امروز دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳
مدیرکل دامپزشکی استان سمنان؛

سمنان رتبه اول کشور در تنوع تولید داروهای دامی

این استان در شاخص تنوع تولیدوتعداد اقلام داروی دامی رتبه اول و از لحاظ تعداد کارخانه تولید داروهای دامپزشکی رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داده است.
کد خبر: 20329
زمان انتشار: ۲۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۰ بعد از ظهر -
89 بازدید

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان؛

سمنان رتبه اول کشور در تنوع تولید داروهای دامی

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان گفت: این استان در شاخص تنوع تولیدوتعداد اقلام داروی دامی رتبه اول و از لحاظ تعداد کارخانه تولید داروهای دامپزشکی رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داده است.

 

محمدرضا حسینی افزود: ۱۵ کارخانه تولید داروهای دامی و انواع مکمل‌های معدنی در استان وجود دارد و این استان با تولید ۴۶۰ قلم انواع داروی دام و طیور ۸۵ درصد نیاز کشور را تامین می‌کند.

 

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان ادامه داد: مبارزه با بیماری‌های دامی، مبارزه، کنترل و پیشگیری از شیوع بیماری‌های مشترک دام و انسان و کنترل و تضمین بهداشتی فرآورده‌های خام دامی مانند شیر، گوشت، عسل، تخم‌مرغ از جمله وظایف دامپزشکی است.

 

وی اضافه کرد: از یکهزار و ۶۰۰ عامل بیماری‌زا شناخته شده در جهان، بیش از ۸۴۰ عامل بین انسان و دام مشترک است.

این مسوول ابراز کرد: استان سمنان دارای ۵۰۸ مزرعه پرورش انواع طیور از جمله مرغ گوشتی، تخمگذار و اجداد با ظرفیت ۱۵ میلیون قطعه تولید در هر دوره، یک میلیون و ۶۰۰ هزار راس دام سبک و ۸۰ هزار راس ظرفیت اسمی دام سنگین است که ۶۵ درصد جمعیت دام سبک این استان مربوط به عشایر است.

وی گفت: طبق گزارش‌ها ۳۰‌ هزار تن گوشت قرمز، ۵۰ هزار تن گوشت مرغ و ۱۷۴ هزار تن شیر سالانه در این استان تولید می‌شود و دامپزشکی صیانت از تولید و اشتغال با مراقبت از سلامت دام در این بخش را دنبال می‌کند.

وی با اشاره به اصل ۴۴ قانون اساسی و تاکید بر برون سپاری خدمات و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در پیشبرد کارها، افزود: صیانت از تولید و اشتغال با برون‌سپاری خدمات در اداره‌کل دامپزشکی استان سمنان پیگیری می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان افزود: توجه به آموزش و اطلاع‌رسانی به جمعیت بهره‌بردار از اولویت‌های این اداره‌کل است، چرا که آگاهی بیشتر به حفظ بهداشت ، پیشگیری و کنترل بیماری‌ها کمک می‌کند.

منبع: ایرنا

اشتراک گذاری
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *