امروز سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳
مسوول ستاد نوروزی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان؛

انجام ۴۶ نمونه‌گیری از بیماران مشکوک به شبه وبا در استان سمنان

۴۶ نمونه از موارد مشکوک به التور (بیماری شبه وبا) در مناطق زیر پوشش این دانشگاه از آغاز طرح نوروزی (بیست‌وچهارم اسفند ۱۴۰۲) تا یازدهم فروردین ۱۴۰۳ انجام شد.
کد خبر: 20875
زمان انتشار: ۱۱ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۸:۳۶ بعد از ظهر -
136 بازدید

مسوول ستاد نوروزی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان؛

انجام ۴۶ نمونه‌گیری از بیماران مشکوک به شبه وبا در استان سمنان

مسوول ستاد نوروزی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان گفت: ۴۶ نمونه از موارد مشکوک به التور (بیماری شبه وبا) در مناطق زیر پوشش این دانشگاه از آغاز طرح نوروزی (بیست‌وچهارم اسفند ۱۴۰۲) تا یازدهم فروردین ۱۴۰۳ انجام شد.

 

کارن یحیایی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: ۱۱۴ نفر در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان به دلیل حیوان گزیدگی به مرکز درمان پیشگیری هاری مراجعه کردند و ۲۴۷ دوز واکسن هاری و بیش از ۵۹ هزار واحد سرم هاری برای مراجعان حیوان گزیده تجویز شد.

 

مسوول ستاد نوروزی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با اعلام شناسایی ۲۷ مورد بیماری مشمول گزارش فوری، بیان کرد: سه هزار مورد واکسن از جمله از واکسن بدو تولد از زمان آغاز طرح نوروزی تزریق شد.

 

وی ادامه داد: ۳۸ هزار و ۹۳۸ نفر به مراکز درمانی زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان در طرح نوروزی مراجعه کردند که از این تعداد، سه‌هزار و ۷۳۵ مورد بستری و بقیه به صورت سرپایی درمان شدند.

مسوول ستاد نوروزی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان گفت: ۶۲۲ کیلوگرم مواد غذایی فاسد در مراکز عرضه از جمله رستوران‌ها در طرح افزایش نظارت نوروزی کشف و ۴۸ متخلف به مراجع قضایی معرفی شد.

وی بیان کرد: طبق آمار اعلام شده توسط معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان از آغاز طرح نوروزی دانشگاه تا شنبه یازدهم فروردین چهارهزار و ۶۲۳ مورد بازرسی میدانی از مکان‌های عمومی، مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و کارنجات صنعتی انجام شد.

یجیایی ادامه داد: یکهزار و ۸۱۲ مورد نمونه برداری از مواد غذایی، آب آشامیدنی و کلرسنجی و ۱۰۱ مورد آزمایش‌های غربالگری تالاسمی و مواد مخدر برای ۱۰۵ زوج مراجعه کننده به مراکز بهداشتی زیر پوشش دانشگاه انجام شد.

مسوول ستاد نوروزی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان افزود: ۱۳۱ نوزاد در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان در طرح نوروز ۱۴۰۳ چشم به جهان گشودند.

یحیایی با اشاره به انجام ۲۹۷ مورد غربالگری هیپوتیروئیدی نوزادی در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان در طرح نوروزی، گفت: ۶ هزار و ۲۴۴ مورد ویزیت بیماران در مراکز بهداشتی و درمانی این دانشگاه در طرح نوروزی انجام شد.

به گفته وی، سه هزار و ۶۱ نفر از بیست و چهارم اسفند تا یازدهم فروردین به داروخانه‌های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان مراجعه کردند و در این مدت ۲۲۳ نفر از خدمات دندان‌پزشکی در این مراکز بهره‌مند شدند.

مسوول ستاد نوروزی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان اضافه کرد: از مجموع مراجعه کنندگان به مراکز درمانی زیر پوشش این دانشگاه ۴۴۶ مورد در اثر حادثه ترافیکی و ۳۸ هزار و ۴۷۲ مورد به دلیل سایر بیماری‌ها به بیمارستان‌های زیر پوشش دانشگاه مراجعه داشتند و در این مدت ۶۱۷ مورد عمل جراحی انجام شد.

وی افزود: ۲ هزار و ۲۸ ماموریت شامل ۴۳۲ ماموریت حوادث ترافیکی و یکهزار و ۵۹۶ مورد ناشی از سایر موراد توسط اورژانس پیش بیمارستانی ۱۱۵ دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان انجام شد و ۲ هزار و ۱۹۰ مصدوم توسط اورژانس پیش بیمارستانی ۱۱۵ دانشگاه خدمت دریافت کردند.

یحیایی با اشاره به اهمیت ارایه آموزش‌های لازم درخصوص بهداشت فردی در بین قشرهای مختلف جامعه در پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های واگیر و غیر واگیر، گفت: بیش از ۶ هزار مورد آموزش چهره به چهره از بیست و چهارم اسفند ۱۴۰۲ تا یازدهم فروردین ۱۴۰۳ انجام و ۲ هزار و ۸۱۳ اقلام آموزشی با مشارکت ۴۰۵ داوطلبان و سفیران سلامت توزیع شد.

منبع: ایرنا

اشتراک گذاری
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *