امروز دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان سمنان؛

استان سمنان به نسبت جمعیتش، صنعتی‌ترین استان کشور است

استان سمنان از نظر راه‌های ارتباطی وضعیت بسیار مطلوبی دارد، ضمن اینکه بهره‌مندی استان از دو فرودگاه بین‌المللی و مهمتر از آن، دسترسی استان به خط آهن، شرایط مساعدی برای سرمایه‌گذاری در این استان فراهم کرده است.
کد خبر: 20326
زمان انتشار: ۲۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۹:۵۰ بعد از ظهر -
108 بازدید

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان سمنان؛

استان سمنان به نسبت جمعیتش، صنعتی‌ترین استان کشور است

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان سمنان با اشاره به تحرک ایجادشده در حوزه صنعت و تولید در دولت سیزدهم گفت: در دو سال اخیر ۱۲۰۰ هکتار به وسعت شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان سمنان افزوده شده است.

 

محمدرضا باقری در قالب سلسله نشست‌های «مشارکت قوی، ایران قوی» در دفتر ایسنای سمنان، اظهار کرد: با تحولات ایجادشده دورنمای خوبی پیش روی شرکت شهرک‌ها و صنایع در استان سمنان قرار دارد.

 

وی از تلاش مسؤولان استان سمنان برای کمک به صنایع مشکل‌دار خبر داد و بیان کرد: هر هفته دوشنبه‌های صنعتی با حضور استاندار سمنان برگزار و مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی بررسی می‌شود. با حضور در میدان استاندار و دیگر مسؤولان استان، واحدهای صنعتی می‌توانند با دغدغه کمتری مشکلات خود را به مسؤولان ارشد استان منتقل کنند. اگر مشکل واحدها در استان قابل حل باشد، به سرعت در استان پیگیری و حل می‌شود و اگر نیازمند هماهنگی با مسؤولان ارشد کشوری و وزارتخانه‌ها باشد، استاندار هر هفته با حضور در تهران، مشکلات را از طریق مسؤولان ملی پیگیری می‌کند.

 

وی از سمنان به‌عنوان یک استان صنعتی مهم در کشور نام برد و افزود: استان سمنان به نسبت جمعیتش، صنعتی‌ترین استان کشور است.

باقری با اشاره به مزیت‌های متعدد صنعتی و تولیدی در استان، گفت: یکی از مهمترین مزیت‌های این استان قرارگرفتن در مسیر ارتباطی اصلی و همجواری با پایتخت است. استان سمنان از نظر راه‌های ارتباطی وضعیت بسیار مطلوبی دارد، ضمن اینکه بهره‌مندی استان از دو فرودگاه بین‌المللی و مهمتر از آن، دسترسی استان به خط آهن، شرایط مساعدی برای سرمایه‌گذاری در این استان فراهم کرده است.

وی تنوع بالای مزیت‌های ارتباطی در استان را یکی از عوامل موثر در زمینه اقبال سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در بخش صنعت استان ارزیابی و اظهار کرد: در گذشته، قوانینی در کشور وضع شده که سبب شده یک تحرک بسیار خوب صنعتی در استان سمنان ایجاد شود. با وضع قانون محدودیت ایجاد صنایع در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران، شهرک‌های صنعتی در سمنان و مناطق مرکزی استان رونق بسیار بالایی گرفته است. در ادامه نیز وضع قانون محدودیت ایجاد واحدها در ۶۰ کیلومتری پایتخت به رشد و رونق بالای صنعت در شهرک‌های صنعتی متعدد ایوانکی و گرمسار در غرب استان انجامیده است.

باقری با اشاره به ظرفیت بالای شهرک‌ها و نواحی صنعتی متعدد در این استان، بیان کرد: افزون بر ۳۵۰۰ قرارداد در شهرک‌های صنعتی استان سمنان بسته شده است. علاوه بر این، خارج از شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان، شهرک‌های صنعتی خصوصی و در لکه‌های صنعتی دیگر استان نیز عدد قابل توجهی از واحدهای صنعتی و تولیدی به کار تولید و صنعت اشتغال دارند.

وی از تامین منابع آبی به‌عنوان مهمترین ماموریت و اولویت کاری شرکت شهرک‌های صنعتی استان سمنان در دولت سیزدهم نام برد و اظهار کرد: به‌دلیل خشکسالی‌های پیاپی شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان در سرجمع تامین منابع آبی، دچار مشکل هستند. کل منابع آبی در اختیار شرکت شهرک‌های صنعتی استان کمتر از یک درصد است و کل منابع آبی در اختیار بخش صنعت در استان حدود سه درصد است.

باقری از تامین آب برای واحدهای مستقر در شهرک‌ها به‌عنوان اولویت اول این شرکت نام برد و گفت: یک کمیته در شرکت شهرک‌های صنعتی استان تشکیل شده است.

وی با اشاره به توفیق‌های شرکت شهرک‌های صنعتی استان سمنان در یکی – دو سال اخیر، اظهار کرد: از سال ۱۳۶۸ که اولین شهرک صنعتی در استان راه‌اندازی شده تا سال ۱۴۰۰ در مجموع ۴۲۰ لیتر آب در هر ثانیه به شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان تخصیص یافته، اما در سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ بیش از ۲۴۰ لیتر آب در ثانیه برای شهرک‌های صنعتی استان تامین شده است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان سمنان با اشاره به اهمیت طرح‌های تامین آب در شهرک‌های صنعتی استان، ادامه داد: آب تامین‌شده در این دو سال به‌تنهایی به اندازه ۵۰ درصد کل آب تامین‌شده برای صنایع مستقر در شهرک‌های استان از سال ۱۳۶۸ تا ۱۴۰۰ است.

وی از در دست اجرا بودن چهار طرح تامین آب برای شهرک‌های صنعتی استان خبر داد و گفت: با اجرایی شدن این پروژه‌ها ۴۰۵ لیتر بر ثانیه به منابع آبی شهرک‌های صنعتی استان اضافه و منابع آبی در اختیار واحدهای مستقر در شهرک‌های صنعتی استان دو برابر می‌شود.

باقری بیان کرد: هدف‌گذاری اصلی شرکت شهرک‌های صنعتی این استان در حوزه تامین آب، اجرای چهار پروژه بزرگ خط انتقال پساب‌ شهری در شاهرود، دامغان و سمنان و نیز انتقال آب از حبله‌رود به شهرک‌های صنعتی گرمسار و ایوانکی است و با اجرایی شدن این پروژه‌ها، منابع آبی افزون بر ۴۰۰ لیتر بر ثانیه برای واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌های صنعتی استان تامین می‌شود.

او اظهار کرد: قرار است بالغ بر ۴۰۰ لیتر به منابع آبی در اختیار واحدهای مستقر در شهرک‌های استان اضافه شود که در فاز نخست ۲۲۰ تا ۲۳۰ لیتر است و در فاز بعدی نیز بقیه آن تامین شود.

وی از تلاش برای تسریع در اجرای این پروژه‌ها خبر داد و اظهار کرد: همه تلاش همکاران ما در شرکت شهرک‌های استان این است که این پروژه‌ها تا پایان دولت سیزدهم به سرانجام برسند.

عضو کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان از ایجاد دیگر زیرساخت‌ها و از جمله تامین برق و انرژی به‌عنوان دیگر اولویت کاری در شرکت شهرک‌های صنعتی استان یاد کرد و گفت: در بحث تامین برق برای شهرک‌های صنعتی ایوانکی و سمنان قراردادهایی بسته شده است. در یک سال اخیر ۱۰۰ مگاوات برق به توان تولید در این شهرک‌ها افزوده شده است. علاوه بر این‌، در زمینه گازرسانی به شرکت‌ها و نواحی صنعتی، ایجاد معابر و جداول و ایجاد شبکه داخلی آب در شهرک‌های صنعتی استان، گام‌های قابل توجهی برداشته شده است.

باقری از افزایش هزینه‌های شهرک‌سازی به‌عنوان نمود دیگری از رونق ایجادشده در شهرک‌های صنعتی استان نام برد و گفت: هزینه‌های شهرک‌سازی در این دولت تقریباً بیش از دو برابر شده است و هزینه شهرک‌سازی‌ها در سال ۴۰۱ از ۲۱۵ میلیارد در سال قبل از آن به بیش از ۴۱۰ میلیارد تومان و در سال ۱۴۰۲ نیز تاکنون از ۴۷۰ میلیارد تومان عبور کرده است.

وی ادامه داد: عمده هزینه شهرک‌سازی‌ها در دو بخش بسیار مهم ایجاد زیرساخت‌ها در تامین ایمنی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان هزینه می‌شود.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان با بیان اینکه از اول امسال تاکنون ۲۰ هکتار از اراضی راکد شهرک‌ها و نواحی صنعتی در این استان خلع ید شده‌اند، گفت: شرکت شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان در اجرای قوانین جدی است و با هیچ کسی مماشات نخواهد داشت.

این عضو کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان یادآوری کرد: مساحت اراضی در اختیار شرکت شهرک‌های صنعتی استان سمنان ۶۴۵۳ هکتار است که از این میزان ۴۴۹۱ هکتار در مساحت فاز عملیاتی و ۲۹۳۴ هکتار مساحت زمین صنعتی است. ضمن اینکه ۲۲۰۸ هکتار از اراض نیز واگذار شده است.

وی از حمایت از صنایع کوچک به‌عنوان دیگر اولویت شرکت شهرک‌های صنعتی استان در دولت رئیسی نام برد و اظهار کرد: چه در صنایع کوچک مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی و چه در صنایع کوچک خارج از شهرک‌ها، حمایت‌های بسیار خوبی در ۲.۵ سال اخیر صورت گرفته است که حمایت و پشتیبانی از واحدها برای حضور در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی و کمک به بخش تحقیقات واحدها و ارائه مشاوره‌ها از طریق فن‌بازار و شناسایی نیازهای فناورانه از جمله خدمات ارائه‌شده در این بخش است.

عضو کارگروه اشتغال استان از احیای ۷۳ واحد راکد مستقر در شهرک‌های استان در این دولت خبر داد و افزود: فعال‌سازی این واحدها حدودا به بازگشت ۱۵۰۰ نفر به مشاغل خود شده است.

وی از واگذاری ۳۷۰ هکتار زمین به متقاضیان شهرک‌ها در دولت رئیسی در استان خبر داد و افزود: در سال ۱۴۰۱ بیش از ۲۹۰ هکتار و امسال نیز بیش از ۸۰ هکتار به متقاضیان سرمایه‌گذاری در شهرک‌های استان واگذار شده است.

منبع: ایسنا

اشتراک گذاری
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *