده است.

وی با اشاره به پرداخت میلیاردها تومان اعتبار ناشی از ارزش‌افزوده به شهرداری‌های بیست‌گانه استان عنوان کرد: درآمد شهرداری سمنان در سال گذشته از این محل بالغ بر ۲۲۰ میلیارد تومان بوده که این رقم امسال به مراتب بیشتر بوده است. ضمن اینکه شهرداری شاهرود، دامغان و دیگر شهرداری‌های استان نیز درآمدهای قابل توجهی از این محل داشتند.

دیانی از شهرداران استان خواست: این اعتبارات را در پروژه‌های عمرانی و زیرساختی استفاده کنند تا مردم حلاوت ناشی از این درآمدها را بیشتر بچشند.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان سمنان از تدوین همه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این استان خبر داد و افزود: این فرصت‌ها تدوین و گردآوری شده و هم‌اینک هر سرمایه‌گذاری از هر نقطه دنیا می‌تواند که این فرصت‌های سرمایه‌گذاری را مشاهده و بررسی کند.

وی در پاسخ به پرسش ایسنا در ارتباط با آخرین وضعیت اجرای طرح موسوم به مولدسازی در استان گفت: امسال سه ملک دولتی در قالب طرح موادسازی به فروش رسیده و درآمد ناشی از آن نیز برای تکمیل پروژه‌های ناتمام در اختیار دستگاه مربوطه قرار گرفته است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان سمنان اضافه کرد: از محل فروش این سه ملک ۴۶ میلیارد تومان اعتبار به دستگاه‌های صاحب ملک پرداخت شده است.

دیانی با بیان اینکه فروش آخرین گزینه ما در بحث مولدسازی است ادامه داد: بسیاری از دستگاه‌های اجرایی املاک و اراضی مازاد زیادی دارند که نه تنها هیچ استفاده‌ای از آن نمی‌کنند بلکه به دلیل هزینه‌های بالای نگهداری، هر ساله هزینه‌های زیادی نیز به دولت تحمیل می‌کنند.

وی با بیان اینکه بسیاری از دانشگاه‌های استان املاک و اراضی مازاد زیادی دارند تصریح کرد: این در حالی‌ست که یکی از مشکلات اساسی دانشگاه‌ها در استان، کمبود فضای خوابگاهی است. دانشگاه‌ها در قالب طرح مولدسازی می‌توانند املاک مازاد را به فروش رسانده و از اعتبارات آن برای ساخت خوابگاه و دیگر پروژه‌های نیمه‌تمام خود استفاده کنند. البته دانشگاه‌ها می‌توانند به جای فروش املاک مازاد از طریق تهاتر و یا دیگر ظرفیت‌های موجود، مشکل خود در تامین اعتبار برای ساخت خوابگاه و یا هر پروژه دیگری را تامین کنند.

وی از آمادگی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان سمنان برای همکاری با دانشگاه‌ها و دیگر دستگاه‌های اجرایی در این ارتباط خبر داد و گفت: به طور مثال یک دبیرستان در استان وجود دارد که در تامین هزینه‌های خود مشکل دارد و این در حالی‌ست که اراضی این دبیرستان در بر خیابان اصلی وجود دارد و می‌داند چندین ملک تجاری ساخته و از محل اجاره آن تمام هزینه های خود را تامین کند.

وی به تعدد پروژه های نیمه تمام در استان اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به مشکلات اعتباری موجود، مولدسازی یک فرضت و ظرفیت مناسب برای تکمیل این پروژه‌های نیمه تمام است. به طور مثال یک زمین دولتی در دامغان وجود دارد که با فروش و مولدسازی آن می‌توان همه اعتبارات لازم برای فاضلاب شهری دامغان را تامین کند.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان سمنان با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی در این استان املاک مازاد زیادی دارند، گفت: البته یک مشکل ما در این بخش این است که ارزش این املاک و اراضی در مقایسه با دیگر استان‌ها و یا کلان‌شهرها چندان زیاد نیست.

وی عدم فروش و نبود بازار را یکی از مشکلات مولدسازی در استان برشمرد و اظهار کرد: یک ملک در دامغان تاکنون سه بار به مزایده گذاشته و به فروش نرفته است.

دیانی در پاسخ به پرسش ایسنا در ارتباط با  آخرین وضعیت شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت استان سمنان اظهار کرد: با پیگیری‌های انجام شده مشکلات شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت استان سمنان رفع شده است. در نشستی که این هفته با دکتر عشقی، رئیس بورس ایران داشتیم قول مساعد برای حل موانع قانونی و گشایش آن در تابلوی بورس نیز داده شد.

وی یا بیان اینکه تمام مطالبات شرکت پرداخت شده است، ادامه داد: مجمع عمومی سهام داران عدالت در استان سمنان نیز قرار است تا خردادماه آینده برگزار شود.

وی خطاب به سهامداران هم‌ استانی گفت: سهامداران هم‌استانی در این بخش هیچ نگرانی نداشته باشند، به طور قطع قول می‌دهیم که هیچ زیانی متوجه سهامداران نشود.

منبع: ایرنا

اشتراک گذاری
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *