امروز دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳
یادداشت روز به قلم روح اله ساعدی؛

انتخابات و حرف های جدی مردم!

حدود یازده روز دیگر به برگزاری انتخابات، یکی از مهمترین عرصه های رقابتی مردم در مشارکت در سیاست گذاری ها و برنامه ریزی های کشور مانده
کد خبر: 20367
زمان انتشار: ۱ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۱ بعد از ظهر -
89 بازدید

یادداشت روز به قلم روح اله ساعدی؛

انتخابات و حرف های جدی مردم!

حدود یازده روز دیگر به برگزاری انتخابات، یکی از مهمترین عرصه های رقابتی مردم در مشارکت در سیاست گذاری ها و برنامه ریزی های کشور مانده و با مشخص شدن فهرست نامزدهای تأیید صلاحیت شده نهایی برای حضور در ماراتن دستیابی به چهار کرسی بهارستان استان، این هفته تبلیغات داوطلبان نمایندگی مجلس مشخص می شود. اگر چه اسامی افراد حاضر در لیست نهایی تأیید صلاحیت شده ها، به صورت رسمی از سوی فرمانداری ها اعلام نشده ولیکن اطلاعات شفاهی و نقل قول های غیررسمی و در اصطلاح خبرهای کف خیابانی، از حضور برخی از افراد مشهور و غیر مشهور در این فهرست خبر می دهند.

 

در کنار این، خبرها از فعالیت های انتخاباتی برخی از داوطلبان انتخابات در چهار حوزه انتخابیه استان در مجلس دوازدهم حکایت دارد، از حضور چهره های انتخاباتی به عنوان مدعو و مهمان در مجامع عمومی گرفته، تابرگزاری جلسات خاص و ویژه در قالب جشن اعیاد شعبانیه اشاره دارد، و در برخی از نقاط استان تکاپوی حاکم بر قوم و قبیله ها را هم به تصویر می کشد، و…

 

این موارد، نشان می دهد چراغ انتخابات از مدت ها قبل در استان سمنان روشن شده، هر چند هنوز تنور انتخابات داغ نیست! رسانه ها هم که بنا به رسالت بسیار مهمی که در تنویر افکار عمومی دارند، بسته به نوع نگرش و سیاست حاکم بر ساختار شان، به ارائه مباحثی درخصوص علت و چرایی برگزاری انتخابات یازدهم اسفند ماه، اهمیت حضور و مشارکت مردم در این انتخابات، تأثیر رأی مردم در اقتدار نظام و… می پردازند، و در این بین صدا و سیما مرکز سمنان گوی سبقت را از دیگران ربوده است. اما نکته ای که در این میان حائز اهمیت است و کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی نه تنها نباید از آن غافل شوند، بلکه باید از آن به درستی بهره برداری کنند، نظرات یا به اصطلاح کامنت های بسیار قابل توجه مردم در واکنش به هر مطلب یا محتوایی است که رسانه ها با موضوع انتخابات منتشر می کنند.

 

این مطالب شاید در نگاه اول، حائز اهمیت نباشند و این گونه به نظر برسد که صرفا برای خالی نبودن عریضه قید شده است، اما در نگاهی کلی و منطقی، ناقل همان حرف های کف خیابانی اند که بدون تردید از دردهای مردم برخاسته اند. اینکه فردی در هر سطح سواد و جایگاه اجتماعی به مطلبی در مورد انتخابات نظر می دهد، نشان دهنده این واقعیت است که انتخابات و به طور ویژه نتیجه آن برای مردم بسیار مهم است، و اگر هم به عملکرد نمایندگان خود در مجلس شورای اسلامی در ادوار مختلف نقدی دارند، باز هم به ما می گوید که مردم حواس شان جمع جمع است و وعده وعیدهای دوره نامزدی نمایندگان که خیلی زود فراموش شده را به خاطر دارند.

اگر یک شهروند سمنانی می گوید؛ که با هفده سال سابقه کار دولتی،نزد نماینده محترم مجلس رفته و گفته است حقوقش زیر ده میلیون تومان است، کاری برای امثال او انجام دهد، اما جواب شنیده که” ما نماینده ها اجازه نداریم در کار اجرایی دخالت کنیم!!!” و یا یک شهروند دیگر که می گوید:” ما یک راه داریم که به جاده نماینده ها معروف است و هر کسی که کاندیدا می شود، حتما مرمت آنرا قول می دهد اما بعد از انتخاب کلا آنرا فراموش می کند!!“ و یا “هر کس آمده فقط برای خودش کار کرده، نه مردم!!!“ و یا “نماینده باید توان دفاع از حقوق مردم را در صحن علنی مجلس داشته باشد و ما چنین نماینده ای نداشته ایم!“ و یا“مگر می شود حقوق بالای مجلس را گرفت و به درآمد اندک مردم فکر کرد“ و … بیانگر این است که یا واقعا برخی نماینده ها آنقدر ضعیف عمل کرده اند که جای دفاع در اذهان عمومی ندارند، و یا در انتقال عملکرد قابل دفاع خود به مردم آنقدر ضعیف اقدام کرده اند که این ذهنیت های اشتباه را رقم زده و در نتیجه ناامیدی را به جامعه تزریق کرده است.

کاندیداهای محترم این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی، باید بدانند آنچه شهروندان هم استانی از آنها می خواهند این است که وعده ها، برنامه ها و شعارهای انتخاباتی خود رابه گونه ای تعیین کنند که در چارچوب قانون و مطابق با حوزه اختیارات و وظایف نمایندگان مجلس شورای اسلامی باشد، نه بیشتر!!!

کاندیدایی که برای معرفی خود وتوانمندی های خود، دست به تخریب رقبا و نمایندگان پیشین می زند، قطعا تقوای لازم را ندارد و نمی تواند محبوب دلها شود. نماینده اگر اجازه مداخله در امور اجرایی را ندارد، این قانون در پاره ای مصالح از جمله عزل و نصب ها و… استثنا برنتابد. مردم صداقت در کلام و گفتار را می فهمند و برایش احترام قائلند.

اشتراک گذاری
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *